Detail oboru

Elektronika a sdělovací technika

FEKTZkratka: PK-ESTAk. rok: 2013/2014

Program: Elektrotechnika a komunikační technologie

Délka studia: 4 roky

Profil

Poskytnout doktorské vzdělání absolventům magisterského vysokoškolského studia v oblasti elektroniky a komunikačních technologií. Prohloubit teoretické znalosti studentů ve vybraných částech vyšší matematiky a fyziky a dát jím též potřebné vědomosti a praktické dovednosti z aplikované informatiky a výpočetní techniky. Naučit je metodám vědecké práce.

Klíčové výsledky učení

Absolvent umí řešit vědecké a složité technické úlohy v oblasti elektroniky a komunikací.
Díky kvalitnímu rozvinutému teoretickému vzdělání a specializaci ve vybraném oboru jsou absolventi doktorského studia vyhledáváni jako specialisté v oblasti elektroniky a komunikační techniky.
Absolventi doktorského studijního programu budou v oblasti elektroniky a sdělovací techniky schopni pracovat jako vědečtí a výzkumní pracovníci v základním či aplikovaném výzkumu, jako specializovaní odborníci vývoje, konstrukce a provozu v různých výzkumných a vývojových institucích, elektrotechnických a elektronických výrobních firmách a společnostech a u výrobců či uživatelů komunikačních systémů a zařízení, přičemž zde budou schopni tvůrčím způsobem využívat moderní výpočetní komunikační a měřicí techniku.

Profesní profil absolventů s příklady

Absolvent umí řešit vědecké a složité technické úlohy v oblasti elektroniky a elektronických komunikací.
Díky kvalitnímu rozvinutému teoretickému vzdělání a specializaci ve vybraném oboru jsou absolventi doktorského studia vyhledáváni jako specialisté v oblasti elektroniky a komunikační techniky.
Absolventi doktorského studijního programu budou v oblasti elektroniky a sdělovací techniky schopni pracovat jako vědečtí a výzkumní pracovníci v základním či aplikovaném výzkumu, jako specializovaní odborníci vývoje, konstrukce a provozu v různých výzkumných a vývojových institucích, elektrotechnických a elektronických výrobních firmách a společnostech a u výrobců či uživatelů komunikačních systémů a zařízení, přičemž zde budou schopni tvůrčím způsobem využívat moderní výpočetní komunikační a měřicí techniku.

Garant

Vypsaná témata doktorského studijního programu

  1. Algoritmy pro komunikace s více nosnými

    Téma studia je zaměřeno na komunikační systémy založené na OFDM, CDMA a jejich kombinace. Klíčovou částí je zaměření na modulační parametry těchto systémů a na jejich simulaci v různých přenosových podmínkách (kanálech). V průběhu řešení se předpokládá testování komunikačního systému a případných nových návrhů jednotlivých bloků (rámcová synchronizace, odstranění frekvenčního ofsetu, odhad kanálu atd.) na existujícím simulačním prostředí, spolupracujícím s HW platformou USRP a případné rozšiřování toho prostředí o nové bloky. Algoritmy se budou testovat v prostředí Matlab, implementace do simulátoru je v jazyce C++.

    Školitel: Fedra Zbyněk, Ing., Ph.D.

  2. Algoritmy zpracování signálů v kooperativních rádiových komunikacích

    Předložené téma je orientované do oblasti algoritmů zpracování signálů v kooperativních rádiových komunikacích. Cílem bude návrh optimálního algoritmu pro distribuované řešení vybraného problému v systémech bezdrátových lokálních/senzorových sítí. Jednotlivé prvky sítě v tomto případě řeší část problému a komunikují s okolními prvky bez nutnosti centralizovaného řízení. Možným příkladem aplikace je například decentralizované přidělování rádiových prostředků (části spektra) jednotlivým prvkům sítě. Téma je vhodné pro motivovaného studenta se zájmem o moderní metody teorie zpracování signálů.

    Školitel: Maršálek Roman, prof. Ing., Ph.D.

  3. Analýza a modelování přenosu mobilního digitálního rozhlasu a jeho služeb

    Téma doktorské práce je zaměřeno na analýzu zpracování a přenosu signálů digitálního rozhlasu pro příjem na přenosné a mobilní přijímače ve standardech T-DAB (Digital Audio Broadcasting) a T-DMB (Digital Multimedia Broadcasting). Předpokladem úspěšné analýzy je vytvoření vhodného simulačního modelu přenosu a modulace s nastavitelnými parametry jednotlivých bloků. Model přenosového kanálu by měl být navržen tak, aby umožňoval modelování vícecestného šíření, útlumových poměrů a selektivních úniků. Cílem práce je stanovení vlivu parametrů modulátoru a modelu přenosového kanálu na dosaženou chybovost a kvalitu přenosu a multimediálních služeb.

    Školitel: Kratochvíl Tomáš, prof. Ing., Ph.D.

  4. Analýza a modelování přenosu signálu mobilní digitální televize

    Téma doktorské práce je zaměřeno na analýzu zpracování a přenosu signálů mobilní digitální televize se zaměřením na nový standard DVB-T2 Lite (Digital Video Broadcasting – 2nd Generation Terrestrial) a NGH (Next Generation Handheld). Předpokladem úspěšné analýzy je vytvoření vhodného simulačního modelu přenosu a modulace s nastavitelnými parametry jednotlivých bloků. Model přenosového kanálu by měl být navržen tak, aby umožňoval modelování vícecestného šíření, útlumových poměrů a selektivních úniků. Cílem práce je stanovení vlivu parametrů modulátoru a modelu přenosového kanálu na dosaženou chybovost a kvalitu přenosu a mobilních služeb.

    Školitel: Kratochvíl Tomáš, prof. Ing., Ph.D.

  5. Analýza hlasivkových pulzů

    Projekt je zaměřen na měření a analýzu hlasivkových pulzů u mluvčích na základě aktuálního hlasového projevu. Cílem je vytvoření speciálních algoritmů na určování průběhu pulzů vytvářených hlasivkami při běžné řeči. Analýza získaných pulzů bude orientována na vybrané faktory použitelné pro lékařské diagnostické vyšetřování. Vývoj algoritmů bude vycházet z metod DSP použitelných jak v reálném čase, tak pro analýzu řečových záznamů. Součástí projektu bude tvorba vhodných databází řečového signálu v reálných situacích.

    Školitel: Sigmund Milan, prof. Ing., CSc.

  6. Analýza stochastických změn parametrů propojovacích struktur

    Cílem projektu je rozpracovat metodiku analýzy stochastických změn parametrů propojovacích struktur elektronických soustav na bázi teorie stochastických diferenciálních rovnic (SDR). Předmětem práce bude jednak aplikace obyčejných SDR, vhodných pro popis modelů se soustředěnými parametry, jednak studium využitelnosti parciálních SDR, vhodných pro spojité modely založené na telegrafních rovnicích. Očekává se zobecnění některých navržených postupů pro analýzu hybridních elektronických soustav na základě stochastických algebro-diferenciálních rovnic (SADR). U uchazeče se předpokládá zájem o matematiku a programování v prostředí Matlab.

    Školitel: Brančík Lubomír, prof. Ing., CSc.

  7. Analýza vlastností více-fázových odrušovacích filtrů EMC

    Cílem projektu je prozkoumat vlastnosti více-fázových odrušovacích filtrů EMC s neurčitým impedančním zakončením, analyzovat nejhorší možné případy (nejmenší vložný útlum) při použití těchto druhů filtrů a analyzovat různé měřicí systémy (asymetrický, symetrický apod.) a jejich vliv na hodnoty vložného útlumu. Dosažené výsledky by měly být podpořeny řadou širokopásmových měření vlastností zkoumaných filtrů. Součástí projektu by mělo být i vytvoření vhodných matematických modelů, které budou respektovat parazitní vlastnosti odrušovacích filtrů.

    Školitel: Dřínovský Jiří, Ing., Ph.D.

  8. Anténní řady pro pásmo (sub)milimetrových vln

    Systémy pro terahertzové zobrazování vyžadují vytváření polí anténních prvků, jejichž vzájemná vazba je co nejmenší. Anténní prvky snímají prostorové vzorky rozložení elektromagnetického pole, z nichž lze následně rekonstruovat objekty, jimiž elektromagnetická vlna prochází. Disertační práce se zaměřuje na návrh a modelování takových anténních polí. Realizace a měření antén bude probíhat ve spolupráci s Technickou univerzitou v Darmstadtu.

    Školitel: Raida Zbyněk, prof. Dr. Ing.

  9. Antény pracující v blízkosti lidského těla

    Projekt je zaměřen na výzkum antén pracujících v blízkosti lidského těla s cílem zabezpečit komunikaci mezi tělem a okolím, nebo na vlastním těle v pásmu centimetrových a milimetrových vln. Hlavní pozornost by měla být soustředěna na výzkum zářičů, které jsou málo citlivé na své okolí. Na základě těchto zářičů by měli být vytvořeny nové anténní koncepty.

    Školitel: Láčík Jaroslav, doc. Ing., Ph.D.

  10. Automatické vyhledávání klíčových slov ve zvukových souborech

    Projekt je zaměřen na rychlé vyhledávání zájmových témat ve zvukových souborech podle klíčových slov přímo v signálové podobě akustických souborů. S narůstající nabídkou akustických souborů obsahujících různé odvysílané pořady rozhlasových stanic se stále více stává aktuální problematika vyhledávání jednotlivých klíčových slov a frází. Jedná se o podobnou situaci jako vyhledávání klíčových slov v textových souborech. Prohledávání zvukových souborů je založeno na metodách rozpoznávání obrazců.

    Školitel: Sigmund Milan, prof. Ing., CSc.

  11. Detekce alkoholu z hlasu

    Projekt je zaměřen na detekci alkoholu u mluvčích na základě hlasového projevu. Cílem je vytvoření speciálních algoritmů na určování okamžité konzumace alkoholu v míře, která ještě není v hlasu slyšitelná, ale již ovlivňuje jednání mluvčích. Vývoj algoritmů bude zaměřen na robustní metody DSP použitelné jak v reálném čase, tak pro analýzu řečových záznamů. Součástí projektu bude tvorba vhodných databází řečového signálu v reálných situacích.

    Školitel: Sigmund Milan, prof. Ing., CSc.

  12. Efektivní metody fúze dat pro přesnou osobní navigaci

    Téma práce je zaměřeno na výzkum metod pro přesnou navigaci pro osoby s využitím fůze navigačních dat z několika nezávislých zdrojů: GNSS přijímače, inerciální systém (elektronický kompas, akcelometr, gyroskop atd.). Cílem výzkumu je hledání účinných fúzních algoritmů (rozšířený Kalmanův filtr, neuronové sítě) s využitím charakteristik senzorů pro získání velmi přesné polohy člověka v prostoru i v případě výpadku dat (např. výpadek GNSS signálu uvnitř budov). Aplikačním využitím výzkumu jsou systémy přesné osobní navigace pro záchranáře, pracovníky v kritických provozech atd.

    Školitel: Šebesta Jiří, doc. Ing., Ph.D.

  13. Ekonomické řízení prostředků mobilní sítě

    Aby bylo možné dosáhnout rozumného kompromisu mezi subjektivní kvalitou a náklady na přenos, je nutné zavést ekonomické řízení přenosových prostředků pro širokopásmové multimediální služby. Při tomto řízení je nutné brát v úvahu samotného uživatele jako určující faktor. Práce realizuje následující cíle: 1. Studie aktuálního stavu poznání v oblasti technických podmínek pro poskytování video služeb s přidanou hodnotou. 2. Určení celkové kvalitativní přijatelnosti video služeb. 3. Zavedení ekonomického řízení přenosových prostředků

    Školitel: Ries Michal, doc. Dr. techn. Ing.

  14. Elektromagnetická analýza malých kompozitních letounů

    Při výrobě moderních letadel jsou kovové povrchy ve stále větší míře nahrazovány kompozitními materiály. Jelikož stínicí účinnost kompozitních materiálů je nižší ve srovnání s konvenčními kovovými povrchy, je zapotřebí analyzovat vnitřní elektromagnetické pole letounu a určit místa, v nichž tato pole nabývají maximálních hodnot. Do těchto míst pak není možné umisťovat kabelové svazky či citlivou avioniku. Disertační práce je zaměřena na metodiku analýzy a případnou optimalizaci přípustných parametrů letounu, která umožní kmitny polí minimalizovat či posunout mimo kritická místa. Při řešení disertační práce předpokládáme spolupráci s firmou Evektor.

    Školitel: Raida Zbyněk, prof. Dr. Ing.

  15. Komprimační metody obrazových signálů s využitím 3D-DCT

    V rámci studia je třeba prostudovat možnosti komprimace obrazového signálu pomocí transformace 3D-DCT. Na základě získaných poznatků následně stanovit optimální komprimační postup, vhodný pro implementaci do vhodného signálového procesoru. Výsledkem práce bude ověření možnosti komprimace obrazových signálů pomocí 3D-DCT v reálném čase.

    Školitel: Hanus Stanislav, prof. Ing., CSc.

  16. Komunikace uvnitř automobilu v pásmu 60 GHz

    Pro vysokorychlostní lokální bezdrátové spoje jsou stále častěji využívána kmitočtová pásma v oblasti 60 GHz. Atmosféra v těchto pásmech vykazuje vysoký útlum, který od sebe dílčí bezdrátové spoje prostorově odděluje. Proto řada automobilek experimentuje s využitím těchto pásem pro bezdrátovou distribuci multimediálních signálů uvnitř automobilů. Disertační práce se bude zabývat sestavením experimentálního pracoviště uvnitř automobilu, měřením rozložení pole a jeho pravděpodobnostním popisem. Při řešení disertační práce předpokládáme spolupráci s firmou Volkswagen.

    Školitel: Raida Zbyněk, prof. Dr. Ing.

  17. Komunikační techniky pro hybridní bezdrátové spoje

    Cílem projektu je výzkum a implementace nových komunikačních technik pro hybridní terestrické bezdrátové spoje, které kombinují optickou a radiovou linku v pásmu milimetrových vln. Díky rozdílnému působení atmosféry na optické a milimetrové vlny je možné vhodnou kombinací obou kanálů dosáhnout podstatné zlepšení přenosových vlastností. Projekt zahrnuje modelování obou kanálů, návrh a simulaci vhodného kódování a návrh vhodné strategie pro začlenění linky do sítě. V rámci projektu se předpokládá implementace navržených technik v FPGA a stavba síťového mostu.

    Školitel: Kolka Zdeněk, prof. Dr. Ing.

  18. Kvalita obrazu a služeb v širokopásmových multimediálních sítích

    Téma doktorské práce je zaměřeno na analýzu zpracování a přenosu signálů v širokopásmových multimediálních sítích (IPTV apod.). Tyto přenosy umožňují zdrojovou kompresi obrazu, zvuku a dat a jejich přenos, a to jak při volném vysílání, tak ve službách placené televize. Téma práce rovněž souvisí s připojením přijímačů (set-top boxů) do sítě, stahováním dat a přenosu s obnovením chybných paketů. Cílem práce je analýza a vyhodnocení vlivu přenosových parametrů přenosového systému na dosaženou chybovost a kvalitu obrazových a datových služeb při přenosu přes širokopásmovou multimediální síť.

    Školitel: Kratochvíl Tomáš, prof. Ing., Ph.D.

  19. Metody numerické inverzní Laplaceovy transformace pro elektrotechniku

    Cílem projektu je rozpracování nových či inovovaných numerických postupů pro výpočet inverzní Laplaceovy transformace (NILT) funkcí jedné i více proměnných, které by vykazovaly dostatečnou přesnost a univerzálnost pro účely počítačové simulace v elektrotechnice. Metody jsou ve světě stále velmi žádány nejen v elektrotechnice, ale i dalších vědních disciplinách, ve kterých je třeba řešit soustavy obyčejných či parciálních diferenciální rovnic. Inverzní Laplaceova transformace více proměnných, ve spojení s teorií Volterrových řad, nalézá své uplatnění i při řešení soustav slabě nelineárních. Součástí projektu je i hledání efektivních postupů algoritmizace vyvíjených metod. U zájemce se předpokládá znalost programování v prostředí Matlab.

    Školitel: Brančík Lubomír, prof. Ing., CSc.

  20. Metody přesného určování polohy v bezdrátových senzorických sítích

    Téma práce je zaměřeno na výzkum metod a hardwarových prostředků pro přesné určování polohy senzorů v sítích. Cílem výzkumu je analýza stávajících metod a jejich optimalizace s aplikací v milimetrových pásmech (MMID), případně sub-milimetrových pásmech s UWB měřicími signály. Součástí tématu je efektivní spolupráce multi-senzorických systémů (protokoly, Kalmanova filtrace polohy). Cílovými aplikacemi tohoto výzkumu jsou systémy pro přesné polohování (robotických) strojů, určování polohy pacienta nebo řidiče v automobilu, či přesná polohová identifikace tagů (aktivních i pasivních).

    Školitel: Šebesta Jiří, doc. Ing., Ph.D.

  21. Mikrovlnné struktury na bázi vlnovodu integrovaného do substrátu

    V současné době se technologie obvodů integrovaných do substrátu jeví jako velmi vhodné řešení pro vývoj mikrovlnných komponent. Tento projekt je zaměřen na výzkum antén a pasivních obvodů na bázi vlnovodu integrovaného pro pásmo centimetrových a milimetrových vln. Hlavní pozornost by měla být soustředěna na návrh původních anténních zářičů a jejich navázání na vlnovod integrovaný do substrátu. Další pozornost by měla být soustředěna i na pasivní obvody, které na anténu bezprostředně navazují a na přechody mezi vlnovodem integrovaným do substrátu a standardními vedeními a vlnovody.

    Školitel: Láčík Jaroslav, doc. Ing., Ph.D.

  22. Modely fyzické vrstvy systému WiMAX

    Studium je zaměřeno na přenos signálu v systému WiMAX se zaměřením na jeho fyzickou vrstvu. Po vytvoření modelu fyzické vrstvy v programovém prostředí MATLAB je nutné pomocí simulací vyšetřit vliv rádiového prostředí (poměru C/N, C/I apod.) na kvalitu přenosu (BER). Pozornost je nutno zaměřit i na vyšetřování koexistence systému WiMAX se systémy pracujícími ve stejném nebo blízkém kmitočtovém pásmu. Cílem práce je stanovit doporučení pro provoz systému i celé sítě, aby kvalita přenosu byla co nejvyšší.

    Školitel: Hanus Stanislav, prof. Ing., CSc.

  23. Modely fyziské vrstvy systémů MIMO

    Studium je zaměřeno na modelování fyzické vrstvy systémů MIMO. Pozornost je nutné zaměřit na vyšetřování vlivu korelace parametrů jednotlivých přenosových cest na výslednou přenosovou rychlost signálu uvažovaného systému a chybovost přenosu. Po sestavení modelu fyzické vrstvy zvoleného systému využívajícího MIMO (například 802.11n nebo LTE) v programovém prostředí MATLAB, proveďte simulace přenosu signálu pro různé přenosové podmínky. Výsledný model systému ověřte měřením na reálném systému.

    Školitel: Hanus Stanislav, prof. Ing., CSc.

  24. Moderní mikrovlnné systémy pro družicovou komunikaci

    V současné době jsou k disposici zajímavé mikrovlnné integrované obvody, diskrétní prvky a nové materiály, které umožňují řešení mikrovlnných částí pozemního i kosmického segmentu satelitních systémů na nových principech. Jedná se zejména o anténní ozařovače s integrovanými nízkošumovými zesilovači, výkonové zesilovače, kvadraturní frekvenční konvertory, lokální oscilátory s malým fázovým šumem, frekvenční filtry, frekvenční syntezátory, modulátory a demodulátory. Součástí projektu bude studie možností využití, rozbor parametrů a konkrétní návrhy jednotlivých částí satelitního komunikačního řetězce.

    Školitel: Kasal Miroslav, prof. Ing., CSc.

  25. Návrh měřicích systémů pro nestandardní bezodrazové komory EMC

    Cílem projektu je prozkoumat vlastnosti nestandardních měřicích prostředí z pohledu měření elektromagnetického vyzařování. Na základě těchto pak navrhnout a ověřit různé kalibrační techniky pro dosažení obdobných výsledků jako v certifikovaných EMC zkušebnách. Analýza by měla zahrnovat různé typy prostředí od plně či částečně bezodrazových komor až po ryze stíněné či reverberační komory.

    Školitel: Dřínovský Jiří, Ing., Ph.D.

  26. Nekoherentní měření vzdáleností objektů ve 3D prostoru v reálném čase

    Projekt je zaměřen na problematiku měření vzdáleností podle časového zpoždění signálu přeneseného aktivním transpondérem měřeného objektu. Problematika zahrnuje výběr modulací, kódových posloupností a vhodných technik zpracování měření. V návaznosti na současné měření z více stanic pak je potřeba vyřešit synchronizaci jejich měření tak, aby bylo možné polohu určovat ve 3D prostoru. Práce zahrnuje simulaci problematiky v matlabu a praktická měření přes aktuálně dostupné transpondéry družic.

    Školitel: Urbanec Tomáš, Ing., Ph.D.

  27. Nové algoritmy pro kódování videosekvencí

    V současné době je možné kromě neustálého vylepšování kodeků založených na předpovědi bloků a transformačním kódování rozdílových bloků vysledovat počátek uplatnění zcela nových přístupů kódování videosekvencí. Příkladem takového přístupu může být distribuované kódování videa (distributed video coding), kdy je využit jednoduchý kodér s nízkou výpočetní náročností a kvalitativního vylepšení obrazu se dosáhne díky statistické analýze dat na straně přijímače. Projekt si klade za cíl prozkoumat možnosti nových kódovacích algoritmů a navrhnout možnosti praktického využití jejich principů v reálných aplikacích.

    Školitel: Slanina Martin, doc. Ing., Ph.D.

  28. Optimalizace služby pro sdílení videosouborů pro prostředí mobilní datové služby

    Významní část provozu mobilní datové služby je generovaná službami pro sdílení video obsahu (např. youtube.com). Cílem tyhle práce je vytvořeni modelu kvality zážitku (QoE) pro prostředí mobilní datové služby. Model budou zohledňovat koncový zařízeni, charakter video služby a ekonomické aspekty řízení zdrojů sítě. Práce realizuje následující cíle: 1. Určení celkové kvalitativní přijatelnosti video služeb. 2. Zavedení ekonomického řízení přenosových prostředků

    Školitel: Ries Michal, doc. Dr. techn. Ing.

  29. Problematika provádění subjektivního hodnocení v crowdsourcing doméně

    Modelování reálných podmínek v laboratoři je často neefektivní a drahé. Cílem disertační práce je návrh nových metod hodnocení kvality zážitku (QoE) pro multimediální služby, vnímání QoE uživatelem v jeho přirozeném prostředí. V této práci by měla byt prozkoumaná problematika provádění subjektivního hodnocení v crowdsourcing doméně (Facebook a Twitter API) a důležitost správného filtrování nespolehlivých uživatelů z celkových výsledků. Dalším cílem je navrhnout statisticky efektivní metody pro zvýšení spolehlivosti QoE studií s různými přístupy.

    Školitel: Ries Michal, doc. Dr. techn. Ing.

  30. Programově definované rádio pro kosmickou rádiovou komunikaci

    V současných komunikačních systémech je podstatná část zpracování signálu řešena digitálně. Programově definované rádio (Software Defined Radio) je založeno na využití relativně univerzálního hardware řízeného programem pro optimální zpracování daného signálu. Cílem tohoto projektu bude hledání a ověření vhodných algoritmů pro přijímací část terestrického segmentu družicových komunikačních systémů.

    Školitel: Kasal Miroslav, prof. Ing., CSc.

  31. Přesná napěťová reference pro automobilové aplikace

    Práce je zaměřena na hledání nových obvodových principů a optimalizaci stávajících řešení napěťových referencí vhodných pro použití v automobilovém průmyslu. Specifikem obvodů používaných v automobilovém průmyslu je požadovaný široký teplotní rozsah (-50oC až +200oC) a nízká citlivost na rušivé signály pronikající mimo jiné z napájení a ze substrátu integrovaného obvodu. Požadovaný teplotní rozsah vyžaduje hledání optimálních teplotních kompenzací vyšších řádů. Součástí práce je realizace navržené nové napěťové reference ve formě testovacího integrovaném obvodu a důkladné změření parametrů a odolnosti proti vlivům elektromagnetického rušení a srovnání teoretických závěrů s naměřenými hodnotami.

    Školitel: Horský Pavel, doc. Dr. Ing.

  32. Přesná napěťová reference pro automobilové aplikace

    Práce je zaměřena na hledání nových obvodových principů a optimalizaci stávajících řešení napěťových referencí vhodných pro použití v automobilovém průmyslu. Specifikem obvodů používaných v automobilovém průmyslu je požadovaný široký teplotní rozsah (-50oC až +200oC) a nízká citlivost na rušivé signály pronikající mimo jiné z napájení a ze substrátu integrovaného obvodu. Požadovaný teplotní rozsah vyžaduje hledání optimálních teplotních kompenzací vyšších řádů. Součástí práce je realizace navržené nové napěťové reference ve formě testovacího integrovaném obvodu a důkladné změření parametrů a odolnosti proti vlivům elektromagnetického rušení a srovnání teoretických závěrů s naměřenými hodnotami.

    Školitel: Horský Pavel, doc. Dr. Ing.

  33. Přesná napěťová reference pro automobilové aplikace

    Práce je zaměřena na hledání nových obvodových principů a optimalizaci stávajících řešení napěťových referencí vhodných pro použití v automobilovém průmyslu. Specifikem obvodů používaných v automobilovém průmyslu je požadovaný široký teplotní rozsah (-50oC až +200oC) a nízká citlivost na rušivé signály pronikající mimo jiné z napájení a ze substrátu integrovaného obvodu. Požadovaný teplotní rozsah vyžaduje hledání optimálních teplotních kompenzací vyšších řádů. Součástí práce je realizace navržené nové napěťové reference ve formě testovacího integrovaném obvodu a důkladné změření parametrů a odolnosti proti vlivům elektromagnetického rušení a srovnání teoretických závěrů s naměřenými hodnotami.

    Školitel: Horský Pavel, doc. Dr. Ing.

  34. Příjem velmi slabých radiofrekvenčních signálů

    Příjem signálů kosmických sond je charakteristický velmi nízkým poměrem Eb/N0. Jedná se většinou o signály s fázovým klíčováním nosné nebo subnosné. Pro eliminaci AWGN se s rostoucí vzdáleností redukuje přenosová rychlost, a tím i šířka pásma kanálu. To klade vysoké požadavky na frekvenční stabilitu celého systému, která musí být řešena zavěšením na atomový normál. Základním požadavkem je dosažení nízké ekvivalentní šumové teploty systému, související s optimálním ozářením parabolického zrcadla. Součástí projektu je i metodologie měření citlivosti pomocí extraterestrických zdrojů šumu.

    Školitel: Kasal Miroslav, prof. Ing., CSc.

  35. Softwarová rekonfigurace částí transceiverů

    Moderní multistandardní transceivery založené na principu softwarového rádia musí zaručovat práci v různých frekvenčních pásmech, s různými modulacemi, šířkami pásma a parametry. Na druhou stranu je možné některé bloky využít v různých módech transceiveru. Cílem projektu je prozkoumat možnost využití jednotlivých softwarových bloků transceiveru v systémech tzv. kognitivního rádia a navrhnout optimální schema částečné rekonfigurace těchto bloků v obvodech FPGA.

    Školitel: Maršálek Roman, prof. Ing., Ph.D.

  36. Širokopásmová vektorová měření

    Cílem projektu je studium problematiky a návrh širokopásmového vektorového měřicího systému pro oblast mikrovlnných kmitočtů. Dosavadní širokopásmové systémy popsané v literatuře jsou určeny především pro oblast nižších kmitočtů a z technologických důvodů není možná jejich aplikace výše. Výzkum zamýšleného širokopásmového systému bude orientován zejména na metody mikrovlnných šestibranů, s čímž souvisí potřeba podrobného rozboru a návrhu přesných kalibračních sad a dalších metod potřebných pro úspěšnou funkci systému. Předmětem výzkumu bude též studium vlastností a modelování chování měřicích systémů při změně parametrů prostředí, časová stabilita a další vlastnosti.

    Školitel: Urbanec Tomáš, Ing., Ph.D.

  37. Škálovatelné a adaptivní kódování videosekvencí

    S rostoucí rozmanitostí koncových zařízení, která jsou schopna přijmout, dekódovat a prezentovat komprimovaný digitální obrazový signál, se intenzivně hledají takové techniky, které zajistí co možná nejefektivnější přenos a kódování videa pro celou širokou škálu zařízení s rozdílnými požadavky na bitovou rychlost a kvalitu přijímaného obsahu. Řešením mohou být škálovatelné kodeky, které umožní snížení bitové rychlosti a kvality bitového toku pouhým vyřazením části přenášených dat. Cílem projektu je zejména optimalizace samotného procesu výběru dílčích bitových toků s nižší kvalitou a integrace technik škálovatelného kódování do nových kodeků.

    Školitel: Slanina Martin, doc. Ing., Ph.D.

  38. Technologie a metody přesného určování polohy v pásmech centimetrových a milimetrových vln

    Téma práce je zaměřeno na výzkum metod pro velmi přesná měření vzdálenosti a polohy objektů při využití rádiových (komunikačních) prostředků pro centimetrové a milimetrové vlny. Cílem práce je rozbor řešení efektivních metod a řešení systémů umožňujících pomocí vhodných deterministických signálů nebo signálů generovaných komunikačními zařízeními stanovit polohu objektu (přijímače, případně vysílače) s přesností jednotek až desítek cm. Dosažení požadovaných přesností vyžaduje aplikaci UWB signálů a modelování přenosového kanálu pro testovací signály.

    Školitel: Šebesta Jiří, doc. Ing., Ph.D.

  39. Vysílací sítě pro zemské digitální televizní a rozhlasové vysílání

    Téma doktorské práce je zaměřeno na analýzu parametrů jedno- (SFN) a vícefrekvenčních (MFN) vysílacích sítí pro přenos zemské digitální televize a rozhlasu podle standardů DVB-T/H/T2 a T-DAB/T-DMB. Při této analýze je nutné zaměřit se na úlohy výpočtu kritérií pro pokrytí množinou vysílačů užitečného signálu a signálů rušících. Analýza dále předpokládá modifikaci relativního časování v rámci sítí, stanovení ochranných poměrů, posouzení výsledků pokrytí a optimalizaci konfigurace sítě. Cílem práce je stanovení vlivu jednotlivých parametrů SFN a MFN vysílacích sítí na požadované pokrytí a stanovení požadavků na vysílače v síti, které splňují požadované parametry pokrytí.

    Školitel: Kratochvíl Tomáš, prof. Ing., Ph.D.

  40. Zobrazovací metody využívající vektorový obvodový analyzátor

    Cílem projektu je problematika zobrazovacích systémů, využívajících pro svou činnost vektorový obvodový analyzátor. Práce se zabývá přehledem metod, vytvářejících 2D, až 4D zobrazovací systémy, dále studiem jejich vlastností, omezení a metodami jejich návrhu. V praktické části pak dojde na realizaci perspektivního systému v laboratoři a výzkum zpracování dat ze systému pro zobrazení. Praktické použití je směřováno např. ke georadaru, nebo mikrovlnné tomografii.

    Školitel: Urbanec Tomáš, Ing., Ph.D.


Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

1. ročník, zimní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DTK2Aplikovaná kryptografiecs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DET1Elektrotechnické materiály, materiálové soustavy a výrobní procesycs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DEE1Matematické modelování v elektroenergeticecs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DME1Mikroelektronické systémycs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DRE1Návrh moderních elektronických obvodůcs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DFY1Rozhraní a nanostrukturycs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DTE1Speciální měřicí metodycs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DAM1Vybrané kapitoly řídicí technikycs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DVE1Vybrané statě z výkonové elektroniky a elektrických pohonůcs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DBM1Vyšší metody zpracování a analýzy signálů a obrazůcs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DJA6Angličtina pro doktorandycs4Volitelný všeobecnýdrzkCj - 26ano
DEIZElektronické informační zdroje pro vědeckou práci cs2Volitelný všeobecnýdrzkS - 8ano
DMA1Statistika. stochastické procesy, operační výzkumcs4Volitelný všeobecnýdrzkS - 39ano
1. ročník, letní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DME2Mikroelektronické technologiecs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DRE2Moderní digitální bezdrátová komunikacecs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DTK1Moderní síťové technologiecs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DTE2Numerické úlohy s parciálními diferenciálními rovnicemics4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DFY2Spektroskopické metody pro nedestruktivní diagnostikucs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DET2Vybrané diagnostické metody, spolehlivost, jakostcs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DAM2Vybrané kapitoly měřicí technikycs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DBM2Vybrané problémy biomedicínského inženýrstvícs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DEE2Vybrané problémy z výroby elektrické energiecs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DVE2Vybrané statě z elektrických strojů a přístrojůcs4Volitelný oborovýdrzkS - 39ano
DJA6Angličtina pro doktorandycs4Volitelný všeobecnýdrzkCj - 26ano
DMA2Diskrétní procesy v elektrotechnicecs4Volitelný všeobecnýdrzkS - 39ano
DEIZElektronické informační zdroje pro vědeckou práci cs2Volitelný všeobecnýdrzkS - 8ano
1. ročník, celoroční semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DQJAZkouška z angličtiny před státní doktorskou zkouškucs4Povinnýdrzkano