Detail předmětu

Dějiny výtvarného umění I

FA-DV1Ak. rok: 2010/2011

Přehled světových a českých dějin výtvarného umění od nejstarších dob do konce baroku. Přednášky sledují chronologii uměleckého vývoje a jsou zaměřeny na jeho nejvýznamnější etapy - řecká antika, Byzanc, románské a gotické umění, vrcholný barok. Z českého umění jsou preferována ta období, kdy naše země zasáhly výrazně do evropského výtvarného dění. Je zdůrazňována spojitost výtvarného umění s architekturou.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

2

Zajišťuje ústav

Výsledky učení předmětu

Vedle základních znalostí hlavních slohových období, tvůrců a děl z dějin architektury je pro budoucího architekta nezbytná také orientace v historii výtvarného umění. Kromě faktografických znalostí by měl mít absolvent architektury vypěstovám rovněž smysl pro rozlišení hodnot v sochařství a malířství.

Prerekvizity

Středoškolské znalosti a vysokoškolské přednášky z vývoje architektury.

Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody

Metody vyučování závisejí na způsobu výuky a jsou popsány článkem 7 Studijního a zkušebního řádu VUT.

Způsob a kritéria hodnocení

Zkouška formou písemného testu, doplněná v individuálních případech pohovorem.

Osnovy výuky

Hlavní témata přednáškového cyklu : umění antického Řecka; raně křesťanské a byzantské umění; románské umění v Čechách a na Moravě; francouzské sochařství gotických katedrál; české gotické sochařství a deskové malířství; architektonické a sochařské dílo Petra Parléře; rudolfinský manýrismus, české barokní malířství; sochařské dílo rodin Brokofů a Braunů.

Učební cíle

Seznámit studenty s vrcholnými sochařskými a malířskými díly, která byla v průběhu historie většinou vázána na architekturu. Výtvarná kultura minulých epoch může být rovněž inspiračním zdrojem soudobé architektonické tvorby.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Přednášky jsou nepovinné.

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program ARCHURB bakalářský

    obor ARCH , 4. ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor