• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Máme zájem pomáhat Ukrajině. VUT přivítalo hosty z ukrajinského Dnipra včetně zástupců dvou univerzit

Vysoké učení technické v Brně přivítalo v pondělí 22. dubna ukrajinské hosty. Součástí delegace z Dněpropetrovské oblasti pod vedením zástupkyně oblastního předsedy Iryny Hrytsai byli představitelé státní správy, obchodní a průmyslové komory a také dvou univerzit působících v Dnipro, milionovém hlavním městě regionu. Hosté ocenili podporu, kterou vnímají v České republice a projevili zájem o meziuniverzitní spolupráci například v oblasti výměnných programů, kosmických nebo informačních technologií a obecně o zapojení ukrajinských vědců do společných výzkumných programů.

Autor: Václav Koníček

„Jako na řadě dalších českých škol, tak i na budově rektorátu VUT visí ukrajinská vlajka. Chceme tím vyjádřit podporu ukrajinskému boji za nezávislost. Máme zájem pomáhat Ukrajině, jak jen to bude možné,“ uvedl v souvislosti s již více jak dva roky trvající válkou s ruským agresorem Miroslav Doupovec, prorektor VUT pro studium.

„Chtěla bych poděkovat za veškerou podporu, kterou tu od vás cítíme a dostáváme. Velký význam pro nás měla loňská návštěva prezidenta ČR Petra Pavla v naší oblasti, kdy jsme pochopili, že jsme nezůstali sami,“ zdůraznila Iryna Hrytsai.

V průběhu setkání se prezentovaly Dnipro University of Technology (DUT) a Oles Honchar Dnipro National University (DNU). DUT je nejstarší univerzitou regionu, která stejně jako VUT slaví v letošním roce 125. výročí. Tvoří ji 7 fakult a 6 výzkumných institutů, kde působí více než 10 000 studujících.

Autor: Václav Koníček

DNU vznikla v roce 1918 a nese jméno po významném ukrajinském spisovateli Olesu Hončarovi. Má 14 fakult a 46 výzkumných laboratoří, a mimo jiné úzce spolupracuje s místním vesmírným centrem na vývoji satelitů a raket. Zabývá se také vývojem dronů nebo obnovitelnými zdroji energie. Na univerzitě působí okolo 25 tisíc studujících.

„Výzkum a vývoj kosmických technologií ale i kybernetická bezpečnost, informační technologie a další strategická témata představují naše společné zájmy,“ potvrdila prorektorka VUT pro internacionalizaci a vnější vztahy Iveta Šimberová a rovněž připomněla snahu VUT otevřít cestu pro mobilitu studujících nebo pedagogů ze zemí mimo EU včetně Ukrajiny.

Studující z Ukrajiny na VUT a jejich podpora

V českých studijních programech na VUT studuje v současnosti 375 ukrajinských studujících. Ukrajinští uchazeči si také podali 601 přihlášek pro studium v těchto programech v akademickém roce 2024/25. V anglických studijních programech, které jsou zpoplatněny, studuje 28 ukrajinských studujících a pro nový akademický rok univerzita eviduje 18 přihlášek. Největší zájem mají uchazeči z Ukrajiny o studium na Fakultě informačních technologií, Fakultě podnikatelské a Fakultě elektrotechnické a komunikačních technologií. Aktuálně také na VUT pracuje celkem 28 zaměstnanců původem z Ukrajiny.

Autor: Václav Koníček

Po vypuknutí války na Ukrajině zprovoznilo VUT informační stránky pro ukrajinské uchazeče o studium, ale také pro studující a zaměstnance z Ukrajiny, kteří již na VUT působí.

Uchazeči o studium na VUT, kterým byla na území ČR poskytnuta dočasná ochrana v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, jsou od 28. 3. 2022 osvobozeni od poplatku za podání přihlášky a poplatku za posouzení předchozího zahraničního vzdělání.

Autor: Václav Koníček

Kromě toho v procesu posouzení předchozího studia (nostrifikace) nabízí VUT uchazečům z Ukrajiny předběžné bezplatné konzultace: „Oproti době před vypuknutím války na Ukrajině pozorujeme na VUT nárůst ukrajinských žadatelů o nostrifikaci. Nejčastěji se jedná o žadatele z elektrotechnických, strojírenských a stavebních oborů. Na VUT je možné využít konzultace – předběžné posouzení před podáním žádosti, které usnadní výběr studijního programu a vysoké školy v ČR, která odpovídá předchozímu vzdělání žadatele,“ vysvětluje Hana Odstrčilová, vedoucí Odboru studijních záležitostí na VUT.

Po únoru 2022 se do pomoci Ukrajině aktivně zapojila Fakulta výtvarných umění VUT, která zorganizovala celkem tři prodejní výstavy uměleckých děl, které na sbírková konta na podporu Ukrajiny vynesly téměř půl milionu korun.

Umělci z FaVU vydražili svá díla na pomoc Ukrajině
Druhá aukce uměleckých děl vynesla přes čtvrt milionu
Výtěžek Artmarketu na FaVU podpořil pomoc Ukrajině


Publikováno: 29.04.2024 23:10

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/old/f19528/d257549

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol