Detail předmětu

Chemická informatika I

FCH-BCT_CHI1Ak. rok: 2012/2013

Předmět si klade za cíl poskytnout studentům pokročilé vědomosti a dovednosti v oboru Chemická informatika, nezbytné pro další studium chemických disciplín. Úvodní část kurzu seznamuje posluchače se stěžejními pojmy a základy tohoto oboru. Předmět je dále zaměřen na pokročilou uživatelskou práci s výpočetní technikou, přípravu a zpracování odborných dokumentů (protokoly, referáty, semestrální a bakalářské práce), velká pozornost je věnována rovněž metodám zpracování a vyhodnocení experimentálních dat. Ve všech oblastech je zvláštní důraz kladen zejména na praktické použití těchto znalostí v chemické praxi. Náplní předmětu není seznámení se konkrétními softwarovými produkty jako je MS Office, ale získání praktických znalostí využitelných bez ohledu na použitý software a operační systém. Společně s předmětem Chemická informatika II je předmět koncipován v intencích požadavků certifikátu ECDL (European Computer Driving License).
Součástí předmětu je rovněž elearningový kurz seznamující posluchače s možnostmi využití základních informačních zdrojů a s metodami práce s těmito informačními prameny.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

3

Výsledky učení předmětu

Zvýšení znalostí, dovedností a kompetencí studentů se projeví zejména v následujících oblastech:

1) Absolventi předmětu budou ovládat na pokročilé úrovni práci s informačními technologiemi a informačními zdroji. Budou ovládat základy práce s odbornými databázemi, což bude dále rozvíjeno v navazujícím předmětu.

2) Absolventi předmětu budou schopni na pokročilé úrovni využívat textové procesory pro tvorbu odborných dokumentů, přičemž budou respektována daná typografická a další pravidla platná pro tvorbu elektronických dokumentů. Při tvorbě dokumentů budou studenti využívat pokročilé funkce jako je automatické číslování, automatické obsahy a odkazování pomocí titulků, křížových odkazů, využívání nástrojů pro revize a hromadnou korespondenci, a další.

3) Studenti budou ovládat pokročilé metody práce s tabulkovým procesorem, jako například standardní matematické, logické, textové, vyhledávací a statistické operace s použitím souvisejících vzorců a funkcí. Dále budou studenti zvládat tvorbu pokročilých grafů a jejich využití pro analýzu dat. Bude zvládat práci se seznamy dat, filtrování a vyhledávání v nich, vytváření kontingenčních tabulek a kontingenčních grafů a další dovednosti. Studenti porozumí základům pravděpodobnostních rozdělení, popisné statistiky a lineární regrese.

Prerekvizity

Základní dovednosti a zkušenosti v práci s výpočetní technikou a práci se soubory.

Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody

Přednášky + cvičení s plnou podporou elearningu.

Způsob a kritéria hodnocení

Předmět se skládá ze zápočtu a zkoušky. Podmínkou získání zápočtu je účast na cvičeních a úspěšné absolvování tří průběžných testů a elearningového kurzu, viz níže:
Součástí předmětu a náplní cvičení je elearningový kurz seznamující posluchače s možnostmi využití základních informačních zdrojů v chemické praxi a s metodami práce s těmito informačními prameny. Kurz je zahájen tutoriálem, na kterém jsou studenti seznámeni s obsahem a způsobem práce v kurzu. Kurz je rozdělen do tématických bloků, na každý týden semestru připadá jeden blok. Každý blok je zakončen autoevaluačním testem a nebo úkolem, který je nutno v daném týdnu vypracovat a řešení elektronicky zaslat tutorovi kurzu.
Úspěšné absolvování kurzu je podmínkou získání zápočtu; získání zápočtu je podmínkou účasti na zkoušce.
Zkouška má písemnou a ústní část. V písemné části student řeší vstupní teoretický test a praktické příklady. Ústní část zkoušky obsahuje diskuzi o těchto úlohách a možné doplňující otázky.

Osnovy výuky

Podrobná osnova předmětu je uvedena na https://www.vutbr.cz/elearning/course/view.php?id=121773

Blok I. Pokročilé metody práce s textovým procesorem
1.) Základy práce s IT na FCH
2.) Pokročilé metody práce s textovým procesorem (
3.) Pokročilé metody práce s dokumenty
4.) Typografická pravidla

Blok II. Pokročilé metody práce s tabulkovým procesorem
5.) Základní techniky práce s tabulkovým procesorem
6) Technické výpočty
7.) Pokročilé techniky práce s tabulkovým procesorem, grafické znázornění dat
8.) Import dat, práce s grafy, lineární regrese

Blok III. Základy zpracování experimentálních dat
9.) Základní statistické metody pro zpracování experimentálních dat
10.) Jednorozměrná data - popisná statistika, třídy, četnosti, charakteristiky
11.) Vícerozměrná data - analýza závislosti, míry závislosti
12.) Určení a výpočet nejistoty měření a zpracování experimentálních dat

Blok IV. – Elearningový kurz Práce s informačními zdroji
Součástí předmětu je plnohodnotný tutorovaný e-learningový kurz seznamující posluchače s možnostmi využití informačních zdrojů (zejména odborných databází) v chemické praxi a s metodami práce s těmito informačními prameny.

Učební cíle

Předmět si klade za cíl poskytnout studentům pokročilé vědomosti a dovednosti v oboru chemické informatiky, nezbytné pro další studium chemických disciplín. Prostřednictvím přednášek, cvičení na počítačové učebně a elearningového kurzu si studenti osvojí důležité informace z oboru, terminologii a metodiku práce s informačními technologiemi a informačními zdroji a nabydou tak kompetence nezbytné pro jejich další studium i uplatnění v chemické praxi.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Výuka se skládá z přednášek, cvičení a elearningového kurzu. Účast na přednáškách je nepovinná, je však silně doporučená a užitečná k absolvování kurzu. Účast na cvičeních je povinná a kontrolovaná, student smí bez důvodu chybět pouze na jednom cvičení, chybí-li bezdůvodně vícekrát, ztrácí nárok na získání zápočtu, nemůže tak skládat zkoušku a musí předmět opakovat. Student může být z neúčasti na cvičení omluven ze závažných důvodů, například zdravotních či rodinných, obvyklou omluvenkou je lékařské potvrzení, rozhodující slovo má vyučující cvičení. Nedílnou součástí výuky v prezenční i kombinované formě studia je plnohodnotný elearningový tutorovaný kurz, rozdělený do týdenních bloků. Absolvování elearningového kurzu je podmínkou nutnou k získání zápočtu.
V rámci kurzů jsou studentům k dispozici autoevaluační a komunikační nástroje, s pomocí kterých mohou studenti konzultovat způsob řešení zadaných úkolů. Práce studentů v rámci kurzu je kontrolována a hodnocena vždy po skončení třítýdenního tématického bloku v kurzu pomocí průběžných semestrálních testů.

Doporučená literatura

Barilla J., Simr P., Excel pro techniky a inženýry, Computer Press, Brno, 2008 (CS)
Jiří PAVLÍK a kolektiv. Aplikovaná statistika. Praha: Vydavatelství VŠCHT Praha, 2005. ISBN 80-7080-569-2. (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Konzultace v kombinovaném studiu

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Elektronické učební texty

Praktická příručka pro používání výpočetní techniky na FCH (cs) - doporučení systémvého integrátora