Detail předmětu

Organická chemie II

FCH-BCT_OCH2Ak. rok: 2016/2017

Halogenderiváty, nukleofilní substituce na nasyceném uhlíkovém atomu, aromatické nukleofilní substituční reakce, eliminační reakce. Alkoholy, fenoly, polyhydroxysloučeniny. Oxidace alkoholů a fenolů. Ethery, peroxidy, epoxidy, crown-ethery. Thioly, sulfidy, sulfonové kyseliny a jejich deriváty. Estery minerálních kyselin. Aminy, diazotace, arendiazoniové soli -využití, aminoxidy. Diazosloučeniny, karbeny.Azidy. Nitrosloučeniny. Organokovové sloučeniny. Aldehydy a ketony, nukleofilní adice na C=O skupinu, aldolizační reakce aldehydů a ketonů. Sacharidy, struktura a vlastnosti. Karboxylové kyseliny, esterifikace, acylhalogenidy, anhydridy, estery, amidy. Halogen a aminokyseliny, peptidy, deriváty kyseliny uhličité. Dikarbonylové sloučeniny, nenasycené karbonylové sloučeniny, chinony. Heterocyklické sloučeniny.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

6

Výsledky učení předmětu

Absolvováním kurzu Organická chemie II v návaznosti na kurs Organická chemie I, získá posluchač komplexní znalosti o struktuře, reaktivitě a stereochemii derivátů uhlovodíků a heterocyklických sloučenin. Získané znalosti umožňují pracovat jak ve výzkumu, tak praxi organické chemie, v kontrolních laboratořích a orgánech státní správy.

Prerekvizity

Znalost a zkouška z předmětu Organická chemie I.

Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody

Výuka předmětu je realizována formou: Přednáška - 2 vyučovací hodiny týdně, Cvičení - 2 vyučovací hodiny týdně. Vyučujícím a studentům je k dispozici e-learningový systém LMS Moodle.

Způsob a kritéria hodnocení

Zápočet: v průběhu semestru píší studenti v rámci cvičení, které doprovází přednášky, 12 písemných testů; ti z nich, kteří obdrží minimálně v 7 z nich více než 60% bodů získávají zápočet automaticky. Ostatní studenti musí absolvovat zápočtový test. Podmínkou úspěšného složení zápočtového testu je pak napsat tento minimálně na 60%.
Zkouška: zkouška se skládá z písemné a ústní části. V písemné části se prověřují znalosti z Organické chemie II, v ústní pak znalosti z celé látky Organické chemie.

Osnovy výuky

12.Halogenderiváty.13. Alkoholy a fenoly. 14. Ethery. 15. Sirné sloučeniny a estery anorganických kyselin. 16. Aminy, diazolátky. 17. Nitrosloučeniny. 18. Organokovové sloučeniny. 19. Aldehy a ketony I. 20. Aldehydy a ketony II. 21. Sacharidy 22.Karboxylové kyseliny. 23. Acylderiváty. 24. Dikarbonylové sloučeniny. 25. - 26.. Heterocyklické sloučeniny.

Učební cíle

Cílem je prohloubení znalostí o reaktivitě derivátů základních uhlovodíkových skeletů, průběhu a stereochemii jejich reakcí. Kurs navazuje na předcházející kurs Organická chemie I, jehož zvládnutí je nutným předpokladem pro pochopení látky obsažené v tomto kursu. Cílem kursu je zvládnutí chemie různých funkčních skupin vázaných na různém typu uhlovodíkového skeletu,vliv skeletu na reaktivitu skupiny a naopak skupiny na reaktivitu skeletu.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Pro získání zápočtu z předmětu Cvičení z organické chemie je podmínkou docházka a úspěšné absolvování všech písemek.
Zkouška: zkouška se skládá z písemné a ústní části.

Základní literatura

Solomons, T.W. Graham, Wiley 1980 a další vyd. (EN)
McMurry J.: Organic Chemistry, Thomson, 2004 (CS)
Potáček M., Mazal C., Janků S., MU Brno 2009 (CS)
Literák J. Sbírka řešených příkladů k semináři z organické chemie, MU Brno 2012 (CS)

Doporučená literatura

McMurry J.: Organická chemie. VUTIUM 2013 (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor