Systém pro odpovídání na lidské otázky z FIT zabodoval ve znalostním kvízu
Těsné třetí místo v soutěži EfficientQA na konferenci NeurIPS 2020 obsadil tým výzkumníků ze skupiny KNOT@FIT, která působí na Fakultě informačních technologií VUT. Martin Fajčík, Martin Dočekal, Karel Ondřej a Pavel Smrž vytvořili systém BUT R2-D2, jenž uspěl společně s velkými jmény jako Facebook nebo Microsoft a zabodoval v "soutěži strojů", kde se ve znalostním kvízu utkal i s lidmi.

Systém obsahuje dva podsystémy, které postupně knihovnu dokumentů prohlížejí a vyberou jejich malou podmnožinu, a další dva podsystémy, které dokumenty pročítají a extrahují odpověď. Získal proto název R2-D2 (Rank twice, reaD twice) inspirovaný robotem ze Star Wars, který vždy pomáhal tam, kde bylo třeba. "Podobné systémy dnes mají mnoho využití – například jako konverzační agenti, v zákaznické podpoře nebo při získávání informací prakticky v jakékoliv oblasti. Právě systémy pro odpovídání na otázky budou nejspíš součástí budoucnosti získávání informací, tak jako je dnes webové vyhledávání. To nám dokáže s rostoucím množstvím informací na webu najít obrovské množství relevantních stránek, ale najít správnou odpověď, kterou hledáme, může být vyčerpávající a někdy i nemožné," přibližuje Martin Fajčík.
Na jeho popis systému BUT R2-D2 na konferenci se můžete podívat online. Proti BUT R2-D2 a dalším nejlepším systémům se v soutěži postavila těžká konkurence – lidé. Po úvodním kole se stroje utkaly s týmem složeným z univerzitních profesorů a kvízových šampionů. Kdo nakonec vyhrál, se dozvíte v záznamu z kvízu, bližší popis soutěže si můžete přečíst v předběžném článku.
Publikováno | |
---|---|
Odkaz | https://www.vut.cz/vut/f19528/d207254 |