Detail oboru

Aplikovaná matematika

FSIZkratka: D-APMAk. rok: 2013/2014

Program: Aplikace přírodních věd

Délka studia: 4 roky

Akreditace od: Akreditace do: 31.12.2020

Profil

Studijní obor doktorského studia Matematické inženýrství je organizován v návaznosti na výsledky odborné činnosti, takže školí doktorandy v numerické analýze, stochastických a nestandardních metodách a v počítačových metodách.

Garant

Vypsaná témata doktorského studijního programu

  1. Fuzzy stochastické modely spolehlivosti

    Fuzzifikace rozdělení pravděpodobnosti pro modelování spolehlivosti prvků a systémů pomocí fuzzy číselných charakteristik vágních dob mezi poruchami. Popis jejich vlastností, PC implementace algoritmů a aplikace.

    Školitel: Karpíšek Zdeněk, doc. RNDr., CSc.

  2. Konečné komutativní okruhy v kryptografii a kódování

    Teorie konečných komutativních okruhů je rychle se rozvíjejícícm oborem, který má důležité aplikace v teoretických disciplínách jako je kombinatorika, konečné geometrie a analýza algoritmů. Navíc ovšem v posledních dvaceti letech významně narůstá zájem o použití komutativních okruhů v algebraické kryptografii a teorii kódování. Téma doktorského studia ja zaměřeno na výzkum v polynomiálních automorfismech nad konečnými komutativními okruhy a poli, boolevských polynomech a aplikace v multivariační kryptografii, lineárních a Reed-Mullerových kódech.

    Školitel: Kureš Miroslav, doc. RNDr., Ph.D.

  3. Matematický popis rychlosti těžiště energie elektromagnetického pulsu při pulsním přenosu informací v dispersním prostředí.

    Využití prostředků informatiky a numerické matematiky k popisu pohybu elektromagnetického pulsu v dispersním prostředí. Vyjít z řešení rovnice, popisující tyto druhy vlnění, která je z matematického hlediska totožná s relativistickou vlnovou rovnicí, a pokusit se aplikovat Vajnštejnovu zobecněnou definici grupové rychlosti pulsu, případně jiné její definice, na různé typy dispersního prostředí a různé typy vstupujících pulsů. Aplikace lze očekávat u pulsního přenosu informací např. ve vlnovodech, optických vláknech a optických kabelech, zvláště v případě nanosekundových pulsů.

    Školitel: Klapka Jindřich, doc. RNDr., CSc.

  4. Morfismy polynomiálních a lokálních algeber v geometrii a kryptografii

    Téma doktorského studia je zaměřeno na výzkum v oblasti okruhů polynomů více neurčitých nad poli nebo obory integrity a lokálních okruhů vyjádřených jako konečněrozměrné faktorové okruhy, s důrazem na jejich homomorfismy, zejména automorfismy. Sleduje hlavně takové vlastnosti polynomiálních automorfismů a automorfismů lokálních algeber, které mají aplikace v geometrii a kryptografii. Proto budou detailněji studovány především automorfismy Weilových algeber (s aplikacemi při hledání přirozených operátorů v diferenciální geometrii) a polynomiální automorfismy nad konečnými poli (s aplikacemi v multivariačních kryptosystémech). Téma navazuje na dřívější výzkum školitele (zejména na klasifikační výsledky o speciálních Weilových algebrách a Weilových bandlech), jednak na vysoce aktuální výzkum kryptografické komunity (např. na Patarinova napadení systémů TTM).

    Školitel: Kureš Miroslav, doc. RNDr., Ph.D.

  5. Netradiční odhady číselných charakteristik rozdělení pravděpodobnosti

    Odhady číselných charakteristik pozorovaných náhodných veličin pomocí metrik a modifikovaných náhodných výběrů. Popis jejich vlastností a softwarová implementace. Aplikace v technických a ekonomických úlohách.

    Školitel: Karpíšek Zdeněk, doc. RNDr., CSc.


Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

Studijní plán oboru není zatím pro tento rok vygenerován.