V mezinárodní urbanistické soutěži uspěla mladá architektka z VUT
Franziska Schenk, studentka Fakulty architektury Vysokého učení technického, zvítězila v mezinárodní soutěži Urban Design Award 2021 se svým projektem Zelené klastry. Porotci ve svém hodnocení zohledňovali nejen výsledný projekt, jeho kvalitu a způsob prezentace, ale také nápaditost autora a míru reagování projektu na současné světové problémy. Důležitým parametrem pro určení vítěze bylo celkové uchopení zpracovávaného tématu a srozumitelnost návrhu.
Projekt Green Clusters nabízí řešení v podobě komunitního bydlení se zachováním maximální míry soukromí. | Autor: Franziska Schenk
Franziska Schenk z FA VUT Brno uspěla s projektem Green Clusters pod vedením Nicol Galeové z Ústavu experimentální tvorby, FA VUT Brno. „Cílem tohoto urbanistického návrhu je společensky smíšené sousedské bydlení v udržitelné čtvrti v blízkosti přírody. Projekt reaguje na současnou změnu současných bytových struktur a ukazuje možnosti komunitního bydlení bez popírání soukromí. Je založen na myšlence žít v souladu s přírodou a upozorňuje na ekologicky udržitelný způsob života. Na okraji Plzně se v současné době staví rozvojová oblast „Nová Valcha“. Zelené klastry vyznačují konečnou podobu nové oblasti a jasně se distancují od typické předměstské sídelní struktury. Neexistují žádné typické rodinné domy, které nejsou udržitelné jako forma osídlení. Projekt přiměje obyvatele, aby se přiblížili k sobě, což zároveň podpoří vytvoření více volných prostor pro každého.“
Autorka se věnovala také tématu udržitelného a ekologického bydlení. | Autor: Franziska Schenk
Porota složená z mezinárodních odborníků hodnotila kladně především důraz na obytnost a detail prostředí (od soukromých prostor verandy po společná veřejná prostranství), sociální interakci (složení jednotlivých „rodin“), otázky energetiky a její decentralizace, životní cyklus struktury a „modrozelená“ řešení (kombinace řešení zástavby a veřejných prostranství).
Do 25. ročníku soutěže o nejlepší urbanistický projekt určené pro studenty architektury osmi univerzitních měst v Evropě se přihlásilo rekordních 60 projektů. Z 15 projektů, které postoupily do druhého kola, porota nakonec vybrala šest, jimž při online vyhlášení vítězů dne 24. března virtuálně předala ocenění.