Detail oboru

Konstrukční a procesní inženýrství

FSIZkratka: D-KPIAk. rok: 2013/2014Zaměření: Stroje a zařízení

Program: Stroje a zařízení

Délka studia: 4 roky

Akreditace od: Akreditace do: 31.12.2020

Profil

Tento obor připravuje studenty na samostanou tvůrčí práci v konstrukční praxi a klade důraz na komplexní znalosti, integrování poznatků vědy, techniky a také umění v procesu projektování. Studenti , kteří se soustředí na problémy oblasti procesního inženýrství, jsou vedeni k samostatnosti při řešení vývoje, optimálního vedení, efektivního navrhování a projekce procesů v různých průmyslových oblastech.

Garant

Vypsaná témata doktorského studijního programu

  1. Analýza faktorů a vývoj metodiky určené pro měření volumetrické přesnosti velkých CNC obráběcích strojů

    Cílem práce bude provést analýzu geometrických/kinematických chyb stroje pro vhodně zvolené kinematické struktury velkých CNC obráběcích strojů. Současně budou zjišťovány parametry ovlivňující správnost měření (dynamické děje - vibrace). Z výše uvedených bodů bude proveden návrh opatření a sestavení přístupu k měření a zpracování dat velkých CNC obráběcích strojů. Stěžejním bodem práce bude navržení metodiky měření, využitelné pro měření volumetrické přesnosti velkých CNC obráběcích strojů s ohledem identifikovat jejich „slabá“ místa z hlediska přesnosti výroby.

    Školitel: Kolíbal Zdeněk, prof. Ing., CSc.

  2. Diagnostické systémy pro hodnocení stavu strojů

    Téma je zaměřeno na tvorbu a vývoj diagnostických systémů pro hodnocení stavu strojů ze strojírenské průmyslové praxe. Bude vycházeno z konkrétních podmínek, a to s cílem vlivu uvedeného na kvalitu výroby a výrobků.

    Školitel: Hammer Miloš, doc. Ing., CSc.

  3. Hodnocení kvality vývrtu hlavní

    Analýza možností využití moderních metod pro hodnocení kvality vývrtu hlavní ve výrobě. Navržení a ověření vhodné metody pro hodnocení jakosti hlavní ve výrobě s důrazem na vývrt.

    Školitel: Jankových Róbert, doc. Ing., CSc.

  4. Informační systémy ve spolehlivosti, diagnostice a údržbě strojů

    Téma je zaměřeno na vývoj a tvorbu informačních systémů spolehlivosti, diagnostiky a údržby strojů středně velké firmy. Předpokládá se i předložení možnosti začlenění těchto systémů do managementu organizace, a to včetně provedení verifikace a ekonomického zhodnocení.

    Školitel: Hammer Miloš, doc. Ing., CSc.

  5. Modelování a optimalizace ve spolehlivosti, diagnostice a údržbě strojů

    Téma je zaměřeno na verifikaci a vývoj moderních přístupů v modelování a optimalizaci ve spolehlivosti, diagnostice a údržbě strojů, a to s cílem zvýšení kvality výroby ve středně velké firmě. Bude snaha získané závěry zobecnit.

    Školitel: Hammer Miloš, doc. Ing., CSc.

  6. Moderní přístupy v údržbě technických systémů

    Téma je zaměřeno na použití, verifikaci a vývoj nových moderních přístupů v údržbě technických systémů. Pozornost bude zaměřena především na stroje, které nachází uplatnění ve strojírenské praxi. Vlastní činnost při tvorbě dizertační práce bude vycházet z konkrétních podmínek, a to s cílem zvýšení kvality výroby a výrobků. Bude snaha získat i obecné závěry, které budou použitelné v širší průmyslové praxi.

    Školitel: Hammer Miloš, doc. Ing., CSc.

  7. Pokročilé metody ve spolehlivosti a diagnostice strojů

    Téma je zaměřeno na vývoj a verifikaci pokročilých metod ve spolehlivosti a diagnostice strojů. Předpokládá se systémový přístup k řešení uvedené problematiky, a to s cílem získání obecných závěrů.

    Školitel: Hammer Miloš, doc. Ing., CSc.

  8. Vibrační diagnostika výrobních strojů.

    Analýza možností využití moderních metod vibrační a související diagnostiky pro tvorbu systému řízení údržby.

    Školitel: Jankových Róbert, doc. Ing., CSc.

  9. Využití potenciálů imerzní virtuální reality při vývoji automatizovaných pracovišť

    Cíl disertační práce: Disertační práce bude zaměřena na využití pokročilých technologií imerzní virtuální reality pro podporu rozhodovacích činností při vývoji automatizovaných pracovišť. Náplň (plán činnosti): • analýza požadavků na modely automatizovaných pracovišť pro prostředí virtuální reality; • analýza připravenosti technologie imerzní virtuální reality pro rozhodovací operace; • vytvoření vhodných podpůrných metodických postupů pro zpracování dat a počítačové simulace; • ověření navržených postupů na pilotní úloze z oblasti vývoje automatizovaného pracoviště.

    Školitel: Knoflíček Radek, doc. Ing., Dr.

  10. Zvyšování přesnosti polohování průmyslových robotů při obráběcích operacích

    Průmyslový robot má vzhledem ke klasickému obráběcímu stroji sice velký dosah a větší manipulovatelnost, ale na druhou stranu nedosahuje takových přesností. Způsobů, jak ovlivnit nepřesnost polohování průmyslového robotu, je několik, sahající od konstrukčních úprav až po možnost adaptabilního řízení. Náplní a cílem práce bude vývoj obecně využitelného systému pro potlačení odchylek polohování během výrobních operací, u kterých je nutné kontinuální sledování trajektorie průmyslového robotu. Takovými operacemi jsou např. obrábění, broušení, řezání, odjehlování apod.

    Školitel: Singule Vladislav, doc. Ing., CSc.


Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

Studijní plán oboru není zatím pro tento rok vygenerován.