Detail oboru

Strojírenská technologie

FSIZkratka: D-STGAk. rok: 2013/2014

Program: Strojírenská technologie

Délka studia: 4 roky

Akreditace od: Akreditace do: 31.12.2020

Profil

Ve studiu strojírenské technologie je možné se specializovat na oblast technologie obrábění a její optimalizaci, technologiei tváření a svařování, a slévárenství , řízení výroby, aplikace modelování na strojích a počítačové simulace.

Garant

Vypsaná témata doktorského studijního programu

  1. Broušení nástrojových ocelí

    Disertační práce je zaměřena na přehled základních metod broušení nástrojových ocelí, dále obsahuje analýzu moderních řezných materiálů a podmínek, rozbor kvality broušených povrchů a další technologicko-ekonomické parametry. V experimentální části se pozornost soustřeďuje zejména na statistickou kvantifikaci měrných veličin broušení a kvality obrobené plochy po broušení pomocí zejména tzv. SG brusiva.

    Školitel: Píška Miroslav, prof. Ing., CSc.

  2. Hybridní výrobní technologie

    Aplikace hybridních výrobních technologií může být řešením pro často požadované změny výrobních technologií. Obecně komplexní tvary a nové materiály úspěšného výrobku si vyžadují změnu výrobního řetězce. Obecně existuje řada alternativních řešení: může se optimalizovat vlastní výrobní technologie, výrobní řetězec se může zvětšit nebo dále optimalizovat. Hybridní technologie poskytují vysoký inovační potenciál pro inovaci a vysoký výrobní potenciál pro kvalitu výrobků a udržitelnou konkurenceschopnost.

    Školitel: Píška Miroslav, prof. Ing., CSc.

  3. Mezní deformace uhlíkových ocelí při objemovém tváření za studena.

    Na vybraných nízkouhlíkových ocelích, které jsou používány pro objemové tváření spojovacích dílců a strojních součástí, posoudit jejich plastictu a strukturní změny při vysokých a mezních deformacích s vlivem rychlostí deformace. Vytvořit konstitutivní rovnice pro křivky napětí-deformace s omezením podmínkami limitních deformací.

    Školitel: Forejt Milan, prof. Ing., CSc.

  4. Obrábění kostních ploch pro kolenní implantáty s využitím víceosých robotů.

    Vzrůstající počet totálních kolenních náhrad s využitím počítačové navigace mohou vést k přesnějšímu chirurgickému uložení implantátů ve srovnání k konvenčními operačními technikami. Použití robotických obráběcích technologií s počítačovou navigací může dále výrazně zvýšit přesnost kostních řezů s eliminací chyb, způsobených lidským faktorem. Lze očekávat, že přesnost polohování a lícování předzhotovených implantátů nepřesáhne chybu 1° v neutrální ose ve všech třech rovinách. Dále lze očekávat redukci operačního času, potřebného pro robotickou implantaci, redukci vysokých operačních nákladů a lepší pohodlí pro chirurga, což podporuje výzkum pokročilých obráběcích robotických systémů. Cílem práce je zejména zpracování CNC algoritmů pro inverzní obrábění kostních tkání podle reálných dutin implantátů.

    Školitel: Píška Miroslav, prof. Ing., CSc.

  5. Optimalizace skořepinových keramických forem u technologie vytavitelného modelu

    Optimální skořepinová forma u technologie vytavitelného modelu se liší svým složením a strukturou především podle odlévané slitiny a také velikosti a tvaru budoucího odlitku. V dnešní době existuje celá řada pojiv a také keramických žáruvzdorných materiálů, které jsou pro vytvoření skořepinové formy použitelné. Konečné složení a struktura formy má přímý dopad na jakost budoucího odlitku zvláště u této technologie, kde se nepředpokládají rozsáhlé dokončující operace.

    Školitel: Horáček Milan, prof. Ing., CSc.

  6. Optimalizace výroby voskových modelů z hlediska celkové konečné kvality odlitků zhotovených metodou vytavitelného modelu

    Kvalita voskového modelu je základním předpokladem zhotovení dokonalého odlitku metodou vytavitelného modelu. Přitom nejdůležitějším faktorem k dosažení tohoto cíle je optimalizace zaplňování dutiny matčné formy voskem. Zde je možné použít nástrojů numerických simulací, ovšem potřebné je především získání potřebné databáze a následná vlastní úprava a optimalizace příslušného softwaru.

    Školitel: Horáček Milan, prof. Ing., CSc.

  7. Studium slévárenských vad v masivních odlitcích

    Výzkum podmínek tuhnutí těžkých ocelových odlitků vyrobených pochody sekundární metalurgie. Vliv podmínek tuhnutí na rozsah segregačních pochodů a vznik vad v průběhu tuhnutí odlitku.

    Školitel: Šenberger Jaroslav, doc. Ing., CSc.

  8. Studium vlivu rychlostních a teplotních parametrů na tvařitelnost hlinikových slitin.

    Na vybraných slitinách Al používaných při výrobě dílců pro letecký a automobilní průmysl posoudit nerovnoměrnost rozložení deformací a strukturních změn a posoudit vliv zvýšených teplot a rychlostí deformace na jejich tvařitelnost. Vytvořit konstitutivní rovnice pro křivky napětí-deformace jako materiálové modely vhodné do výpočtových modelů současných programů.

    Školitel: Forejt Milan, prof. Ing., CSc.

  9. Využití hydroformingu při vytváření strukturovaného povrchu solárního panelu.

    Solární panel nové konstrukce je vytvořen ze dvou, po obvodě svařených plechů mezi nimiž proudí ohřívané médium. Pro zvýšení účinnosti solárního panelu je vhodné vytvořit strukturovaný teplosměnný povrch panelu a dále zajistit řízený tok ohřívaného média pomocí meandrové struktury. Oba tyto požadavky lze, při velkých rozměrech solárních panelů, zajistit technologií hydroformingu v součinnosti s vhodně orientovanými svary na ploše panelu. Cílem páce tak bude aplikovat technologii hydroformingu na uvedený specifický případ, na podkladě teoretických rozborů a experimentální práce stanovit podmínky tváření potřebné struktury zajišťující maximální účinnost solárního panelu.

    Školitel: Forejt Milan, prof. Ing., CSc.


Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

Studijní plán oboru není zatím pro tento rok vygenerován.