IT konference Excel@FIT představila přes 50 studentských projektů

Systém, který dokáže simulovat hackerský útok na bezkontaktní platební kartu, snadno dostupný golfový simulátor do kanceláře nebo třeba software na detekci emocí z telefonního hovoru. To jsou jen některé studentské projekty, které se představily na druhém ročníku IT konference Excel@FIT.

Zajímavou práci prezentoval například student navazujícího magisterského studia Petr Holubec: „Tento systém demonstruje jednoduchost provedení tzv. NFC relay útoku na bezkontaktní platební karty. Skládá se z mobilní aplikace pro Android a serverové části realizující samotné přeposílání komunikace,“ popsal svůj studentský projekt Holubec. Přestože bez zadání PIN kódu je možné uhradit jen částky do 500 korun, jeho systém ukazuje, že „ukrást“ data při platbě je velmi snadné. „Typickým použitím by bylo například přiblížení telefonu k tašce nebo kabelce oběti v MHD, zatímco druhý útočník by na opačném konci města platil vybranou kartou za zboží. Pomocí mobilních zařízení pod kontrolou útočníka lze přeposílat komunikaci mezi terminálem a platební kartou i na obrovské vzdálenosti díky spojení přes internet,“ uvedl student Fakulty informačních technologií VUT v Brně.

Autor: Igor Šefr

„Bezpečnost, a nejen ta kybernetická, patří mezi priority naší fakulty. Věnujeme se například také bezpečnosti provozu počítačových systémů a jejich spolehlivosti nebo oblasti monitorování, kam patří i zpracování videa z městských kamer či analýza zvukových záznamů,“ přiblížil vybraná témata děkan Fakulty informačních technologií Pavel Zemčík.

Zájemci o oblast informačních technologií si mohli prohlédnout také nástroj pro hodnocení Work&Travel programů nebo třeba systém, který je schopný předzpracovat velké množství elektronických dokumentů (např. příbalových letáků u léků), takže umožňuje snadné vyhledávání (třeba podle konkrétních vedlejších příznaků či účinných látek).

Autor: Igor Šefr

Odborná komise musela ohodnotit celkem 57 přijatých studentských projektů. „U prací jsme sledovali, zda jsou výzkumné, inovační, zda mají potenciál pro start-up nebo jde například o open-source program. Cílem konference je, aby studenti, kteří udělali zajímavou práci, měli možnost své výsledky prezentovat před odbornou i laickou veřejností,“ vysvětlil organizátor Vítězslav Beran. Že je záběr studentů FIT VUT v Brně opravdu široký, dokládají zastoupené oblasti: např. umělá inteligence, počítačové sítě, robotika, zpracování obrazu a zvuku či kybernetická bezpečnost.

Podle absolventských průzkumů si nejsnáze hledají zaměstnání právě absolventi FIT. Celkem 94 % z nich má práci do tří měsíců po ukončení studia. Do roka po absolvování školy už má uplatnění 99 % absolventů informatických oborů. Důvodem je i to, že Brno, přezdívané někdy české Silicon Valley, nabízí stovky pracovních pozic v oblasti IT. „V regionu se občas objeví nová nadnárodní firma, která nárazově nabírá zaměstnance ve velkém množství. Není to ovšem tak, že by byl zájem jen o některou z oblastí informačních technologií. Všichni naši absolventi jsou zaměstnatelní,“ upozornil děkan Zemčík. Na konferenci Excel@FIT tak dorazili i zástupci průmyslových partnerů, kteří dostali v rámci think talk programu možnost diskutovat o tom, jaký má být ideální absolvent z pohledu firmy. „Jednou z hlavních myšlenek bylo, aby studenti měli představu, jaké IT firmy v Brně a okolí působí. I velké zahraniční společnosti tu zřizují svá vývojová centra, protože je tu velký počet oborníků,“ zhodnotil potenciál moravské metropole Beran.

Publikováno: 04.05.2016 15:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19527/d118565