Zahraničníspolupráce
Školení zaměstnanců
Vzhledem k aktuálnímu vývoji epidemie koronaviru ve světě byl projekt Erasmus+, akademický rok 2019/2020, prodloužen na 28 měsíců (1. června 2019–30. září 2021). Zaměstnanci nominovaní na LS 2019/2021 mají možnost vycestovat do 15. září 2021.
I. Dokumenty ke stažení
- Staff Mobility Agreement for Training 2020/2021
- Potvrzení o délce a náplni pobytu (Confirmation)
- Seznam interinstitucionálních smluv
- Granty pro pobytové náklady 2019/2020
- Granty pro pobytové náklady 2020/2021
- Grant pro cestovní náklady
- Závěrečná zpráva zaměstnance
- Prezentace VUT
II. Obecné informace
Aby zaměstnanec mohl vycestovat na školení, musí nejdřív projít výběrovým řízením. Výběrové řízení probíhají dvakrát ročně (na zimní semest se výběrové řízení vyhlašuje v dubnu a na letní semestr v prosinci). Pro případné další informace kontaktujte referentku programu na příslušné fakultě.
Cílem školení je umožnit pracovníkům získávat znalosti nebo konkrétní know-how ze zkušeností a příkladů dobré praxe dostupných v zahraničí, jakož i praktické dovednosti, které mají význam pro jejich současné zaměstnání a profesní rozvoj, posilování spolupráce mezi vysokoškolskými institucemi.
Školení zaměstnanců v rámci programu Erasmus+ podporuje profesní rozvoj pedagogických a nepedagogických pracovníků vysokých škol formou školení v zahraničí (s výjimkou konferencí), stínování zaměstnance na příslušném pracovišti, náslechů přednášek či odborného kurzu na partnerské vysokoškolské instituci nebo v jiné příslušné organizaci v zahraničí. Stínování zahraničních kolegů je tedy v pořádku, domlouvání budoucí spolupráce v rámci výzkumu by však již nemělo být hlavní náplní mobility - je to spíše přidaná hodnota, výstup mobilit, nikoliv samo školení jako takové.
Zapojené země:
- 28 zemí EU
- 3 země ESVO (Švýcarsko do odvolání vyloučeno z programových zemí)
- kandidátské země Turecko a Býv. jugoslávská republika Makedonie
III. Podmínky účasti
- Pro mobilitu školení neplatí povinnost uzavření Interinstitucionální smlouvy se zahraničními univerzitami, tak jak je tomu u výukového pobytu.
- Školení lze realizovat vždy v období daného akademického roku, od 1.6. do 30.9. následujícího roku.
- Minimální délka výukového pobytu jsou 2 pracovní dny, maximální délka pobytu je 60 dnů (mimo cestovní dny).
- Školení může být vykonáváno i ve dnech oficiálního pracovního klidu v přijímající zemi.
- Oprávněnými aktivitami jsou: staff weeks, job shadowing, jazykové kurzy apod. Za nepřípustnou aktivitu se považuje účast na konferenci.
- NOVÉ: Vyhledávač školení IMOTION (nabídky zahraničních univerzit na staff weeks).
IV. administrativní postup
Postup před výjezdem
- Zaměstnanec se ohlásí na Odbor zahraničních vztahů Rektorátu nejméně 3 týdny před zahájením cesty.
- Zaměstnanec dodá Training mobility agreement opatřený podpisy kontaktních osob z obou institucí a zaměstnancem (koordinátorem vysílající školy může být osoba uvedená v Interinstitucionální smlouvě, vedoucí ústavu nebo děkan fakulty). Dokument musí obsahovat předběžný program školení a rozepsané pracovní dny. Dokument stačí dodat podepsaný před cestou v elektronické podobě.
- Na základě předloženého Training programu bude zaměstnanci potvrzen cestovní příkaz a vystavena účastnická smlouva.
Postup během pobytu
- Během pobytu pracovník dodržuje předem schválený program školení i počet dnů.
Postup po návratu
- Na konci pobytu zahraniční strana potvrzuje tzv. Confirmation of the training agreement (nutné je dovést originál tohoto dokumentu, naskenovaná kopie nebude akceptována). Potvrzení školení je rozhodující pro konečné určení výše grantu. Potvrzení výuky je rozhodující pro určení konečné výše grantu. Akceptuje se také dokument vystavený zahraniční stranou na jejich hlavičkovém papíře.
- Závěrečné zprávy se vyplňují onlinev rámci internetové databáze pro evidenci mobilit Erasmus + tzv. „Mobility tool“ (Odkaz se zašle na Váš email po skončení mobility, zpětně po korekci vyúčtování). Závěrečná zpráva z Mobility tool má sice nahradit starou papírovou Zprávu. Pro účely doložení zprávy k vyúčtování na EO, můžete k vyúčtování dokládat buď kratší starou Zprávu zaměstnance, případně jiný dokument o zprávě ze služ. cesty.
V. Financování pobytu
- Finanční podpora programu Erasmus je určena na pokrytí části nákladů souvisejících se školením a představuje příspěvek na zvýšené náklady spojené s pobytem v zahraničí.
- Finanční podpora se přiděluje zvlášť na pobytové náklady a na cestovné a to paušální částkou. Výše grantu na cestovné vychází z kilometrové vzdálenosti, vypočtené Distance Calculatorem.
- Finanční podpora na pobytové náklady je poskytována výlučně na pracovní dny, které jsou potvrzené v Training mobility agreement. Sazby pro 1.-14. den zahraniční cesty jsou vyšší než pro 15. a další den.
- Finanční podpora nemůže být použita k úhradě nákladů, které jsou již hrazeny z jiných akcí/programů EU.
- Zaměstnanci mají možnost požádat o finanční podporu na vysoké cestovní náklady, pokud se rozhodnout cestovat dopravním prostředkem s nižšími emisemi uhlíku
- Tato finanční podpora je udělována pouze v případě, kdy zaměstnanec bude schopen odůvodnit, že standardní pravidla financování (založená na jednotkových nákladech podle pásem vzdálenosti) nepokrývají alespoň 70 % cestovních nákladů
Další důležité informace k postupu a pravidlům Erasmus+ naleznete v Pokynu č. 19/2017.