11.9.2015: Střípky z konference Technologie pro budoucnost

Ve dnech 9. – 10. září 2015 přišla do brněnského SONO centra více než stovka odborníků z transferových pracovišť po celé České republice, vědců i zástupců průmyslu, aby se zúčastnili v pořadí již třetí národní konference transferu technologií. Organizace konference s podtitulem „Technologie pro budoucnost“ se ujalo Centrum transferu technologií VUT v Brně.

Proč právě Technologie pro budoucnost? Abychom ukázali, že na univerzitách vznikají opravdu průlomové technologie se slibným komerčním potenciálem! Za VUT v Brně se představil např. holografický mikroskop či způsob produkce bioplastu z použitého fritovacího oleje. O významu spolupráce univerzit a průmyslu, nelehké cestě vedoucí od zajímavého nápadu až k uvedení technologie na trh i o klíčových faktorech úspěchu promluvily Zora Střelcová za společnost TESCAN a Lenka Mynářová z firmy Nafigate. Dále se mohli návštěvníci konference dozvědět, co všechno umí spálit kombinovaný olejo-plynový hořák či co je chytrého na „Chytré stěně“.

Technologie z univerzit se do praxe nedostanou samy od sebe, k tomu jim pomáhají centra přenosu poznatků. Jak to dělají za Atlantikem, nám prozradil Spencer Rogers, ředitel TTO Brigham University v Utahu. Se svými radostmi i starostmi se rovněž představila zúčastněná česká transferová pracoviště.

Konferenci podpořil svou přítomností i krátkým výstupem rektor VUT v Brně Petr Štěpánek, o propojení transferu technologií na národní i regionální úrovní krátce pohovořili primátor města Brna Petr Vokřál či vrchní ředitel sekce řízení OP VaVpI MŠMT Radek Rinn.

V rámci doprovodného programu sklidil velký ohlas koncert skupiny IAN, který připravil ideální atmosféru pro neformální zábavu a networking. Ti, kteří vydrželi až do pozdějších večerních hodin, se dočkali dokonce i „vědecké“ soutěže s překvapením.

Věříme, že konference se nám vydařila, přispěla k rozšíření znalostí i zkušeností napříč transferovými pracovišti a opět nás utvrdila v tom, že děláme práci, která má smysl. Tak za rok zase na viděnou!

Publikováno: 11.09.2015 11:45

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/ott/f18972/d104630