Závod do 18. patra zdolal nejrychlejší závodník za 84 sekund. Vytvořil tak nový rekord na trase se 362 schody

Vítězem závodu Strojařské schody, v němž musí závodníci zdolat 18 pater výškové budovy Fakulty strojního inženýrství (FSI) VUT, se stal student 3. ročníku Štěpán Kolomý. Všech 362 schodů zdolal za 84 sekund a vytvořil tak nový rekord trati v kategorii jednotlivců. Výtěžek z dobrovolného startovného závodu letos věnovali pořadatelé ze Studentské komory Akademického senátu FSI rodině zdravotně postiženého chlapce Samuela.

„Když jsem vloni běžel poprvé v kategorii štafet, tak jsem si po odběhnutí svého úseku říkal, že to bylo tak rychlé, že jsem si to ani neužil. Proto jsme se s kamarády rozhodli soutěžit ve štafetách i v běhu jednotlivců,“ popsal svoji motivaci student 3. ročníku FSI Štěpán Kolomý.

Štěpán Kolomý na závod příliš netrénoval, fakultní schodiště si podle svých slov vyběhl jen třikrát. „Byl jsem hodně překvapený z toho, že se mi podařilo zaběhnout nový rekord závodu. Při tréninzích se mi běželo podstatně hůř a bylo to i pomalejší, ale během závodu mi pomohl adrenalin a skvělá atmosféra. Když jsem běžel, lidé na patrech tleskali, povzbuzovali,“ popsal Štěpán Kolomý s tím, že fyzickou kondici má díky fotbalu, kterému se věnuje. Všech 18 pater zdolal v historicky nejrychlejším čase 1:24,50.
Úkolem závodníků bylo v co nejkratším čase zdolat 18 pater výškové budovy A1 | Autor: Igor Šefr
Nový rekord přinesl také závod studentských štafet – vítězný Štubo tým závod dokončil v čase 1:10,08. Tým tvořený studenty Ústavu fyzikálního inženýrství zopakoval loňské vítězství. „Letos jsme museli trénovat hlavně individuálně, protože jsme všichni čtyři vyjeli na zahraniční pobyt Erasmus. Dva z nás byli ve Francii, další členové týmu vyjeli do Německa a do USA. Poslední společný trénink jsme si naplánovali den před závodem,“ popsal člen týmu Ivan Mohelský.

Výtěžek ve výši 17 000 Kč věnovali studenti postiženému chlapci

Závodu se letos účastnilo 143 jednotlivců a 56 čtyřčlenných štafet. Na dobrovolném startovném závodníci vybrali 17 635 korun. „Celou částku jsme se rozhodli věnovat rodině studentky naší fakulty, která se na nás obrátila s prosbou o pomoc. Její bratr Samuel je vážně nemocný a rodina potřebovala sehnat finanční prostředky na nový mechanický vozík. Ten mohou díky příspěvkům závodníků koupit a navíc jim zbyde ještě malá částka, kterou mohou použít na nákup speciálně upraveného vozu pro převozy Samuela,“ vysvětlila organizátorka Tereza Konečná ze Studentské komory Akademického senátu FSI VUT.

Kategorii jednotlivců ovládl student Štěpán Kolomý (uprostřed) | Autor: archiv FSI VUT
Na závodu se prezentovali také všichni partneři akce – společnosti ABB Power Grids Czech Republic, Edwards, Thermo Fisher Scientific Brno, THK RHYTHM AUTOMOTIVE CZECH a Moog Brno. Pro účastníky si přichystali pokusy, exponáty či zábavné hry.

Zachráněný život díky Strojárna až na dřeň

Už podruhé byl přidruženou akcí Strojařský schodů také nábor dárců kostní dřeně s názvem Strojárna až na dřeň. „Letos se do Českého národního registru dárců dřeně zapsalo 178 nových dárců z naší fakulty, což je obrovský úspěch. Stejně jako vloni si informační přednášku přišly vyslechnout desítky studentů, velká část z nich se nakonec rozhodla pomoct. Podle organizátorů ze spolků ALMA MATER a PaLetA přitom na 125 dárců připadá 1 zachráněný život. Jsme pyšní na to, že brněnský strojařům se toto číslo podařilo už podruhé překonat,“ dodala Konečná s tím, že vloni se do registru zapsalo přes 130 dárců.

Závod Strojařské schody se bude konat také v příštím roce v rámci oslav 120. výročí založení Fakulty strojního inženýrství VUT. Kromě studentů a zaměstnanců bude závod otevřený také pro absolventy FSI, ale i dalších fakult VUT.

Publikováno: 14.11.2019 14:08

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19527/d192141