• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Unikátní mikroskop

Pozorovat živé buňky pod obyčejnou žárovkou a bez použití jakýchkoliv kontrastních látek mohou vědci z výzkumného centra CEITEC VUT, a to díky unikátnímu mikroskopu, který vyvinuli na Fakultě strojního inženýrství. Vědcům se již úspěšně podařilo pro mikroskop získat evropský, americký, euroasijský a japonský patent.

Jedinečnost nového mikroskopu spočívá především v tom, že pro osvětlení nevyužívá laser či laserovou diodu. K tomu, aby pozorované buňky zobrazil kvalitně, mu stačí žárovka, LED dioda nebo výbojka. U dostupných holografických mikroskopů bylo doteď nutné využívat laser, který ale způsoboval nižší kvalitu zobrazení. „ V našem holografickém mikroskopu se dá s nadsázkou svítit stolní lampičkou a obrázek je pořád dokonalý,“ vysvětlil Radim Chmelík, proděkan strojní fakulty.

Další předností je možnost pozorovat živé buňky bez použití kontrastních barviv, která mohou ovlivňovat jejich chování a vlastnosti. Nyní se ještě tým výzkumníků snaží mikroskop doladit tak, aby bylo možné sledovat i buňky ve vyšších vrstvách, a vyvíjí i variantu pro odražené světlo, která by byla vhodná pro pozorování povrchu a jeho přesné měření v jednotkách nanometrů.  


Publikováno: 22.05.2013 09:08

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f18829/d80664

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol