Detail oboru

Fyzikální a stavebně materiálové inženýrství

FASTZkratka: FMIAk. rok: 2011/2012

Program: Stavební inženýrství

Délka studia: 4 roky

Akreditace od: 25.7.2007Akreditace do: 1.8.2015

Profil

Doktorské studium oboru "Fyzikální a stavebně materiálové inženýrství" je zaměřeno na komplexní vědeckou přípravu, metodiku samostatné vědecké práce a na rozvoj poznání v oblasti teorie stavebních látek s tím, že jako základní disciplíny jsou prezentovány fyzika látek, fyzikální chemie silikátů, teorie kompozitních materiálů, mikrostruktura stavebních látek, užití stavebních látek, trvanlivost a sanace materiálů a konstrukcí, dále měřící a diagnostické metody, modelování fyzikálních procesů a úloh stavební fyziky. Ze stavebně technických aplikací zejména sanace betonu a stavebních konstrukcí, sanace vlhkosti a tepelně technické problémy, regenerace ocelových a dřevěných konstrukcí. Vědecká příprava v tomto oboru je založena na zvládnutí výchozích teoretických disciplín přírodovědného základu a teoretických a vědních disciplín příslušného odborného zaměření. Absolvent doktorského studia je připravován pro uplatnění ve vývojové a výzkumné činnosti, umožňujících tvůrčí řešení problematiky vývoje nových progresivních stavebních hmot a materiálů a jejich optimálního uplatnění v konstrukcích staveb. Základní vlastností tohoto doktorského vzdělávání je jeho úzké propojení jak s činností vědeckou, výzkumnou a vývojovou na školícím pracovišti , tak i s vlastní technickou praxí. Průběžná aktivní vědecká činnost je rovněž předpokladem možného uplatnění absolventů jako akademických pracovníků vysokých škol.

Garant

Vypsaná témata doktorského studijního programu

  1. Anortitová keramika

    Mechanismus tvorby anortitu během výpalu ve dvou systémech (plastické těsto vs. neplastická surovinová směs s využitím hlinitanových cementů). Vliv různého zdroje CaO na vznik anortitu.

    Školitel: Sokolář Radomír, doc. Ing., Ph.D.

  2. Aplikace nedestruktivních metod zkoušení při hodnocení vlastností kusových zdících prvků

    "Cílem práce je vytvořit předpoklady pro zjišťování parametrů kusových staviv s využitím nedestruktivních metod zkoušení. Preferovány budou tyto zkušební metody-odrazové tvrdoměry, ultrazvuková impulsová metoda a rezonanční metody."

    Školitel: Brožovský Jiří, doc. Ing., CSc.

  3. Cihelný střep jako pucolánová příměs do vápenných malt

    "Jemný cihelný střep bude použit jako příměs do vápenných malt pro zdění a omítání. Bude studován vývoj pevné struktury, mikrostruktura, porozita, difúzní odpor a další vlastnosti zatvrdlé malty. "

    Školitel: Rovnaníková Pavla, prof. RNDr., CSc.

  4. Ekonomické aspekty environmentálního užití stavebních materiálů na bázi sekundárních surovin

    "Využití průmyslových odpadů jako druhotných surovin, zejména z energetických zdrojů, představuje dlouholetý ekologický problém. V rámci řešení tématu jsou vyhledávány a posuzovány možnosti jejich širších aplikací, zejména ve stavebnictví. Paralelně jsou zpracovávány teoretické a aplikační podklady jako odborný základ pro environmentální a ekonomické studie. Téma práce je podpořeno souběžným řešením vědeckých projektů na ústavu THD."

    Školitel: Kulísek Karel, doc. Ing., CSc.

  5. Interakce organických plniv v silikátových matricích

    "Práce je zaměřena na použití organických plniv v silikátových matricích, ověření vzájemného spolupůsobení a možností zlepšení mechanických parametrů a trvanlivosti materiálů se silikátovým pojivem a organickým plnivem"

    Školitel: Bydžovský Jiří, doc. Ing., CSc.

  6. NDT-IS v oblasti materiálového inženýrství, se zaměřením na na materiály na bázi cementu.

    "Uplatnění metody impedanční spektroskopie v oblasti materiálového inženýrství, se zaměřením na materiály na bázi cementu. Použití impedanční spektroskopie pro studium vyvíjející se mikrostruktury materiálů na bázi cementu v průběhu hydratace."

    Školitel: Schauer Pavel, doc. RNDr., CSc.

  7. Optimalizace skladby konstrukcí stavebních objektů z hlediska minimalizace energetické náročnosti modelovaním tepelného systému

    Uspořádáním materiálových vrstev ve stavebních konstrukcí lze ovlivňovat procesy šíření tepelných toků v nich. Analýzou vnitřních tepelných i vlhkostních procesů a racionálním návrhem konstrukce lze citlivě ovlivňovat energetickou náročnost objektů.

    Školitel: Šťastník Stanislav, prof. RNDr. Ing., CSc. Ph.D.

  8. Pojiva pro betony na bázi portlandského cementu a silikátových příměsí

    Snížení emisí CO2 při výrobě cementu a následně betonu lze realizovat použitím reaktivních silikátových příměsí. Cílem práce bude zkoumat vlastnosti pojiv pro betony na bázi p-cementu a přírodního zeolitu.

    Školitel: Rovnaníková Pavla, prof. RNDr., CSc.

  9. Použití Metody Akustické Emise pro sledování tuhnutí betonu

    Cílem studia bude sledování chování betonových vzorků při tuhnutí. Využita bude zejména metoda akustické emise.

    Školitel: Pazdera Luboš, prof. Ing., CSc.

  10. Problematika využití a úpravy odpadních surovin pro stavební tepelné izolace

    Výzkum metod zušlechťování odpadních látek pro tepelné izolace včetně využití rostlinných vláken je příspěvkem v oblasti udržitelného rozvoje ve stavebnictví. Přínosem jsou příznivé užitné vlastnosti oproti tradičním izolantům.

    Školitel: Šťastník Stanislav, prof. RNDr. Ing., CSc. Ph.D.

  11. Rizika při přípravě a realizaci staveb s železobetonovou nosnou konstrukcí

    "Podstatou tématu je zpracování základních principů vyhledávání rizik a stanovení přístupu k jejich hodnocení a řešení, se zaměřením na jejich vzorovou aplikaci na reálné železobetonové stavební konstrukce, včetně prognózování jejich další životnosti"

    Školitel: Bydžovský Jiří, doc. Ing., CSc.

  12. Studium chování pokročilých silikátových materiálů využitelných při zateplování a sanaci staveb

    Práce se bude zabývat studiem chování silikátových materiálů z pohledu transferu tepla a vlhkosti a dále ověření možnosti jejich využití při zateplování a sanaci staveb. V rámci disertační práce bude proveden návrh tepelně izolačních omítek s využitím v oblasti zateplování a sanace vlhkosti stavebních konstrukcí a studium možností modifikace tepelně vlhkostního chování těchto materiálů volbou vhodných přísad ovlivňujících jejich kapilární aktivitu.

    Školitel: Zach Jiří, prof. Ing., Ph.D.

  13. Studium modulů pružnosti stavebních materiálů s využitím nedestruktivních metod zkoušení.

    "Cíle práce je studium a vytvoření předpokladů pro zjišťování modulů pružnosti různých stavebních materiálů, nové typy betonů, správkové hmoty, cihelný střep apod. Zjistit relace mezi dynamickými moduly z NDT a statickými moduly pružnosti"

    Školitel: Brožovský Jiří, doc. Ing., CSc.

  14. Studium problematiky objemových změn silikátových pojivových směsí

    "Během fáze hydratace způsobují silikátová pojiva objemové změny, které implikují vznik vnitřních napětí. Hydratační proces tak tvoří nejvýznamnější fázi pro zajištění dlouhodobé funkčnosti staviv."

    Školitel: Šťastník Stanislav, prof. RNDr. Ing., CSc. Ph.D.

  15. Studium vlastností cementových kompozitních materiálů s PP vlákny s úpravou povrchu nízkoteplotním plasmatem

    Vlivu typu povrchové úpravy polypropylenových vláken (PP) na výsledné vlastnosti kompozitů s cementovou matricí a s PP vlákny. Studium reologických a fyzikálně-mechanických vlastností cementových kompozitů s PP vlákny s úpravou povrchu nízkoteplotním plazmatem a lubrikací chem. činidly.

    Školitel: Bodnárová Lenka, doc. Ing., Ph.D.

  16. Studium vlivu granulometrie jemných částic na fyzikálně-mechanické vlastnosti betonů

    "Křivky zrnitosti plniv pro návrh hutných matric v betonech jsou známy více jako 80 let. Ovšem zkoumání vlivu jemných podílů pod 0,25 mm a jejich vliv na ideální křivky zrnitosti a dosažení min. mezerovitosti s cílem snižovat objem pojivovoé složky v betonech není doposud významněji publikován. Práce bude sledovat dopady jemných podílů na hutnosti a související vlastnosti zatvrdlých betonů"

    Školitel: Hela Rudolf, prof. Ing., CSc.

  17. Studium vlivu materiálových vlastností vstupních surovin na vývoj technologie popílkového pórobetonu

    "V rámci dizertace budou řešeny možné varianty jednotlivých druhů vstupních popílků a pojivých složek na zlepšení vlastností pórobetonu, jakož i na studium celkové technlogie výroby pórobetonu."

    Školitel: Drochytka Rostislav, prof. Ing., CSc., MBA, dr. h. c.

  18. Studium vybraných užitných vlastností staviv v zabudovaném stavu, zejména při vlhkostním zatížení

    "Řada staviv je v důsledku své vnitřní pórové struktury, vystavena různým vlivům včetně vlhkosti. Téma je věnováno studiu a formulaci působících podmínek, které vytvářejí nesilové zatížení staviva."

    Školitel: Šťastník Stanislav, prof. RNDr. Ing., CSc. Ph.D.

  19. Tepelné a vlhkostní problémy povrchových úprav zateplených objektů

    Tepelná interakce sáláním mezi vnějším povrchem zateplených stěn a horními vrstvami atmosféry implikuje další ochlazení s povrchovou kondenzací. Téma zahrnuje studium samotného jevu i vývoj vhodných malt.

    Školitel: Šťastník Stanislav, prof. RNDr. Ing., CSc. Ph.D.

  20. Vliv oxidů síry na průběh výpalu a vlastností portlandského slinku

    "Tetraedrické konfiguraci předpokládá potenciální substituci síranových aniontů za anionty silikátové v hlavních slinkových minerálech p-slinku, zejména v belitu."

    Školitel: Fridrichová Marcela, prof. Ing., CSc.

  21. Vyhořívání lehčiv v cihlářském střepu

    Posouzení vlivu v současnosti používaných lehčiv na proces výpalu cihlářského střepu. Definice teplotních intervalů jejich vyhořívání během výpalu v tunelové peci.

    Školitel: Sokolář Radomír, doc. Ing., Ph.D.

  22. Vysokohodnotná síranová pojiva na bázi odpadních surovin

    Modifikace výroby a vlastností síranových pojiv za účelem zlepšení jejich morfologie a fyzikálně-chemických vlastností po hydrataci.

    Školitel: Fridrichová Marcela, prof. Ing., CSc.

  23. Využití akustických metod pro analýzu betonu a železobetonu namáhaného zvýšenou teplotou

    "Cílem je rychlé nedestruktivní testování betonových a železobetonových prvků namáhaných zvýšenou teplotou metodami Ipact-Echo, akustické emise a nelineární ultrazvukové spektroskopie. Výsledky budou porovnány klasickými metodami. "

    Školitel: Chobola Zdeněk, prof. RNDr., CSc.

  24. Využití geopolymerů jako pojiva pro přípravu umělého kamene

    Geopolymery jsou anorganická silikátová pojiva s vysokou odolností a užitnými vlastnostmi. Cílem práce bude příprava různých typů umělého kamene s využitím geopolymeru jako pojiva a chrakterizace jejich vlastností.

    Školitel: Rovnaník Pavel, doc. RNDr., Ph.D.

  25. Využití nanotechnologií v silikátových kompozitech

    Nanotechnologie se v současné době používají ve strojírenském či elektrotechnickém průmyslu. Ve stavebnictví je tento trend zcela nový. Začíná výzkum s možností využití uhlíkových nanotrubiček pro modifikaci mikrostruktury hutných cementových betonů. Práce bude zaměřena právě na testování tohoto materiálu s cílem zásadně zlepšit fyzikálně-mechanické vlastnosti cementových kompozitů

    Školitel: Hela Rudolf, prof. Ing., CSc.

  26. Vývoj a modifikace polymerních povrchových vrstev využívaných v hydroizolačních systémech mostních konstrukcí

    "Disertační práce se bude zabývat možnostmi modifikace polymerních ochran stavebních konstrukci – speciálních nátěrů. Modifikace má za cíl změnit vlastnosti tak, aby bylo možnétyto nátěry využít pod hydroizolační plošně pojené asfaltové pásy na mostních konstrukcích. Jedná se o vývoj a případné modifikace nátěrů odolných vyšším teplotám s dlouho dobou trvanlivosti. Práce bude mít za úkol popsat prolémy v současnosti používaných materiálů a na základě těchto zjištění vyvinout nový odolnější materiál. Významnou součástí práce bude využívání analityckých a speciálních měřících metod pro stanovení příčin poruch současných materiálů."

    Školitel: Petránek Vít, Ing., Ph.D.

  27. Vývoj a výzkum vlastností izolačních materiálů na bázi přírodních surovin

    "Práce bude zaměřena na vývoj pokročilých přírodních akusticko a tepelně izolačních rohoží využitelných ve především ve stavebnictví, a dále studiem jejich fyzikálních, tepelně izolačních akustických a mechanických vlastí. V rámci disertační práce bude proveden návrh a vývoj izolačních rohoží na bázi vláken snadno obnovitelných surovin (technické konopí, len, orobinec, kokos a dřevo), pojených polymerními BiCo vlákny nebo přírodními vlákny na bázi PLA. V rámci práce bude ověřena možnost využití retardérů hoření na bázi nanopřísad."

    Školitel: Zach Jiří, prof. Ing., Ph.D.

  28. Vývoj hydroizolace zdiva systémem gelové infúzní clony s využitím druhotných surovin

    "Disertační práce se bude zabývat vývojem materiálu v gelové konzistenci při použití infúzních clon. Jedná se zejména o usnadnění aplikace, minimalizaci spotřeby materiálu a možnou vyšší koncentraci aktivní látky. To vše by měla umožnit vodorovná aplikace aktivní látky, možnost aplikovat ji do otvorů menších než je v současnosti běžné. Gelová konzistence současně brání nežádoucímu odtoku látky do případných imperfekcí ve zdivu. V případě, že by se potvrdil předpoklad možnosti použití druhotných surovin, byl by přínos i ekonomický a ekologický."

    Školitel: Drochytka Rostislav, prof. Ing., CSc., MBA, dr. h. c.

  29. Vývoj progresivních cementových kompozitů určených pro expozici v extrémních podmínkách

    "Tématem bude vývoj inovativních typů materiálů s cementovou matricí určených pro aplikaci ve specifických podmínkách. Jednat se bude například o směsí určených pro torkretáž, betony s extrémní životností v agresivních prostředích atd. "

    Školitel: Dufka Amos, Ing., Ph.D.

  30. Výzkum reflexivních vlastností povrchových úprav stěn z hlediska tepelné pohody prostředí

    Stav tepelné pohody prostředí je řízen podmínkami tepelné výměny mezi povrchy konstrukcí. Těžiště experimentální části práce tvoří výzkum tepelných vazeb nezbytných pro formulaci mezních podmínek s využitím sálavé složky.

    Školitel: Šťastník Stanislav, prof. RNDr. Ing., CSc. Ph.D.


Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

1. ročník, zimní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DJ01Doktorský seminář I (FMI)cs4PovinnýC1 - 39ano
DY02Konzultační výuka cizího jazyka pro doktorandycs1PovinnýC1 - 26ano
DJ66Mikrostruktura stavebních látekcs8VolitelnýzkP - 394212ano
DJ67Teoretické základy pálených stavivcs8VolitelnýzkP - 394212ano
DV71Teorie cencs8VolitelnýzkP - 394212ano
DA58Diskrétní metody ve stavebnictví Ics4VolitelnýP - 394213ano
DA61Numerické metody Ics4VolitelnýP - 394213ano
DA62Pravděpodobnost a matematická statistikacs4VolitelnýP - 394213ano
DB64Fyzika látekcs8VolitelnýzkP - 394215ano
DC62Fyzikální chemie silikátůcs8VolitelnýzkP - 394215ano
DB63Synergie stavebních materiálůcs8VolitelnýzkP - 394215ano
DJ64Teoretické základy kompozitních materiálůcs8VolitelnýzkP - 394215ano
DJ62Teoretické základy technologie silikátůcs8VolitelnýzkP - 394215ano
DJ65Teorie optimálního užití stavebních látekcs8VolitelnýzkP - 394215ano
DJ63Teorie trvanlivosti a sanace betonůcs8VolitelnýzkP - 394215ano
1. ročník, letní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DJ02Doktorský seminář II (FMI)cs8PovinnýC1 - 78ano
DA65Analýza časových řadcs10VolitelnýzkP - 394214ano
DA67Aplikace matematických metod v ekonomiics10VolitelnýzkP - 394214ano
DA59Diskrétní metody ve stavebnictví IIcs10VolitelnýzkP - 394214ano
DA63Numerické metody IIcs10VolitelnýzkP - 394214ano
DA66Numerické řešení variačních úlohcs10VolitelnýzkP - 394214ano
DA64Regresní modelycs10VolitelnýzkP - 394214ano
DJ68Environmentální systémy výroby a užití stavivcs8VolitelnýzkP - 394216ano
DI63Nedestruktivní diagnostické metody zkoušení hmot a konstrukcícs8VolitelnýzkP - 394216ano
DJ69Reologie betonucs8VolitelnýzkP - 394216ano
DB65Využití akustických metod pro NDT stavebních prvků a konstrukcícs8VolitelnýzkP - 394216ano
2. ročník, zimní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DY01Cizí jazyk pro doktorské studiumcs8Povinnýzkano
DJ03Doktorský seminář III (FMI)cs8PovinnýC1 - 78ano
2. ročník, letní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DJ04Doktorský seminář IV (FMI)cs8PovinnýC1 - 78ano
3. ročník, zimní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DJ05Doktorský seminář V (FMI)cs14PovinnýC1 - 78ano
3. ročník, letní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DJ06Doktorský seminář VI (FMI)cs14PovinnýC1 - 78ano
4. ročník, zimní semestr
ZkratkaNázevJ.Kr.Pov.Uk.Hod. rozsahSk.Ot.
DJ07Doktorský seminář VII (FMI)cs20PovinnýC1 - 78ano
D-DP1disertační práce - pokračování Ics20Volitelný4836ano
D-DP2disertační práce - pokračování IIcs20Volitelný4836ano
D-DP3disertační práce - prokračování IIIcs20Volitelný4836ano
Všechny skupiny volitelných předmětů
Sk. Předměty
4212 DJ66, DJ67, DV71
4213 DA58, DA61, DA62
4214 DA65, DA67, DA59, DA63, DA66, DA64
4215 DB64, DC62, DB63, DJ64, DJ62, DJ65, DJ63
4216 DJ68, DI63, DJ69, DB65
4836 D-DP1, D-DP2, D-DP3