• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Letošní ročník soutěže Merkur perFEKT Challenge hostil rekordní počet škol

Konstrukční i programovací schopnosti středoškoláků prověřila oblíbená soutěž Merkur perFEKT Challenge. Mladí studenti téměř ze všech koutů republiky se v úterý 21. listopadu 2017 utkali v montování funkčních modelů ze slavné kovové stavebnice. Celkem na Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií VUT dorazilo 216 soutěžících z 31 škol, což je rekordní počet. Hned ve třech kategoriích zvítězily týmy ze Zlína.

„Pro soutěžící jsme si letos nově připravili tři nová zadání z oblasti výkonové elektroniky, biomedicíny a fyziky. Například Ústav biomedicínského inženýrství si pro středoškoláky nachystal zadání na konstrukci merkur-robota, kterého lze ovládat pomocí svalů na holeni,“ přiblížil některé letošní novinky hlavní organizátor soutěže Pavel Šteffan z pořádající elektrofakulty VUT. Soutěžící měli na výběr celkem z 9 úkolů, které mohli řešit. Merkur perFEKT Challenge se letos uskutečnil už popáté a stále se jedná o největší soutěž svého druhu.

Letos se Merkur perFEKT Challenge uskutečnil už popáté | Autor: Oto Janoušek


Do Brna zavítali soutěžící téměř ze všech krajů ČR, i z Prahy. „Celkem na FEKT zamířilo 54 školních týmů z 31 středních škol a gymnázií. Právě podíl gymnázií letos narostl, přihlásila se z nich zhruba polovina všech týmů. Dříve přitom gymnazisté zastupovali jen jednu třetinu všech soutěžících. Mezi soutěžícími je nově například i tým z pražského gymnázia Mensa,“ doplnil proděkan Jiří Háze.

Studenti si mohli zvolit, zda chtějí konstruovat autonomní třídičku opadu, hybridní krokový motor, robotickou ruku, náklaďák poháněný dynamem nebo třeba pásové vozidlo, které zvládne projet stanovenou trať jen na základě světelné navigace. „Cílem je, aby všechny modely byly zcela funkční. Například zmíněné pásové vozidlo musí automaticky projet vyznačenou trasu v potemnělé místnosti, kdy se vozítko orientuje pouze podle rozmístěných svítících diod,“ dodal Šteffan. Týmy, kterým se podařilo splnit náročné zadání získaly možnost odpuštění přijímacích zkoušek na fakultu. Ta soutěžícím zároveň hradí dopravu do Brna i zpět.

Do Brna zamířily víc jak dvě stovky středoškoláků | Autor: Oto Janoušek


Středoškoláci začali pracovat na svých modelech o půl desáté ráno, po 15. hodině už museli své výtvory předvést odborné porotě. Ta hodnotila nejen kvalitu mechanického sestavení, ale především splnění stanoveného úkolu pro každé ze zadání. Každé z devíti zadání pak mělo svého vítěze, jejich seznam najdete v přiloženém souboru. Tito soutěžící se utkají ještě v únorovém Superfinále. Velký triumf zaznamenal Zlín: hned ve třech kategoriích z devíti zvítězili studenti z tamní průmyslovky.

"Vybrali jsme si zadání Autonomního dopravního prostředku, protože to není nic jednoduchého a chtěli jsme zkusit výzvu. Na začátku jsme si rozdělili práci, ale ve výsledku dělal stejně každý to, co bylo zrovna potřeba," popsal strategii Filip Drtina ze SPŠ v Kutné Hoře. Jejich Tesla Team nakonec z úterního souboje odešel se stříbrem ve své kategorii. Ne všichni ale měli takové štěstí. "Naše zadání bylo Svalem na robota. V týmu jsou dva programátoři a dva kontruktéři, takže práci jsme si celkem jasně rozdělili hned na začátku," uvedl Radek Řepka z odvážně pojmenovaného King´s Teamu z Rožnova pod Radhoštěm. Bohužel ani sebevědomý název týmu nakonec nestačil a soutěž opustili bez možnosti vystoupat na stupně vítězů.

Oblíbená kovová stavebnice Merkur brzy oslaví stoleté jubilieum, její tradice sahá až do 20. let minulého století. Merkur je také hlavním partnerem akce.

Superfinále soutěže se uskuteční v únoru 2018 | Autor: Oto Janoušek

Publikováno: 22.11.2017 16:00

Zkrácený odkaz: https://www.vutbr.cz/f19527/d158569

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol