Detail publikace

Analýza ferorezonančního přepětí v elektrických sítích

BÁTORA, B.

Originální název

Analýza ferorezonančního přepětí v elektrických sítích

Anglický název

Analysis of the ferroreosnance overvoltage in electrical network

Typ

dizertace

Jazyk

čeština

Originální abstrakt

Práce se zabývá problematikou ferorezonančního jevu a ferorezonančního přepětí v elektrických sítích. V úvodní části práce je vysvětlen teoretický základ ferorezonančního jevu a jeho důsledky na elektrizační soustavu. Dále se práce zaměřuje na elektrizační soustavu jako neli-neární dynamický systém a popisuje různé analytické metody řešení těchto systémů. Tyto metody jsou dále uplatněny k diagnostice konkrétních systémů. V minulosti byla identifikována celá řada různých elektroenergetických konfigurací poten-ciálně náchylných na vznik ferorezonance. Nejčastější z nich práce nejdříve teoreticky analyzuje a poté nabízí doporučení pro omezení ferorezonančního jevu. Dále se práce zabývá výběrem vhodného softwaru pro tento výpočetně náročný úkol. Je posouzena řada různých nástrojů, ze kterých byly následně vybrány software Matlab Simulink a PSCAD. Matlab Simulink a jeho SimPowerSystem Toolbox, je využit pro analýzu vlivu hystereze magnetického jádra transformátoru na vznik a průběh ferorezonančního jevu. Pomocí nástroje PSCAD jsou posouzeny různé konfigurace energetického systému z hlediska možného vzniku a průběhu ferorezonance a také provedeno nalezení limitních podmínek, které zvyšuji pravděpo-dobnost výskytu tohoto jevu. Dále práce zmiňuje možnost použití umělých neuronových síti pro diagnostiku ferorezonančního jevu. V závěrečné části práce je uvedena řada doporučení pro navrhování, projektování a provozo-vání nových i stávajících elektroenergetických systémů. Práce byla zpracována v Centru výzkumu a využití obnovitelných zdrojů energie (CVVOZE) za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky v rámci projektu č. LO1210 - Energie v podmínkách udržitelného rozvoje (EN-PUR) a v rámci projektu specifického výzkumu č. FEKT-S-14-2520 - Nové technologie pro udržitelnou elektroenergetiku.

Anglický abstrakt

This thesis deals with the ferroresonance phenomenon and ferroresonance overvoltage in electric networks. That's why the introduction part explains the theoretical basis of ferroresonance and its consequences in the power system. The work then focuses on the power system as a non-linear dynamic system and describes various analytical methods for solving these systems. These methods are further applied to diagnose specific systems. There are a number of various power system configurations susceptible to ferroresonance. The most frequent one is theoretically analyzed in this thesis and a number of recommendations are offered for reducing the ferroresonance phenomenon. The thesis further deals with the selection of suitable software for this computationally chal-lenging task. A number of different tools are considered and efficiently reduced to Matlab Sim-ulink and PSCAD software. Matlab Simulink and its SimPowerSystem Toolbox are used to ana-lyze the effect of hysteresis of the magnetic core of the transformer on the emergence and course of the ferroresonance phenomenon. Using PSCAD, various configurations of the power systems are compared in terms of possible emergence and course of ferroresonance and also to find the limiting conditions that increase the probability of this phenomenon. The possibility of using arti-ficial neural networks for ferroresonance diagnosis is also mentioned in this thesis. The final part provides a number of recommendations for design and operation of both new and existing power systems. The thesis was developed at Centre for Research and Utilization of Renewable Energy (CVVOZE) with the financial support of the National Programme for Sustainability and the Ministry of Education, Youth and Sports of the Czech Republic under the project no. LO1210 - Energy for Sustainable Development and the project no. FEKT-S-14-2520 - New Technologies for Sustainable Development of Electrical Power Systems.

Klíčová slova

Přechodné jevy, přepětí, ferorezonance, ferorezonanční přepětí, saturace, hystereze, PSCAD, Matlab simulink

Klíčová slova v angličtině

Transient phenomenon, overvoltage, ferroresonance, ferroresonance overvoltage, saturation, hysteresis, PSCAD, Matlab simulink

Autoři

BÁTORA, B.

Vydáno

28. 3. 2014

Místo

Brno, Česká republika

Strany od

1

Strany do

127

Strany počet

127

BibTex

@phdthesis{BUT112145,
  author="Branislav {Bátora}",
  title="Analýza ferorezonančního přepětí v elektrických sítích",
  address="Brno, Česká republika",
  pages="1--127",
  year="2014"
}