Detail oboru

Umění ve veřejném prostoru a umělecký provoz

FaVUZkratka: UMVP_DPAk. rok: 2013/2014

Program: Výtvarná umění

Délka studia: 3 roky

Profil

Seznámit studenta s problematikou umění ve řeřejném provozu a s uměleckým provozem. Teorie umožní studentovi základní přehled a bude prohloubena o obory, kterých si vyžaduje jeho specifické zaměření.

Klíčové výsledky učení

Problematika umění ve veřejném prostoru, jeho sociální, estetická funkce, význam různých politických kontextů, sociologické aspekty.

Profesní profil absolventů s příklady

Absolvent je schopen pracovat jako umělec nebo designér, který dokáže své dílo na vysoké teoretické úrovni reflektovat. Zároveň může pracovat také jako umělecký teoretik, kurátor, odborný pracovník v kulturních institucích a je schopen zastávat funkci vysokoškolského pedagoga.

Garant

Vypsaná témata doktorského studijního programu

  1. Abstraktní malířství a prostor architektury

    Tematický okruh se soustřeďuje na zkoumání abstraktních aspektů malby ve vztahu k architektuře v druhé polovině 20. století a v současnosti a opírá se o uměleckohistorické znalosti této oblasti. Soustřeďuje se na roli malby v architektuře a její vztah k prostoru, světlu a na parametry vázané na koncepty řešení. V jeho rámci se řeší problematika spojená s dimenzemi času a prostoru, sociálními a dalšími kontextuálními aspekty a jejich propojení s individuální malířskou tvorbou. Výstupem je disertační teoretická práce, kterou doprovází praktická část práce, ta může mít podle zaměření doktoranda buď povahu artefaktů nebo organizace konferencí a workshopů. Praktická část musí být dokumentována vydaným katalogem nebo sborníkem.

    Školitel: Kvíčala Petr, prof. MgA.

  2. Duchovní identita současného umění jako veřejný prostor

    Myslím si a dokonce považuji toto téma současného umění za zcela dominantní, zcela centrální. Rovněž se domnívám, že 21. století bude buď duchovní a nebo nebude vůbec. Principem tohoto mentálního prostoru je přece láska a ta je natolik široká, že si ji každý může aplikovat libovolně vysoko, hluboko, široce a jasně. Bůh je jediná objektivní realita a my můžeme být pouze subjektivně zbožní. Proto bych rád vedl své nové doktorandy k tomuto novému cíli jak v umění, tak v životě. Láska je láska a to platí bezezbytku na všech úrovních vždy a všude bez rozdílu času a bez rozdílu generačního. Myslím, že tato anotace je jednoduchá, čitelná, srozumitelná, moudrá a dělá dobře na duši.

    Školitel: Stratil Václav, doc., Prom. Ped.

  3. Knihy - knihkupectví, antikvariáty a knihovny jako prostory pro komunikaci

    Tematický okruh se soustřeďuje na zkoumání vztahu člověka ke knize a knihovně, k potřebě vybudovat si vlastní duchovní zázemí a navazovat na zdroje vzdělanosti svých předků i souputníků. Klášterní a zámecké knihovny, ale i skromnější soukromé knihovny indukují specifickou duchovní atmosféru s jedinečnou možností poznat duchovní svět jejich majitele. Knihy a knihovny však nejsou jen nástroje ke čtení. Jsou také objekty a studovat jejich prostor vnitřní, vnější, resp. veřejný skýtá řadu možností nových interpretací. Výstupem by měla teoretická práce spolu s prací „praktickou“, resp. vizuální reflexí zkoumaných aspektů, ať už formou např. „konceptuální fotodokumentace“ nebo tvorbou artefaktů, resp. instalací, které by mohly v ideálním případě vyústit ve výstavu s povinným katalogem.

    Školitel: Kocman Jiří Hynek, doc. MVDr.

  4. Marketingové strategie uměleckých institucí

    Obsahem tematického okruhu bude získání schopnosti aplikovat poznatky z platné legislativy týkající se zřízení a fungování podnikatelského subjektu zaměřeného na podnikání v oblasti výtvarného umění. Studium je určeno pro doktorandy, kteří pracují v uměleckých institucích a rozšiřuje jejich orientaci v oblasti managementu a marketingu s přihlédnutím ke specifikům uměleckého provozu. Výstupem je teoretická reflexe marketingové strategie a analýza možností rozvoje konkrétní umělecké instituce.

    Školitel: Rais Karel, prof. Ing., CSc., MBA, dr. h. c.

  5. Sklo - reflexe nejen veřejného prostoru

    Tématický okruh je zaměřen na vymezování problematiky funkce tabulového skla a možnosti jeho uměleckého zhodnocení. Součástí je vypracování teoretické studie k této problematice a její veřejné prezentace. Výstupem by měla být umělecká prezentace ve spolupráci se sponzorem - producentem tabulového skla.

    Školitel: Ambrůz Jan, prof. akad. soch.

  6. Současné fotografické principy jako možnost mediální komunikace s možností ukotvení ve veřejném prostoru

    Tématický okruh je zaměřen na uplatnění současných možností fotografie jako média a její možné užití při realizaci komplexního, nebo na čase závislého díla. Výstupem je praktická práce reflektující veřejný prostor, případně realizace s důrazem na uplatnění ve veřejně přístupném prostoru, doplněna teoretickou reflexí v předem stanoveném rozsahu.

    Školitel: Armutidisová Irena, doc. Mgr.

  7. Světlo - prostředek k definování veřejného prostoru

    Tematický okruh je zaměřen na výzkum vztahů světelného díla a konkrétního prostoru, s cílem odkrývání významů a sociokulturních souvislostí. Výstupem by měla být teoretická práce, reflektující jak vývoj uměleckého díla ve vztahu ke konkrétnímu prostoru, tak vývoj uměleckého díla ve vztahu k vývoji vědy a světelných technologií. Současně by tato práce měla ukázat schopnosti doktoranda hodnotit umělecké dílo v širších souvislostech, než jenom z pozice umělecké teorie či praxe.

    Školitel: Korbička Pavel, doc. Mgr.

  8. Time based art a principy mediální komunikace ve veřejném prostoru

    Tématický okruh je zaměřen na výzkum nových možností a reflexi dosavadních strategií ve využívání multimediálních, informačních a komunikačních technologií v programové tvorbě interdisciplinárního charakteru a při realizaci komplexního, nebo na čase závislého díla. Je otevřen aktuálním pohledům na problematiku interaktivity, nové trendy v používání mediálních strategií nebo principů hyperstruktury a digitální manipulace při modelování audio-vizuálních kódů, příběhových forem nebo virtuální reality a konstruovaného prostředí, např. v globálním prostoru internetu. Výstupem je praktická realizace s důrazem na uplatnění ve veřejně přístupném prostoru doplněna teoretickou reflexí v předem stanoveném rozsahu.

    Školitel: Fajnor Richard, doc. Mgr.

  9. Umění jako performance

    Okruh rozvíjí schopnosti kombinovat a integrovat teoretické znalosti a praktické dovednosti v oblasti umění akce pro reflexi a tvorbu komplexního uměleckého díla poznáváním akčních forem prezentace a performativních strategií kreativního vstupování do skutečnosti. Výstup je teoretický i praktický formou veřejné prezentace výsledků a umělecké realizace.

    Školitel: Ruller Tomáš, prof. akad. soch.

  10. Výtvarná řešení veřejných prostranství a architektury

    Veřejná prostranství integrují urbanistickou, architektonickou, ekologickou, designérskou problematiku, která reflektuje konkrétní historické podmínky. Do okruhu patří monumentální výzdoba, pomníky, městský mobiliář, zeleň. Studium je víceoborové, vychází z dosavadních zkušeností doktoranda. Výstupem je většinou teoretická práce, případně architektonicko-výtvarná studie.

    Školitel: Sedlák Jan, prof. PhDr., CSc.

  11. Využití 3D technologií ve veřejném prostoru

    Obsahem tématického okruhu bude analýza, navázání a rozvoj mezinárodní spolupráce v oblasti 3D. Studium předpokládá vedle inovace vlastního uměleckého programu doktoranda i osvojení rámcových znalostí z oblasti legislativy a marketingu spojeného s provozem 3D studií a uskutečňování realizací ve veřejném prostoru. Primárním výstupem bude teoretická reflexe na téma současného stavu uměleckých realizací 3D v České republice v kontextu technických možností 3D technologie v zahraničí. V sekundární ose programu se očekává realizace vlastní práce vytvořené za pomocí 3D technologie, webové prezentace poznatků získaných v průběhu výzkumu a veřejné přednášky.

    Školitel: Gabriel Michal, prof. akad. soch.


Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

1. ročník, zimní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
3MVP-ZMetodika vědecké práce - zimnícs0PovinnýP - 13ano
3SPD-ZSvětový jazyk pro doktorské studium - zimnícs0PovinnýdrzkP - 13 / P - 13ano
3ZPO-ZZáklady podnikatelství - zimnícs0PovinnýP - 13ano
3FIPG-ZFilozofie postmoderny a gender pro doktorandy - zimnícs0VolitelnýP - 13 / S - 13ano
3MaM-ZMarketing a management uměleckého provozu - zimnícs0VolitelnýP - 13 / P - 13ano
3MUGA-ZMuzea a galerie v praxi - zimnícs0VolitelnýP - 13ano
3NOME-ZNová medialita - zimnícs0VolitelnýP - 13ano
3NVP-ZNovodobé interpretační přístupy k výtvarnému dílu - zimnícs0VolitelnýP - 27 / P - 27 / S - 54 / S - 54ano
3SASO-ZSociologické aspekty současného umění - zimnícs0VolitelnýP - 338 / P - 338ano
3UJP-ZUmění jako performance -zimnícs0VolitelnýS - 13ano
3UVP-ZUmění na veřejných prostranstvích a v architektuře - zimnícs0VolitelnýP - 13 / P - 13ano
3UOB-ZUmění objektu - zimnícs0VolitelnýP - 13 / P - 13ano
1. ročník, letní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
3MPV-LMetodika vědecké práce - letnícs0PovinnýdrzkP - 13ano
3SPD-LSvětový jazyk pro doktorské studium - letnícs0PovinnýdrzkP - 13 / P - 13ano
3ZPO-LZáklady podnikatelství - letnícs0PovinnýdrzkP - 13ano
3FIPG-LFilozofie postmoderny a gender pro doktorandy -letnícs0VolitelnýdrzkP - 13 / S - 13ano
3MaM-LMarketing a management uměleckého provozu - letnícs0VolitelnýdrzkP - 13 / P - 13ano
3MUGA-LMuzea a galerie v praxi - letnícs0VolitelnýdrzkP - 13ano
3NOME-LNová medialita - letnícs0VolitelnýdrzkP - 13ano
3NVP-LNovodobé interpretační přístupy k výtvarnému dílu - letnícs0VolitelnýdrzkP - 27 / P - 27 / S - 54 / S - 54ano
3SASO-LSociologické aspekty současného umění - letnícs0VolitelnýdrzkP - 338 / P - 338ano
3UJP-LUmění jako performance - letnícs0VolitelnýdrzkS - 13ano
3UVP-LUmění na veřejných prostranstvích a v architektuře - letnícs0VolitelnýdrzkP - 13 / P - 13ano
3UOB-LUmění objektu - letnícs0VolitelnýdrzkP - 13 / P - 13ano
2. ročník, zimní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
3SPD-ZSvětový jazyk pro doktorské studium - zimnícs0PovinnýdrzkP - 13 / P - 13ano
3TSVU-ZTeorie současného výtvarného umění - zimnícs0PovinnýP - 13ano
3MaM-ZMarketing a management uměleckého provozu - zimnícs0VolitelnýP - 13 / P - 13ano
3NVP-ZNovodobé interpretační přístupy k výtvarnému dílu - zimnícs0VolitelnýP - 27 / P - 27 / S - 54 / S - 54ano
3SASO-ZSociologické aspekty současného umění - zimnícs0VolitelnýP - 338 / P - 338ano
3UVP-ZUmění na veřejných prostranstvích a v architektuře - zimnícs0VolitelnýP - 13 / P - 13ano
3UOB-ZUmění objektu - zimnícs0VolitelnýP - 13 / P - 13ano
2. ročník, letní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
3SPD-LSvětový jazyk pro doktorské studium - letnícs0PovinnýdrzkP - 13 / P - 13ano
3TSVU-LTeorie současného výtvarného umění - letnícs0PovinnýdrzkP - 13ano
3MaM-LMarketing a management uměleckého provozu - letnícs0VolitelnýdrzkP - 13 / P - 13ano
3NVP-LNovodobé interpretační přístupy k výtvarnému dílu - letnícs0VolitelnýdrzkP - 27 / P - 27 / S - 54 / S - 54ano
3SASO-LSociologické aspekty současného umění - letnícs0VolitelnýdrzkP - 338 / P - 338ano
3UVP-LUmění na veřejných prostranstvích a v architektuře - letnícs0VolitelnýdrzkP - 13 / P - 13ano
3UOB-LUmění objektu - letnícs0VolitelnýdrzkP - 13 / P - 13ano