19.3.2012: Vědci VUT v Brně představili unikátní kapacitní snímač

Vědci Vysokého učení technického v Brně nedávno odtajnili unikátní a velice zajímavé elektrické zapojení sondy. Miniaturní kapacitní zařízení naplňuje všechny požadavky dosud používaných sond při výrazném zmenšení rozměrů a snížení pořizovací ceny. Vyvinuté zařízení má obrovský potenciál pro využití v různorodých oblastech aplikační sféry a díky Útvaru transferu technologií je chráněno užitným vzorem.

 Dnešní doba se bez měření a měřící techniky neobejde. Získávání informací o množství, poloze či přítomnosti předmětu někde v prostoru je v aplikační sféře velmi žádané. Nová sonda, kterou vyvinuli vědci VUT v Brně, umožňuje převedení velmi malých změn v permitivitě prostředí na digitální elektrický signál. Stávající běžně dostupné sondy jsou technologicky složité a výroba i provoz ekonomicky podstatně náročnější. Vyvinutý kapacitní snímač je ve srovnání s ostatními sondami unikátní hned v několika oblastech - vyniká malými rozměry, vysokou citlivostí a překvapivě nízkou cenou.

Nová sonda je také řešena s ohledem na možnou integraci, což umožňuje její racionální použití v nejrůznějších aplikacích. Zapojení miniaturní kapacitní sondy doplněné vhodným elektrodovým systémem je schopno indikovat přítomnost tělesa z libovolných materiálů, jako jsou např. kámen, plasty (mimo extrudovaných), dřevo, kovy, ale i oleje, voda, včetně sypkých materiálů. Možnost detekce takto velké palety materiálů předurčuje toto zapojení ke konstrukci široké škály aplikací.

Jako příklad lze uvést zabezpečení cenných vystavovaných předmětů, kdy je elektrodový systém zabudován přímo v desce stolu. Položení předmětu (např. sošky nebo knihy) je indikováno výstupním signálem. Při odstranění předmětu dojde naopak k přerušení tohoto signálu. Jelikož je elektrodový systém zabudován v desce, je na pohled celé zařízení nezjistitelné.

Obdobným způsobem je možné zvenčí indikovat například médium protékající plastovou trubkou (tekuté i sypké materiály s libovolnou zrnitostí), indikovat nebo počítat počet kusů na lince a řada dalších aplikací.

Díky skvěle odvedené odborné práci vědců VUT v Brně má miniaturní kapacitní sonda velký potenciál pro využití v aplikační sféře.

 

Autor článku: Jiří Kouřil


Publikováno: 19.03.2012

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/ott/f18972/d65303