Brněnské VUT nabízí pomoc v oblasti IT nebo doučování matematiky

Studenti a zaměstnanci Vysokého učení technického v Brně se nabízejí jako dobrovolníci v oblasti IT, pomoci seniorům nebo doučování školáků.

"Studenti a fakulty VUT nabízí pomoc s technickým řešením i s případným využitím 3D technologie pro FN Brno, vše ale musí být až po konzultaci s lékaři, abychom mohli pomoci správně,” uvedla předsedkyně Studentské komory Akademického senátu VUT Anna Kruljacová. S nabídkou proto osloví Fakultní nemocnici Brno.

Pomoci chtějí i zaměstnanci Fakulty stavební. Během tohoto týdne nabídnou pomoc seniorům, kteří nejsou tak zdatní v práci s počítačem, ale chtějí zůstat v kontaktu se svými blízkými, například prostřednictvím videohovorů. Pomocí obrázkového návodu by si senioři na počítač nainstalovali TeamViewer, některému ze zapojených dobrovolníků by sdělili kód a ten se vzdáleně připojil k jejich počítači. Tam by jim mohl pomoci například s instalací Skype nebo dalšími možnostmi, jak zůstat ve spojení se svou rodinou. Stejně tak nabízí, že pokud by měl někdo IT problém, může se na ně prostřednictvím emailu skas@vutbr.cz obrátit a dobrovolník mu na dálku pomůže.

Využít schopností studentů Fakulty informačních technologií se v maximální možné míře snaží i Studentská unie FIT VUT. Ta obeslala všechny studenty s tím, aby se zapojili do koordinované dobrovolnické akce a nabídli své služby těm, kteří budou potřebovat pomoc v oblasti informatiky. “Máme vlastní komunikační kanál, přes který jsme poslali zprávu asi dvěma tisícům studentů naší fakulty,” potvrdil člen Studentské unie FIT VUT Viktor Konupčík.
Ilustrační foto | Autor: Tereza Kadrnožková
Dobrovolnictví se ale neomezuje pouze na zdravotníky nebo seniory. Někteří vysokoškoláci se rozhodli zpestřit domácí vyučování školákům. “Momentálně jsem doma a píšu diplomku, tak jsem se rozhodla pomoct a doučovat přes Skype. Teď doučuji matematiku dva kluky ze základní školy a jednoho středoškoláka. Když třeba mají příklad, se kterým si neví rady, tak mi ho ukáží na kameru a já jim vysvětlím, jak na něj. Toho středoškoláka navíc učím i chemii,” uvedla Kristina Stejskalová, která na VUT studuje na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií a v minulosti byla i předsedkyní spolku Studenti pro studenty.

Fakulta podnikatelská VUT zase dlouhodobě spolupracuje se Sdružením pěstounských rodin, jejichž dětem zaměstnanci a studenti fakulty každé Vánoce plní jejich vánoční přání nákupem dárků pod stromeček. Aktuálně nabídli studenti této fakulty rovněž pomoc s doučováním on-line. “Jako studenti z technické univerzity rádi pomůžeme s matematikou či fyzikou, která bez výkladu ve škole nemusí být pro každého srozumitelná a pochopitelná. Kdyby bylo potřeba, věřím, že můžeme pomoci i s dalšími předměty,” doplnila předsedkyně SKAS VUT Kruljacová.

Už před časem také přišli studenti FEKT a FIT s návrhem aplikace Nepanikař, která pomáhá lidem s psychickými problémy. Právě v těchto dnech, kdy musí řada lidí pobývat v domácí karanténě a jsou vystaveni stresu i negativním zprávám, jim může Nepanikař pomoci. “Při úzkosti jsou efektivní dechová cvičení. Při panickém záchvatu se osvědčilo počítání příkladů, protože odvede pozornost od toho, že má člověk pocity dušení, nebo že se mu chce omdlít,” doplnila Veronika Kamenská z FEKT, která sama v minulosti trpěla úzkostí, proto se rozhodla aplikaci navrhnout. Ta je pro všechny ke stažení bezplatně.

Novinku spustil také Institut celoživotního vzdělávání VUT. V online psychologické poradně chtějí pracovníci se studenty univerzity řešit osobní či studijní potíže, prožívání nadměrného stresu, problematické vztahy s přáteli, s rodiči a s okolím a další situace. Dotaz se dostane k psychologům Poradenství pro studenty ICV VUT, kteří e-mailem zašlou odpověď s radami.

Publikováno: 16.03.2020 14:24

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19527/d196924