21.8.2015: Vytáhněte nápady z šuplíku, vyplatí se to

Možná jste nevěděli, že VUT v Brně nastavilo motivační politiku pro vynálezce a autory inovativních řešení, která se uplatní v praxi. Zaměstnanci mohou získat až 70 % výnosů z komerčního využití výsledku své výzkumné činnosti, které VUT v Brně plynou z uzavřených smluv.

Původci vynálezu, užitného vzoru nebo průmyslového vzoru dostanou drobnou jednorázovou odměnu, když ohlásí zaměstnavateli VUT v Brně vznik těchto nových řešení a univerzita o ně projeví zájem. Vznik nových technických řešení se ohlašuje přes CTT prostřednictvím vyplnění formuláře v systému Apollo.

Další jednorázové odměny čekají na vynálezce v okamžiku získání patentu, přitom vybrané zahraniční patenty (Evropský patent, Čína, Japonsko, USA) se oceňují více - předpokládá se, že pokud bylo požádáno o zahraniční ochranu, mají tyto výsledky větší komerční potenciál.

To hlavní ale čeká na ty vynálezce a autory, jejichž duševní vlastnictví (včetně software) se podaří úspěšně komercializovat, tedy uplatnit v praxi. VUT v Brně jako veřejná vysoká škola má za cíl, aby se výsledky výzkumu skutečně uplatnily ve společnosti a zlepšily kvalitu života. Proto nastavilo po vzoru zavedených zahraničních univerzit štědrou motivační politiku sdílení výnosů z komerčního využití s vědci, kteří výsledek vytvořili.

Jestliže bude mít univerzita příjmy z využití výsledku od třetích osob, typicky na základě licenční smlouvy s průmyslovým partnerem, získá vědecký tým 70 % těchto příjmů (do půl milionu Kč) nebo třetinu těchto příjmů (nad půl milionu Kč).

Dobrá zpráva pro vědce je, že strop odměny z využití není nijak omezen, na odměnu je nárok (nezávisí na uvážení nadřízeného pracovníka) a od přímů z komercializace se odečítají pouze náklady na komercializaci samotnou (patentové náklady, právní služby, marketingové služby), nikoli náklady samotného výzkumu.

Pokud vám to nezní špatně, zapátrejte v šuplíku po vynálezu s velkým komerčním potenciálem.

Podrobné informace o možnostech čerpání odměn najdete v rozhodnutí rektora č. 2/2011 pro vynálezce a ve směrnici rektora č. 5/2012 pro autory. Obě normy jsou k dispozici na úřední desce po přihlášení celouniverzitním heslem.

Publikováno: 21.08.2015 09:45

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/ott/f18972/d103957