• JobChallenge 2017
  • Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Letní škola podporuje mladé dívky, aby se nebály informačních technologií

Sestavit si vlastní digitální hodinky nebo lego-robota, seznámit se se základy programování nebo se podívat do některé z brněnských IT firem. Pestrý program čeká téměř 40 účastnic Letní počítačové školy pro holky, která začala na Fakultě informačních technologií (FIT) VUT v Brně. Jedenáctý ročník nejstarší podobné akce v Česku tu potrvá do 1. září. Má podpořit mladé dívky, aby se nebály IT oborů.

Autor: Igor Šefr

Letní počítačová škola je určená především studentkám od 12 do 19 let. V rámci projektu FIT sluší dívkám se fakulta snaží dokázat, že studium informačních technologií nemusí být výhradně doménou mužů.

„Procento žen působících v oblasti IT je stále velmi malé. Přitom řada zejména velkých firem preferuje pro určité pozice právě ženy, protože mají lepší schopnosti v komunikaci, v dodržování termínu, jsou firmě věrnější. Zvláště v oblastech řízení projektů nebo řízení kvality se „ajťačky“ často úspěšně prosazují. Na možnost výborného uplatnění, dobrých výdělků a možnosti práce z domova v době mateřství se snaží Letní škola FIT pro dívky upozornit studentky a přitáhnout jejich zájem o studium na FIT,“ uvedla Šárka Květoňová, která na Fakultě informačních technologií akci pořádá.

Týdenní škola pro studentky ze základních a středních škol nabízí základy programování, úvod do grafiky a zpracování fotografie nebo exkurze do IT společností, kde se studentky setkají s profesionálkami z oblasti IT.

Autor: Igor Šefr

Fakulta informačních technologií patří se svými 9 procenty mezi fakulty s nejnižším zastoupením žen. „Procento studentek na naší fakultě se mírně zvyšuje, ale je stále ještě daleko od uspokojivého stavu. Letní škola FIT pro dívky je velmi dobrou cestou pro podporu zvyšování počtu studujících dívek. Zvýšení počtu žen ve výzkumu, který je velmi žádoucí a je podporován v celém vědeckém světě, nelze zajistit jinak než zvyšováním počtu vysokoškolsky vzdělaných žen. FIT má vědecký program i řadu projektů, které mohou být pro studentky velmi přitažlivé. Proto fakulta považuje program Letních škol FIT pro dívky za nedílnou část dlouhodobého programu fakulty. Správnost tohoto postavení potvrzuje i 10 úspěšných ročníků této akce,“ říká Pavel Zemčík, děkan fakulty.

Že se ženy bojí IT oborů zbytečně, dokazují i statistiky společnosti Scio. „Průměrný percentil uchazeček o studium na Fakultě informačních technologií VUT v Brně je dokonce vyšší než v případě uchazečů-mužů. Ženy v testu obecných studijních předpokladů dosáhly v průměru percentilu 63,8, zatímco muži měli percentil 62,1,“ uvedla mluvčí společnosti Scio Markéta Majerová.

Na téma nedostatku žen v technických oborech se zaměřila i letošní kampaň VUT v Brně Sem patřím, která získala ocenění za nejlepší marketingovou kampaň všech evropských vysokých škol EUPRIO. Univerzita v rámci ní mimo jiné odstartovala web www.technickyvzato.cz, na který mohou mladší dívky napsat jakýkoliv dotaz ambasadorkám jednotlivých fakult VUT.

Autor: Igor Šefr


Publikováno: 28.08.2017 15:44

Zkrácený odkaz: https://www.vutbr.cz/f19527/d149238

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol