Detail publikace

Studie renovace stávajících rodinných domů do energetické kategorie „D“ podle budoucích požadavků EU

DOKOUPILOVÁ, V. HORÁK, P.

Originální název

Studie renovace stávajících rodinných domů do energetické kategorie „D“ podle budoucích požadavků EU

Anglický název

Study of renovation of existing family houses to energy category "D" according to future EU requirements

Typ

článek v časopise - ostatní, Jost

Jazyk

čeština

Originální abstrakt

Současná geopolitická situace postupně vyústila v nárůst cen energií v celé Evropě, což má dopad i do stavebnictví a provozování budov. Jednotlivé státy EU mají různé strategie, jak se vyrovnat s nárůstem cen energie pro občany i průmysl. V rámci EU je snaha o celoevropské řešení ve vícero oblastech. Jedna ze strategií, kterou prosazuje Evropská komise je úspora energie v budovách. Tato snaha se projevila v probíhající revizi směrnice EPBD (Energy Performance of Buildings Directive). Běžný český občan, který příliš nesleduje legislativní proces EU, mohl narazit na zmínky o chystajících změnách v tuzemských mediích [1, 2]. Legislativní proces vzniku nové směrnice EPBD je možné sledovat na stránkách Evropské komise, kde je uveden návrh směrnice a další komentáře [3]. Definitivní návrh směrnice zatím není k dispozici, přesto však Evropská komise zveřejnila tiskovou zprávu k dané směrnici [4]. V této zprávě se mimo jiné uvádí, že stávající budovy by měly dosáhnout do roku 2030 v energetické náročnosti alespoň klasifikační třídy E, do roku 2033 pak dosáhnout klasifikační třídy D. Nebytové a veřejné budovy by musely dosáhnout stejných tříd do roku 2027, resp. 2030.

Anglický abstrakt

The current geopolitical situation has gradually resulted in an increase in energy prices across Europe, which is also having an impact on the construction and building operations industry. Different EU countries have different strategies to cope with rising energy prices for citizens and industry. Within the EU, there is a drive for an EU-wide solution in several areas. One of the strategies promoted by the European Commission is energy saving in buildings. This has been reflected in the ongoing revision of the EPBD (Energy Performance of Buildings Directive). The average Czech citizen who does not follow the EU legislative process much may have come across mentions of the upcoming changes in the domestic media [1, 2]. The legislative process of the new EPBD can be followed on the European Commission website, where the draft directive and other comments are listed [3]. While the final draft directive is not yet available, the European Commission has published a press release on the directive [4]. This report states, among other things, that existing buildings should achieve at least an E energy performance class by 2030 and a D energy performance class by 2033. Non-residential and public buildings would have to achieve the same classes by 2027 and 2030 respectively.

Klíčová slova

EU, Eneregetická náročnost, klasifikační třída, 2033

Klíčová slova v angličtině

EU, Energy performance, classification class, 2033

Autoři

DOKOUPILOVÁ, V.; HORÁK, P.

Vydáno

30. 5. 2023

Nakladatel

Topinfo s.r.o.

Místo

Praha

ISSN

1801-4399

Periodikum

TZB-info

Ročník

2023

Číslo

6

Stát

Česká republika

Strany od

1

Strany do

9

Strany počet

9

URL

BibTex

@article{BUT183392,
  author="Veronika {Dokoupilová} and Petr {Horák}",
  title="Studie renovace stávajících rodinných domů do energetické kategorie „D“ podle budoucích požadavků EU",
  journal="TZB-info",
  year="2023",
  volume="2023",
  number="6",
  pages="1--9",
  issn="1801-4399",
  url="https://www.tzb-info.cz/energeticka-narocnost-budov/25380-studie-renovace-stavajicich-rodinnych-domu-do-energeticke-kategorie-d-podle-budoucich-pozadavku-eu"
}