Detail předmětu

Kompozice architektury „v rozšířeném poli”

FAST-BGA029Ak. rok: 2023/2024

Kurz nabízí přehled a analýzu kategorií tvorby architektonické formy s důrazem na jejich filozofické, psychologické a estetické aspekty v kontextu současného myšlení a oborové praxe. Podává přehled základní terminologie a představuje kategorizaci klasických kompozičních principů. Díky opakovanému prověřování platnosti a aktuálnosti – mnohokrát i subverzivně narušovaných – tradičních pravidel má však ambici jít dál a nepředkládat pouze „návod k vytvoření uživatelsky a esteticky úspěšné architektonické realizace“. Naopak chce budovat nový slovník vedoucí k porozumění senzoricko-motorickému a retinálnímu vnímání architektury, vystavěného prostředí a krajiny.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

2

Zajišťuje ústav

Ústav architektury (ARC)

Vstupní znalosti

Předmět navazuje na znalosti získané v rámci kurzů věnovaných dějinám a současným tendencím architektury, urbanismu a územního plánování. Výklad jednotlivých témat koresponduje s programem aktuálně probíhajících přednášek z dějin architektury.

Pravidla hodnocení a ukončení předmětu

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Učební cíle

Orientace v architektonické kompozici, základní kompoziční kategorie, konstrukce, tektonika a stereotomie, barva a materiál, interiér a exteriér.
Student zvládne cíl předmětu, kterým je schopnost orientace v architektonické kompozici, základní kompoziční kategorie, konstrukce, tektonika a stereotomie, barva a materiál, interiér a exteriér.

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program BPC-APS bakalářský, 3. ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Kompozice v architektuře, základní kategorie. 2. Tektonika a stereotomie, dispozice. 3. Symetrie a asymetrie. 4. Metrum, modul, měřítko a rozměr, proporce. 5. Komentovaná procházka po brněnských realizacích 19. a 1. poloviny 20. století. 6. Rytmus, gradace, akcent, kontrast, pohyb. 7. Světlo, barva, optické iluze. 8. Historické a současné podoby urbánního prostoru. 9. Architektura v zastavěné a volné krajině, harmonie. 10. Komentovaná procházka po brněnských realizacích 2. poloviny 20. a 21. století. 11.–13. Kompoziční analýza vybraných staveb v kontextu stávající situace.