• JobChallenge 2017
  • Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Mobilní dálková laboratoř rLIBS

Unikátní zařízení, které umožňuje analýzu vzorku pomocí laserového pulzu na vzdálenost až dvaceti metrů, váží asi 180 kg. I přes její hmotnost lze laboratoř rLIBS „přenést“ ke vzorku a provést analýzu, a to díky pojízdnému podstavci. Mezi její další výhody patří rychlost rozboru, možnost analýzy vzorků všech skupenství a rozměrů bez jejich speciální přípravy a schopnost stanovit většinu prvků periodické tabulky.

Základem moderní analytické metody LIBS je cílený laserový svazek, kterým nejprve přístroj odpaří malou část materiálu (řádově mikrogramy), vytvoří mikroplazma a následně identifikuje jednotlivé přítomné chemické prvky. Potenciální využití mobilní laboratoře je široké: kontrola kvality produktu ve výrobních firmách, třídící linky, detekce znečištění vody, vzduchu, půdy, rostlin; rozbor hornin, stavebních materiálů, plynů, archeologických nálezů, apod.

Mobilní laboratoř rLIBS, kterou prezentoval CEITEC v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu 2014, vyhodnotila mezinárodní hodnotitelská komise jako nejinovativnější exponát v rámci soutěže o Zlatou medaili MSV. rLIBS je výsledkem úzké spolupráce týmů z Vysokého učení technického v Brně, Masarykovy univerzity a společnosti TESCAN.


Publikováno: 06.02.2015 09:07

Zkrácený odkaz: https://www.vutbr.cz/f18829/d98200

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol