QS Ranking podle studijních oborů: VUT poprvé v deseti kategoriích

Opět po roce je tu prestižní hodnocení společnosti Quacquarelli Symonds – QS World University Rankings by Subject za rok 2024, který hodnotí vzdělávací instituce z celého světa podle studijních oborů. Vysoké učení technické v Brně se poprvé v historii objevilo hned v deseti kategoriích, což ho řadí mezi nejlepší české zástupce v žebříčku. V předchozích žebříčcích potvrzovalo VUT svou kvalitu zejména v architektuře, materiálových vědách. Tato úspěšná umístění letos zopakovalo a nově se zařadilo například do žebříčku přírodních věd a věd o životním prostředí.

Žebříček QS World University Rankings by Subject 2024 rozlišuje dvě hlavní kategorie studijních oborů, široké oblasti a specializované obory.

Z pěti širokých oblastí se letos VUT objevilo ve dvou. Již řadu let patří k nejlepším univerzitám na světě v oblasti inženýrství a technologie. Letos se zlepšilo o osm míst na 281. pozici a je tak druhou nejlepší českou univerzitou v žebříčku za Českým vysokým učením technickým (ČVUT), které je na 182. místě. Poprvé se VUT také umístilo v oblasti Přírodních věd, kde mu patří 451-500. pozice a 4. místo mezi českými univerzitami v čele s Univerzitou Karlovou (UK).

Pět hlavních oblastí se dále dělí na 55 specializovaných oborů. VUT uspělo hned v osmi z nich, což je nejvíce ze všech českých univerzit.

Špičkovou kvalitu VUT potvrdilo v architektuře a materiálových vědách. V obou případech obhájila univerzita 201. pozici. Na stejnou pozici se nově zařadila v kategorii strojní inženýrství, což představuje zlepšení o padesát míst ve srovnání s rokem 2023. V materiálových vědách je nejlepší z českých univerzit a v dalších dvou kategoriích se dělí o první pozice s ČVUT.

Mezi 300 nejlepších univerzit na světě se brněnská technika zařadila ještě v kategorii elektrotechnické inženýrství, kde zopakovala 251.-300. pozici a patří společně s ČVUT k dvěma českým zástupcům v žebříčku.

Mezi 400 nejlepších univerzit se VUT zařadilo v chemických oborech – patří mu 301.-350. pozice.

V dalších třech kategoriích najdeme VUT mezi 500 nejlepšími, vždy shodně na 401.-450. místě: v environmentálních vědách, v počítačových vědách a v matematice.

Ilustrační foto | Autor: Václav Koníček

„Jsem velmi potěšen dosaženými výsledky, kterými rok od roku upevňujeme pozice naší univerzity na světové mapě vysokoškolského vzdělávání a výzkumu. Žijeme v době, kdy Evropa a svět čelí mnoha výzvám, v jejichž uchopení hrají zásadní roli technologie. Ty dávají příležitost nejen přinášet potřebná technická řešení, ale umožňují posilovat nezávislost a konkurenceschopnost hospodářství národních států i jejich společenství a v konečném důsledku tak přispívat k posilování jejich stabilního a demokratického vývoje. Technické univerzity jako ta naše v tom hrají klíčovou roli. Excelence a kvalita se staly klíčovým tématem hodnocení, diferenciace a prestiže vysokých škol v Evropě i ve světě. Mezinárodní žebříčky jsou v tom významné indikátory dávající možnost globálního srovnání,“ říká k nejnovějším výsledkům VUT jeho rektor Ladislav Janíček. Zmiňuje také zvyšující se vliv žebříčků na vznik a rozvoj mezinárodní spolupráce, na rozhodování uchazečů při volbě studia nebo na to, jakou vysokou školu pro své další působení a rozvíjení profesního potenciálu vybírají akademičtí a výzkumní pracovníci z celého světa.

„Internacionalizace, získávání zahraničních studentů, akademiků a výzkumníků, je zásadním tématem oživení odborného i strategického rozvoje univerzit. Proto se žebříčkům v posledních letech usilovně věnujeme, abychom ukázali světu, kdo jsme a co umíme. A je toho skutečně mnoho,“ vyzdvihuje rektor.

„Velmi proto děkuji za dosažené hodnocení našim fakultám a vysokoškolským ústavům, jejich akademickým a výzkumným pracovníkům a všem, kteří jim vytvářejí příznivé podmínky pro jejich práci, aby mohli dosahovat výsledky, za které jsme hodnoceni. Děkuji i našim studentům, zvláště těm, kteří svou aktivitou a výsledky dávají příklad všem, kteří se rozhodují o tom, kam půjdou studovat a pomáhají komunikovat studium techniky jako možnost realizovat své sny ve světě technologií. Je to pro naše studenty, věřím, i výborná zpráva, neboť jistě ocení, že studují na kvalitní univerzitě,“ uzavírá rektor VUT poděkováním.

V aktuálním žebříčku QS World University Rankings by Subject 2024 bylo hodnoceno 1559 institucí. Mezi nimi bylo 64 debutantů.

Mezi nejdůležitější hodnocené indikátory, které rozhodují o umístění instituce patří akademická reputace, atraktivita absolventů pro budoucí zaměstnavatele, citovanost vědců a vědkyň, dále h-index, který vyjadřuje vědecký výstup výzkumného pracovníka, a mezinárodní výzkumná síť pracoviště.

Cílem žebříčku je zprostředkovat zájemcům o studium, zaměstnavatelům nebo vládním orgánům informaci, na jaké úrovni se daná instituce nachází.