Detail předmětu
Expertní a znalecká činnost v ICT
FEKT-VSINAk. rok: 2019/2020
Předmět seznamuje studenty s organizací a řízením znalecké činnosti, správy a povinnostmi znalce, s postupy znalce při podávání znaleckých posudků s důrazem na řízení před orgány veřejné moci a dále s metodami pro oceňování movitého majetku, pro stanovování výše škody na hmotném majetku a metodikou zpracování expertního a soudně znaleckého posudku.
Jazyk výuky
Počet kreditů
Garant předmětu
Zajišťuje ústav
Výsledky učení předmětu
Prerekvizity
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Způsob a kritéria hodnocení
Zkouška z předmětu bude probíhat prezenčně.
Osnovy výuky
2. Znalec: znalci zapsaní v seznamu znalců, znalecké ústavy, znalci ad hoc. Přibírání znalce k podání posudku: přibrání znalce v řízení před OVM, přibrání znalce mimo řízení, dohoda mezi znalcem a organizací příp. občanem.
3. Znalecký posudek (ZP) písemný – formální a obsahové náležitosti, ZP ústní, ZP ústavu. Znalecká činnost – legislativní požadavky, mlčenlivost znalce, povinnost podat znalecký posudek, přibrání konzultanta, znalecká činnost ústavů, činnost znalců nezapsaných do seznamu.
4. Znalecká činnost – požadavky dle právních předpisů. Znalecká činnost – praktický výkon, znalecká činnost jako informační proces, systémový přístup k řešení znaleckých problémů.
5. Podíl znalce na zajištění důkazu – základní pojmy důkaz, důkazní prostředek, důkazní prostředky v OSŘ, obvyklé důkazní prostředky a zvláštní způsoby dokazování v TŘ, obecné zásady zajištění důkazů.
6. Ohledání v TŘ, vyšetřovací a znalecký experiment, ohledání v ostatních druzích řízení, měření, fotografie, fotogrammetrie, filmový záznam, odběr vzorků, protokol.
7. Oceňování movitého majetku, základní pojmy, právní úprava, mezinárodní oceňovací standardy, movitý majetek, právní vztahy k movitému majetku.
8. Analýza hodnoty movitých věcí: posuzování funkčnosti, bezpečnosti, životnosti, ekonomičnosti a dalších znaků kvality, vymezování podstatných charakteristik, jejich parametrizace a vytváření systému podstatných veličin.
9. Systémový přístup k posuzování mezních stavů při oceňování informačních technologií: mezní stavy objektové, mezní stavy environmentální, analýza příčinných souvislostí.
10. Oceňování informačních technologií: provedení prohlídky – identifikace, ověření technického stavu.
11. Ocenění movitých věcí, práce s amortizačními stupnicemi, stanovení základní amortizace, stanovení výchozí technické hodnoty, výpočet přirážek, srážek, stanovení výchozí ceny, stanovení časové ceny, analýza trhu, stanovení obvyklé ceny.
12. Právní úprava náhrady újmy: újma podle zák. 89/2012 Sb. Právní úprava náhrady skutečné škody na věci (technická interpretace pojmů skutečná škoda, předešlý stav, obvyklá cena, cena věci, doba poškození), zásady pro kvantifikaci škody při technickoekonomickém posouzení výše škody.
13. Stanovení výše majetkové újmy vzniklé poškozením věci: obecný postup při stanovení výše majetkové újmy. Stanovení nákladů na opravu, posuzování vlivu opravy na cenu věci po opravě poškození, stanovení ceny zbytků.
Učební cíle
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Základní literatura
KLEDUS, R. Obecná metodika soudního inženýrství. VUT v Brně, ÚSI, 2. vyd. Brno: 2014. ISBN 978-80-214-5041-7
KLEDUS, R. Oceňování movitého majetku. Brno. VUT v Brně, ÚSI, 2. vyd. Brno: 2014. ISBN 978-80-214-5040-0
Doporučená literatura
Elearning
Zařazení předmětu ve studijních plánech
Typ (způsob) výuky
Cvičení na počítači
Vyučující / Lektor
Elearning