Detail oboru

Geodézie a kartografie

FASTZkratka: GAKAk. rok: 2013/2014

Program: Geodézie a kartografie

Délka studia: 3 roky

Akreditace od: 26.7.1999Akreditace do: 31.12.2020

Profil

Absolvent doktorského studia Geodézie a kartografie (Ph.D.) navazuje při tomto studiu na magisterský stupeň oboru geodézie a kartografie. Obor nabízí dvě hlavní specializace Geodézii a Kartografii. Doktorand musí absolvovat v rámci studia požadované penzum rozšířeného teoretického matematicko-fyzikálního základu. Tyto předměty jsou dle specializace doplněny předměty odborného aplikovaného základu pokrývající metody měření, zpracování a analýzy geodetických a kartografických dat, fyzikální geodézie, družicové a kosmické geodézie, geografických a kartografických informačních systémů aj. Podle zaměření disertační práce jsou voleny další předměty dle specializace. Jedná se především o oblasti geodetických základů, inženýrské geodézie, globálních navigačních systémů, fotogrammetrie a dálkového průzkumu Země, katastru nemovitostí, digitální kartografie a dalších. Absolvent si v průběhu doktorského studia osvojí metodiku vědecké práce a je vybaven hlubokými teoretickými a jazykovými znalostmi, umožňujícími samostatnou tvůrčí odbornou činnost. Absolvent doktorského studia Geodézie a kartografie nachází uplatnění ve vývojové a výzkumné základně příslušného zaměření oboru a rovněž jako akademičtí pracovníci vysokých škol.

Garant

Vypsaná témata doktorského studijního programu

  1. Geodynamické a kinematické projevy na území České republiky

    Současný nárůst informací o geodynamických a kinematických projevech na území České republiky se neprojevuje zvýšeným zájmem o podchycení a analozyvání těchto projevů. DSP bude zaměřena na zporacování všech dostupných podkladů a informací, jejich analyzování a na základě výsledků bude sestavena první geodynamická mapa území ČR.

    Školitel: Pospíšil Lubomil, doc. RNDr., CSc.

  2. Integrace obrazových spektrálních dat s daty získanými leteckým laserovým skenováním

    Zpracování obrazových dat viditelného a infračerveného spektra společně s daty (prostorová poloha i zpracovaní odražené vlny) z laserového skenování.

    Školitel: Hanzl Vlastimil, doc. Ing., CSc.

  3. Monitoring staveb

    Tématem práce je problematika monitoringu staveb. Řešena bude problematika etapových měření i kontinuálního automatizovaného měření s využitím elektronických měřících stanic různého typu. Součástí řešení bude metodika měření, problematika integrace různorodých dat a jejich vyhodnocení, grafické vyjádření výsledků, analýza přesnosti a interpretace výsledků.

    Školitel: Bureš Jiří, doc. Ing., Ph.D.

  4. Návrh metadatového modelu pro datový sklad GIS VUT

    Cílem práce bude navrhnout metadatový model pro datový sklad GIS VUT vhodný pro popis map a dokumentů jejich rychlou a jednoznačnou identifikaci. Návrh musí zohlednit heterogenní formáty dat a možnost propojení datového skladu GIS na vzorek dat z ISKN.

    Školitel: Bartoněk Dalibor, doc. Ing., CSc.

  5. Využití měření GPS na nivelačních bodech a různých druhů tíhových dat pro studium nehomogenit vrchní kůry.

    Prostorová lokalizace nehomogenit ve vrchní kůře přináší nové informace o možných zdrojích surovin. Nové možnosti pro jejich studium by mohlo přinést kombinované využití dat GPS, družicové, letecké a pozemní gravimetrie.

    Školitel: Vatrt Viliam, prof. Ing., DrSc.

  6. Využití různorodých dat pro tvorbu lokálních modelů kvazigeoidu

    Východiskem práce bude zhodnocení přesnosti stávajících modelů tíhového pole Země, případně odvozených modelů kvazigeoidu v prostředí České republiky. Vlastním cílem práce je posouzení přínosu různých typů dat (gravimetrická, astronomická, geometrická, topografická,...) ke zpřesnění lokálních modelů kvazigeoidu se speciálním zřetelem na problematiku horského prostředí.

    Školitel: Machotka Radovan, doc. Ing., Ph.D.


Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

Studijní plán oboru není zatím pro tento rok vygenerován.