Závodní vůz Dragon 8 získal v Maďarsku významné ocenění

Dragon 8 je dalším úspěšným vozem studentského týmu TU Brno Racing. V termínu 18.–22. července 2018 se studenti utkali se silnou konkurencí na soutěži Formula Student East v maďarském Zalaegerszegu. Tým studentů brněnského VUT byl oceněn trofejí pro nejinovativnější vůz soutěže Formula Student East 2018 od maďarského Ministerstva inovací a technologií.

Zpětná vazba na prezentaci inženýrského designu vozu také obsahovala pochvalu za nejlepší prezentaci jízdní dynamiky a podvozku od zkušeného experta v této oblasti hodnotícího vozy již osm let. Zkušenosti a znalosti týmu se prokázaly i na trati. TU Brno Racing obsadil 3. místo v nejdůležitější disciplíně Endurance a celkové 3. místo v dynamických disciplínách. Celkové třetí místo v celé soutěži uniklo týmu pouze o pár bodů.

"Všechna dosavadní práce se nám vyplatila. Vůz je opět blíž světovému prvenství. Jsme si ale zároveň vědomi našich chyb a slabších stránek. Cena za nejinovativnější vozidlo vedle často daleko početnějších týmů s dlouholetou tradicí v konkurenci 28 skvělých týmů je pocta. Podařilo se nám získat pódiové umístění v Endurance. Po celkovém součtu bodů z jednotlivých kategorií jsme skončili čtvrtí. To je skvělý výsledek,“ uvedl Josef Jelínek, vedoucí týmu TU Brno Racing.

Z bodového hodnocení je patrné, že se změny na voze vyplatily. V této sezóně začal vývoj vozu návrhem aerodynamického paketu. Podvozek byl navržen posléze a hlavním cílem návrhu bylo maximální využití aerodynamického přítlaku. Na obou nápravách má nová generace vozu Dragon 8 hned tři tlumiče s pružinami, což dává podvozku potřebnou tuhost v každé jízdní situaci. Základ letošního modelu Dragon 8 tvoří karbonový monokok vyrobený z tkanin předsycených pryskyřicí, zatímco v minulém roce byl první monokok vyrobený ručním laminováním. Technologie výroby karbonového monokoku je už v podstatě stejná jako u vozů Formule 1 nebo Le Mans speciálů. Konkurenční výhodou zůstává pohonná jednotka v podobě jednoválcového motoru přeplňovaného turbodmychadlem.
Ocenění pro letošní model Dragon 8 | Autor: archiv TU Brno Racing

Tým TU Brno Racing, který má zázemí na Fakultě strojního inženýrství VUT, ani v létě nezahálí. Po krátké pauze opět v úterý 31. července vyrazil na autodrom v Mostě, kde se do soboty 4. srpna koná soutěž Formula Student Czech Republic, kde budou studenti brněnské techniky obhajovat loňské celkové vítězství. Aktuální dění v týmu můžete sledovat na Faceboooku i Instagramu.

Publikováno: 03.08.2018 10:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19527/d174090