• Volba rektora
  • Události
  • Sem patřím
  • Centrum sportovních aktivit VUT v Brně
  • Výzkumná centra

  • Pravděpodobně máte vypnutý JavaScript. Některé funkce portálu nebudou funkční.

Chytrý autopilot

Chytrého autopilota pro ultralighty sestrojil tým z Vysokého učení technického v Brně. Autopilot se může pochlubit nejen nižší hmotností, ale také automatickou funkcí pilotáže v nepříznivých podmínkách. Dokáže tak zvýšit bezpečnost letu, přitom ale zachová velkou míru autonomie pilotům při řízení. Vědecký tým se při vývoji inspiroval zařízeními, která se běžně umisťují do velkých dopravních a armádních letadel, v kategorii ultra lehkých letadel jsou však novinkou.

Zmíněné snížení hmotnosti zařízení instalovaných v letadle je pro ultralighty důležitým krokem vpřed, neboť je neustálý tlak na to, aby se snižovala celková váha letounů. Vědci z VUT tak přišli s inovativním řešením – palubní počítač zmenšili, analogová zařízení vyměnili za digitální, snížili energetickou spotřebu a přitom stroj stále funkčně vyhovuje požadavkům pilota. V praxi pak automatický systém funguje tak, že dokáže pilota navést na určitou letovou dráhu, vyvést ho například z oblasti nízkých mraků nebo potenciálně nebezpečné oblasti. Na základě odezev od uživatelů nakonec tým upustil od plně automatického pilota, protože majitelé ultralightů si přejí přece jenom let alespoň částečně kontrolovat.

Projekt chytrého autopilota zaujal mimo jiné porotu Mezinárodního strojírenského veletrhu, která exponát ocenila Zlatou medailí MSV 2013.

Kromě VUT v Brně na projektu spolupracovala firma Evektor a partnerem je také Technologická agentura ČR. 


Publikováno: 06.02.2015 09:08

Zkrácený odkaz: https://www.vutbr.cz/f18829/d98201

Kontakt
VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ

Antonínská 548/1, Brno 601 90
telefon: viz nejčastější čísla
e-mail: vut@vutbr.cz
www.vutbr.cz
www.vut.cz

Virtuální prohlídka

IČ 00216305
DIČ CZ00216305

datová schránka: yb9j9by 
BUT at Facebooku BUT at Twitter BUT at Youtube

Videoarchiv
Nejsem idol