• Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Orpheus – robot záchranář

Záchranné a zdravotnické týmy často pracují v nebezpečných podmínkách. Jejich akce musí být prováděny i v případě nebezpečí sesuvu narušené stavby, kontaminace nebezpečnými biologickými nebo chemickými látkami, zasažení radiací, v nebezpečí výbuchu, či například v průběhu ozbrojené vojenské mise. To vše znamená ohrožení zdraví či životů záchranářů i možnost podstatného snížení účinnosti jejich zásahu. Pro vyhledávání osob v nebezpečných podmínkách, zjištění jejich stavu, hlasovou komunikaci, příp. dopravu léků a tekutin je na VUT v Brně vyvíjen průzkumný robotický systém Orpheus-AM.

Robot Orpheus-AM je schopen činnosti v prakticky libovolných myslitelných podmínkách z hlediska počasí, je schopen efektivně vyhledávat v úplné tmě, snést kontaminaci i dekontaminační proces. Robot navíc může podstatně zefektivnit vyhledávání osob díky použití speciálních snímačů.

Robotický systém  Orpheus-AM je postaven na dlouhodobých zkušenostech Ústavu automatizace a měřicí techniky na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně s výrobou odolných mobilních robotů určených k průzkumu nebezpečných a nepřístupných oblastí, vyhledání osob a diagnostice jejich životních funkcí.

Robotický sytém Orpheus může být provozován bezdrátově nebo po kabelu a splňuje přísné vojenské normy MIL-STD v oblasti EMC, mechanické odolnosti, vlivů prostředí a speciálních vlivů.

Zdroj: Luděk Žalud, Ústav automatizace a měřicí techniky, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně, e-mail:zalud@feec.vutbr.cz


Publikováno: 11.12.2012 15:14

Zkrácený odkaz: https://www.vutbr.cz/f18829/d35803

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol