Detail publikace

Mezní stavy z pohledu oceňování věcí nemovitých

KUHROVÁ, K. RUBEROVÁ, M.

Originální název

Mezní stavy z pohledu oceňování věcí nemovitých

Anglický název

Limit states from the perspective of real property valuation

Typ

článek ve sborníku ve WoS nebo Scopus

Jazyk

čeština

Originální abstrakt

Příspěvek je věnován problematice mezních stavů a jejich vlivu na oceňování věcí nemovitých. V úvodu jsou objasněny základní pojmy související s řešenou problematikou, následuje literární rešerše. Dále je vymezeno relativně široké spektrum mezních stavů, které potenciálně souvisí s oceňováním věcí nemovitých, přičemž je následně popsán mezní stav, který je v nejobecnější rovině z pohledu oceňování věcí nemovitých zásadní. Následující část příspěvku je věnována konkrétním mezním stavům, jejichž vznik je možné předvídat a které je tedy možné uvažovat při oceňování věcí nemovitých. Každý z této skupiny mezních stavů je podrobně popsán a analyzován. Příspěvek poskytuje ucelený přehled o relevantních mezních stavech a jejich příčinách, a lze jej použít jako vodítko při predikci mezního stavu (resp. stanovení míry opotřebení) u konkrétní stavby, která je předmětem ocenění. Příspěvek byl zpracován v rámci mezifakultního projektu specifického výzkumu s názvem „Mezní stavy při ekonomickém hodnocení staveb“. Problematika mezních stavů je velmi obsáhlá a pojetí mezních stavů se značně liší v závislosti na oboru, v rámci kterého jsou zkoumány. Nejčastěji se mezním stavům věnují autoři v oboru strojírenství a stavebnictví. Ačkoliv je oceňování nemovitých věcí se stavebnictvím relativně úzce propojeno, pojetí mezních stavů se pro jednotlivé oblasti liší. Zatímco ve stavebnictví je pohled na tuto problematiku čistě technický, při oceňování věcí nemovitých mají zásadní význam faktory ekonomické. Tato úvaha logicky vyplývá již ze skutečnosti, že výsledkem činnosti oceňování věcí nemovitých je hodnota vyjádřená v penězích. Na základě podrobné analýzy známých druhů mezních stavů byl učiněn závěr, že z pohledu oceňování věcí nemovitých je zásadní vznik mezního stavu použitelnosti, který je nevratný a globální. Při vzniku takového mezního stavu stavbu nelze dále používat k určenému účelu a její hodnota je v dané chvíli rovna nule (za předpokladu, že neuvažujeme hodnotu pozemku nebo hodnotu zbytkového materiálu).

Anglický abstrakt

This paper discusses the limit states and their impact on the real property valuation. The introduction is dedicated to the explanation of basic concepts, followed by a literature review. Relatively wide range limit conditions that potentially relate to the valuation of real estate is described in the next chapter. It includes the definition of the limit state, which is essential for real property valuation. The following part of the paper is devoted to specific limit states whose emergence is predictable and can therefore be considered in the valuation of real estate. The performed analysis provides a comprehensive overview of the relevant limit states and their causes, and can be used as a guide in predicting the ultimate limit state in a particular building which is the subject of the valuation.

Klíčová slova

Mezní stav, životnost, opotřebení, oceňování majetku, stavební materiály, kvalita konstrikce, údržba budov, externí degradační vlivy.

Klíčová slova v angličtině

Limit State; durability; wear; property valuation; construction materials; quality of construction; building maintenance; external degradation agents.

Autoři

KUHROVÁ, K.; RUBEROVÁ, M.

Rok RIV

2014

Vydáno

23. 4. 2014

Nakladatel

Vysoké účení technické v Brně, Ústav soudního inženýrství

Místo

Brno

ISBN

978-80-214-4935-0

Kniha

Sborník anotací

Číslo edice

1.

Strany od

18

Strany do

18

Strany počet

6

BibTex

@inproceedings{BUT107940,
  author="Kristýna {Kuhrová} and Marie {Lorencová}",
  title="Mezní stavy z pohledu oceňování věcí nemovitých",
  booktitle="Sborník anotací",
  year="2014",
  number="1.",
  pages="18--18",
  publisher="Vysoké účení technické v Brně, Ústav soudního inženýrství",
  address="Brno",
  isbn="978-80-214-4935-0"
}