23.7.2015: Vyhledávání v Google Patents

Společnost Google spustila samostatnou vyhledávací bázi Google Patents, která usnadní orientaci v současném stavu techniky. Velkou přidanou hodnotou je možnost automatického propojení s hledáním v nepatentové literatuře (odborné vědecké publikace) v databázi Google Scholar. Veřejnosti i profesionálům tím dává další nástroj pro provedení kvalitní rešerše.

Google Patents se na první pohled nijak  neodlišuje od designu prostého vyhledávače, pro Google tak charakteristického. Náročnější uživatel se však velmi intuitivně dostane k dalším ovládacím prvkům a kritériím, kde si může dotaz zpřesnit a upravit podle svých potřeb, například omezením data podání, jména majitele patentu nebo vynálezce nebo oblasti techniky podle patentového třídníku.

• výsledky jsou seskupeny podle oblastí techniky daného patentového třídění, takže je možné rychle vyhledat informace relevantní právě pro hledanou oblast zájmu
  • samozřejmostí je přehledný výpis bibliografických údajů o záznamu a prolink na příslušný patentový úřad, kde je možné shlédnout dokument v plném znění
  • okamžitě je k dispozici informace o tom, zda patent už/ještě platí
  • vyhledávají se jak přihlášky, tak udělené patenty, můžeme tedy použít pro plnou rešerši na novost
  • vyhledávání je v angličtině
  • zatím jsou zpracovány databáze WIPO, EPO, USA, Kanady, Německa a Číny (z neanglicky mluvících zemí jsou k dispozici originální anglické abstrakty a zbytek dokumentu lze prohledat s automatickou podporou Google Translate).

Hlavními přednostmi proti jiným zdarma dostupným nástrojům je 2 v 1 vyhledávání i v nepatentové literatuře a snadné ovládání, které uživatelům poskytuje nesrovnatelně větší komfort než napříiklad nechvalně proslulé hledání v databázi US patentového a známkového úřadu.

Google Patents se může hodit každému, kdo potřebuje získat patentově významné informace:

• student nebo vědec, který hledá zdroje informací o řešeném problému
  • vědec, když píše návrh projektu a žádá o dotaci
  • oddělení transferu technologií, když posuzuje, zda je vynález nový a bude možné jej chránit patentem
  • patentový úřad, když ověřuje, zda je vynález opravdu celosvětově nový
  • firma, která se chystá vstoupit na trh a potřebuje vědět, zda nebude její výrobek porušovat patentová práva třetích osob
  • podnikatel, který hledá informace, na základě kterých zneplatnit neoprávněně udělený patent konkurence

Publikováno: 23.07.2015 09:18

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/ott/f18972/d103743