6.4.2012: Nová příručka ÚTT provede procesem komercializace výsledků výzkumu

V únoru letošního roku vydal Útvar transferu technologií ojedinělou příručku pro vědce VUT s názvem „Nejčastější otázky a odpovědi“. Jejím hlavním tématem je proces komercializace výsledků výzkumu a jejich právní ochrana. Příručka je určena převážně pro zaměstnance VUT a univerzitní studenty. Útvar si od ní slibuje zvýšení všeobecného povědomí o ochraně duševního vlastnictví a předejití nezvratným chybám, které by mohly mít negativní vliv na komerční úspěch vynálezu. V elektronické podobě je příručka dostupná na webu Útvaru transferu technologií.

Během desetileté existence se Útvar transferu technologií setkal s mnoha dotazy týkajícími se ochrany duševního vlastnictví. Na základě těchto konkrétních zkušeností a dotazů připravil jeho tým na začátku letošního roku praktickou příručku, která odpovídá na nejčastější otázky vědců VUT a seznamuje je nejen s pojmy, ale také s celým procesem komercializace vynálezu, od fáze oznámení až k úspěšné spolupráci s firmou či podnikem. Na vzniku této edukativní brožury pracoval Útvar několik měsíců a její obsah konzultoval s dalšími univerzitními odborníky. Otázky i odpovědi jsou koncipovány velmi jednoduše a složitá právní problematika je podána tak, aby ji pochopili i zájemci s minimálním právním povědomím. „Očekáváme, že se díky příručce zvýší povědomí o transferu technologií a že tak společně s vědci dokážeme předejít nežádoucím chybám, které by mohly mít významný vliv na budoucnost a prosazení jejich vynálezu v aplikační sféře“ říká Ing. Dagmar Vávrová, vedoucí ÚTT na VUT v Brně. Pokud příručka zabrání chybám, jako je předčasná publikace výsledku výzkumu nebo nesprávně provedená patentová rešerše, bude její vytvoření a existence považována za více než úspěšnou. Zájemci ji mohou získat u manažerů ÚTT na jednotlivých fakultách nebo si stáhnout její elektronickou verzi přímo na webu ÚTT.

Publikováno: 06.04.2012

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/ott/f18972/d66252