Detail předmětu

Problematika životního prostředí ve vztahu k dopravním stavbám

FAST-VNC001Ak. rok: 2020/2021

Úvod do problematiky, hygienické normy a předpisy. Měření a analýza hluku a vibrací, srovnání měřících a modelovacích technik. Predikce hladin hluku od silniční, železniční dopravy a letecké dopravy. Aplikace protihlukových a protivibračních opatření. Znečisťování ovzduší od silniční, železniční a letecké dopravy, měření a výpočet emisí. Odpadové hospodářství.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

2

Zajišťuje ústav

Ústav železničních konstrukcí a staveb (ZEL)

Výsledky učení předmětu

Student zvládne problematiku životního prostředí ve vztahu k dopravním stavbám zahrnující analýzu hluku a vibrací od různých typů dopravy, dále systémy protihlukových a proti-vibračních opatření, posouzení vlivu stavby různých komunikací na životní prostředí, analýzu a metody snižování znečisťování ovzduší od silniční a železniční dopravy, ochranu životního prostředí při přepravě nebezpečných látek apod. Součástí předmětu budou i praktická měření a analýzy.

Prerekvizity

Základy fyziky

Osnovy výuky

1. Úvod do problematiky
2. Základní matematický aparát, základy inženýrského experimentu,
přístrojové vybavení
3. Měření a analýza hluku od dopravy, hygienické normy a předpisy
4. Predikce (výpočet) hluku od silniční dopravy (SoundPLan, Cadna)
5. Predikce (výpočet) hluku od železniční dopravy (SoundPLan, Cadna)
6. Srovnání měřících a modelovacích technik
7. Měření a analýza vibrací od dopravy, hygienické normy a předpisy
8. Posouzení vlivu stavby komunikace (silniční i železniční) na
životní prostředí
9. Základní protihluková a proti-vibrační opatření (silnice i
železnice) a jejich srovnání a aplikace
10.Neprůzvučnost stěn a oken, měření a analýza
11.Znečisťování ovzduší od silniční a železniční dopravy, měření a
výpočet emisí.
12.Odpadové hospodářství
13.Ochrana životního prostředí při přepravě nebezpečných látek

Učební cíle

Seznámit studenty s problematikou životního prostředí ve vztahu k dopravním stavbám zahrnující analýzu hluku a vibrací od různých typů dopravy, dále systémy protihlukových a proti-vibračních opatření, posouzení vlivu stavby různých komunikací na životní prostředí, analýzu a metody snižování znečisťování ovzduší od silniční a železniční dopravy, ochrana životního prostředí při přepravě nebezpečných látek apod. Součástí předmětu budou i praktická měření a analýzy.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

13 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Úvod do problematiky 2. Základní matematický aparát, základy inženýrského experimentu, přístrojové vybavení 3. Měření a analýza hluku od dopravy, hygienické normy a předpisy 4. Predikce (výpočet) hluku od silniční dopravy (SoundPLan, Cadna) 5. Predikce (výpočet) hluku od železniční dopravy (SoundPLan, Cadna) 6. Srovnání měřících a modelovacích technik 7. Měření a analýza vibrací od dopravy, hygienické normy a předpisy 8. Posouzení vlivu stavby komunikace (silniční i železniční) na životní prostředí 9. Základní protihluková a proti-vibrační opatření (silnice i železnice) a jejich srovnání a aplikace 10.Neprůzvučnost stěn a oken, měření a analýza 11.Znečisťování ovzduší od silniční a železniční dopravy, měření a výpočet emisí. 12.Odpadové hospodářství 13.Ochrana životního prostředí při přepravě nebezpečných látek

Cvičení

26 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Výpočet emisí od silniční a železniční dopravy, výpočtový příklad 2. Analýza naměřených dat, praktická ukázka 3. Měření a analýza hluku od silniční dopravy, praktická ukázka 4. Měření a analýza hluku od železniční dopravy, praktická ukázka 5. Měření a analýza vibrací od silniční dopravy, praktická ukázka 6. Analýza hluku od dopravy, vytváření hlukových map, výpočtový příklad 7. Analýza hluku od dopravy, vytváření hlukových map, výpočtový příklad 8. Analýza hluku od dopravy, vytváření hlukových map, výpočtový příklad 9. Sestavení akčního plánu - hluk 10. Neprůzvučnost stěn a oken, měření a analýza 11. Základní protihluková a proti-vibrační opatření (silnice i železnice) a jejich srovnání a ukázka aplikace 12. Zápočtový test