30.5.2012: Nejvíce inovačních voucherů pro rok 2012 získalo a zrealizuje VUT

17. května se uskutečnilo veřejné losování inovačních voucherů Jihomoravského centra pro rok 2012. Projekt letos slavil velký úspěch. Do jeho čtvrtého ročníku zaslalo žádosti 180 firem a Brno na něj vyčlenilo 4 miliony korun. Poprvé v tomto roce pak mohly o vouchery žádat také firmy ze zahraničí. Už teď je jisté, že ze 180 žádostí získá podporu celkem 43 projektů. Náhodně se pak vylosovalo 65 firem. Pokud se totiž některý ze 43 výzkumů nezrealizuje, dojde řada na firmy vylosované mezi náhradníky. Nejvíce voucherů pro svá výzkumná pracoviště získalo VUT. To bude pracovat na minimálně 32 výzkumech.

V letošním ročníku inovačních voucherů dominovaly žádosti podniků ze stavebnictví a strojírenství. Své žádosti zaslaly také společnosti z oblasti elektrotechniky, ICT,
life-sciences, zemědělství či potravinářství. Nejvíce žádostí (127) mělo v osudí právě Vysoké učení technické v Brně, vylosováno pak bylo 32.

Mendelova univerzita v Brně má jistých 7 spoluprácí s firmami, na jednom výzkumu se bude podílet i Mezinárodní centrum klinického výzkumu při Fakultní nemocnici u svaté Anny (FNUSA-ICRC), Masarykova univerzita, Biofyzikální ústav Akademie věd a Ústav přístrojové techniky.  Z pěti zahraničních žádostí se mezi náhradníky dostal rakouský podnik Wimtec a Immuno Research ze Slovenska.

Inovační vouchery jsou osvědčeným nástrojem podpory transferu technologií, který odbourává bariéry mezi firmami a vědecko-výzkumnými institucemi. Zprostředkovávají spolupráci mezi podniky a vědci především na vývoji a řešení problémů v oblasti inovací. Dávají šanci projektům, které by bez této finanční dotace nevznikly.

Náklady projektu hradí ze svého rozpočtu statutární město Brno. Firmy si v rámci projektu podají žádost na konkrétní spolupráci s jednou ze zapojených výzkumných institucí. Pokud jsou vylosovány, obdrží na výzkum inovační voucher. V roce 2012 dosahují výše až 100 000 Kč. Přínosem je nejen inovace výrobků, výrobních procesů nebo služeb, ale i cenné kontakty se špičkovými vědci. Výzkumníci se na druhé straně, díky voucherům, seznamují s potenciálními odběrateli svých technologií.

Celkově se v uplynulých ročnících do projektu zapojilo 725 firem a bylo rozděleno celkem 145 voucherů. Dohromady tak město Brno investovalo do spolupráce podniků a výzkumných institucí už více než 20 milionů korun. Firmy k tomu ze svých rozpočtů přidaly dalších 18 milionů korun. Podle průzkumů z předchozích ročníků navázali spolupráci s výzkumnými centry také žadatelé, kteří při losování voucherů štěstí neměli.

Tabulka podaných a vylosovaných žádostí VUT 2009 - 2012

Publikováno: 30.05.2012