• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

CEITEC VUT v hledáčku světových firem

Vědecko-výzkumné centrum CEITEC patří mezi nejmladší evropská vědecká centra, přesto si již získalo renomé mezi odborníky. Jeho prestiž potvrzuje i zájem největších světových firem. Důležití hráči na trhu v oblasti moderních technologií se sejdou na pondělním semináři, který právě CEITEC VUT organizuje. Nejen, že se zúčastní světoví lídři, ale prestiž akce ještě zvýšil přední výrobce vědeckých analytických přístrojů využívajících rentgenové záření, který zde představí svoji produktovou novinku ve světové premiéře.


Výzkumná skupina Rentgenová mikro a nanotomografie z CEITEC VUT v pondělí 9. září spoluorganizuje mezinárodní brokerage - akci, kde se setkávají zástupci průmyslu s vědci a hledají možnosti spolupráce. Potvrzením zájmu o samotnou akci a výzkumné aktivity CEITECu je účast reprezentantů nadnárodních společností, kteří mají zájem se právě s vědci z oblastí, ve kterých podnikají, potkat. Účast potvrdili například zástupci společností GE Measurement & Control, Bruker, Carl Zeiss - X-ray Microscopy Group a Rigaku.

A právě japonská společnost  s celosvětovým působením Rigaku, přední výrobce vědeckých analytických přístrojů využívajících rentgenové záření, přesunula oficiální představení svého nejnovějšího produktu – počítačového tomografu se submikronovým rozlišením z původně plánované německé konference na CEITECovský brokerage. „Uvědomujeme si význam tohoto kroku a velmi si ho vážíme,“ uvedl za organizátory akce profesor Jozef Kaiser, vedoucí výzkumné skupiny Rentgenová mikro a nanotomografie. „Naši lidé mají velmi dobré výsledky a těší nás, že si jich všímají a mají o ně zájem i ti, kteří jsou schopni je využít v praxi,“ dodal Kaiser.

Nový tomograf s typovým označením nano3DX může fungovat v režimu rentgenového mikroskopu s pixelovým rozlišením v rozsahu od 0,27 mikrometrů do 4 mikrometrů, což umožní zobrazit jiným podobným přístrojem dosud neviditelnou strukturu a vady materiálu. V režimu tomografie je pak dosažitelné nativní voxelové rozlišení menší než 0,5 mikrometru, a to bezkonkurenčně staví tento přístroj do čela komerčně dostupných zařízení.

CEITECu VUT se daří navazovat dlouhodobou spolupráci nejen s firmami, ale i s uznávanými vědeckými centry. „Naše vědce podporujeme v zahraničních stážích, mezinárodních projektech a o správně nastaveném záměru vypovídají např. naše nedávné články v prestižním časopise Nature, zapojení vědců z CEITECu VUT v mezinárodních týmech a jejich účast v projektech sedmého rámcového programu nebo zájem studentů o studium v prvním ročníku doktorského studijního programu CEITEC, zaměřeného na pokročilé materiály a nanovědy,“ doplnil profesor Radimír Vrba, ředitel CEITEC VUT.


Publikováno: 06.09.2013 13:00

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19527/d81993

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol