Detail předmětu

Experimentální mechanika

FAST-BN93Ak. rok: 2020/2021

Cílem předmětu je seznámit studenty přijatelnou formou s moderními metodami experimentální statické a dynamické analýzy stavebních konstrukcí. Studenti se postupně seznámí technikami měření a analýzy naměřených dat, dále s různými typy přístrojů, i čidel a snímačů.
Součástí náplně budou vedle teoretických postupů rovněž ukázky praktických měření v laboratoři, případně v terénu. Získané zkušenosti budou moci studenti uplatnit při realizaci závěrečných prací.

Jazyk výuky

čeština

Zajišťuje ústav

Ústav železničních konstrukcí a staveb (ZEL)

Prerekvizity

Základy fyziky a matematiky

Osnovy výuky

1. Fyzikální principy měření, základní matematický aparát, snímače fyzikálních veličin
2. Základní principy analýzy experimentálních dat v časové a frekvenční oblasti
3. Základní principy analýzy experimentálních dat v časově-frekvenční oblasti
4. Metody buzení konstrukcí
5. Měření a analýza mechanických vlastností stavebních dílců a stavebních konstrukcí při statickém i měnícím se zatížení (měření deformace a napjatosti, měření teploty)
6. Měření a analýza únavových vlastností stavebních dílců
7. Měření a analýza vibrací
8. Experimentální modální analýza, použití různých technik buzení
9. Dynamická analýza stavebních konstrukcí
10. Moderní metody identifikace stavebních konstrukcí
11. Analýza velmi rychlých dějů
12. Srovnání experimentálních technik a matematických modelů, kalibrace matematických modelů

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

13 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Fyzikální principy měření, základní matematický aparát, snímače fyzikálních veličin 2. Základní principy analýzy experimentálních dat v časové a frekvenční oblasti 3. Základní principy analýzy experimentálních dat v časově-frekvenční oblasti 4. Metody buzení konstrukcí 5. Měření a analýza mechanických vlastností stavebních dílců a stavebních konstrukcí při statickém i měnícím se zatížení (měření deformace a napjatosti, měření teploty) 6. Měření a analýza únavových vlastností stavebních dílců 7. Měření a analýza vibrací 8. Experimentální modální analýza, použití různých technik buzení 9. Dynamická analýza stavebních konstrukcí 10. Moderní metody identifikace stavebních konstrukcí 11. Analýza velmi rychlých dějů 12. Srovnání experimentálních technik a matematických modelů, kalibrace matematických modelů

Cvičení

13 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Ukázka a aplikace budících technik, frekvenční přenosové funkce 2. Experimentální statická a dynamická analýza vybraných stavebních dílců 3. Měření a analýza statických a dynamických parametrů vybraných stavebních dílců pod zatížením 4. Modální analýza vybraných stavebních a konstrukčních dílců 5. Diagnostika vodorovných a svislých konstrukcí 6. Analýza velmi rychlých dějů při dynamickém zatěžování 7. Měření a analýza vibrací od stacionárních zdrojů 8. Srovnání MKP technik s experimentem na vybraném konstrukčním dílci