Detail předmětu

Speciální metodika soudního inženýrství - forenzní ekotechnika les a dřeviny

ÚSI-DSE02Ak. rok: 2017/2018

Předmět se zabývá relevantními vztahy a kauzalitami reálných znaleckých objektů soustavy les - dřeviny – člověk, získaných prostřednictvím multidisciplinárního přístupu a mezioborového prolnutí (při respektování kvantitativního a kvalitativního ohodnocení), zvláště: lesnických předmětů a disciplín v holistickém pojetí, matematicky verifikovaných; biologických (vč. biofyzikálních a biochemických) zákonitostí; ekonomických kritérií; morálních a etických zásad, v právním prostředí České republiky.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

0

Výsledky učení předmětu

Absolvováním tohoto předmětu získá posluchač znalosti a dovednosti, a tím schopnost (prostřednictvím analýzy a syntézy) orientace a nalézání řešení – z pohledu soudního inženýrství - ve složité mezioborové problematice matematicky verifikovaných ekotechnických výstupů: lesnických předmětů, biologických zákonitostí, antropogenních vlivů, ekonomických kritérií, v právním prostředí České republiky.

Prerekvizity

Vstupní požadavky předpokládají znalosti odpovídající MSP alespoň v jedné z těchto oblastí: ekotechnické, právnické, nebo ekonomické. Obecná metodika soudního inženýrství

Způsob a kritéria hodnocení

Znalosti a dovednosti získané studiem předmětu jsou ověřovány průběžnými testy v závěru jednotlivých odpřednášených okruhů, dále vypracováním samostatného zkušebního znaleckého posudku a účastí na venkovních měřeních (les, okrasné dřeviny). Vše vrcholí zkouškou z předmětu.

Osnovy výuky

1. Definice předmětu – relevantní vztahy a kauzality reálných objektů soustavy les – dřeviny – člověk – etický kodex soudního znalce – základní terminologie.
2. Systémové zjišťování a posuzování stavů a vazeb znaleckého objektu, s důrazem na les a dřeviny – ekotechnické znalectví v systémovém pojetí – FEld systémová metodologie – standardizace a harmonizace postupů, jako prostředek k dosažení exaktnosti závěrů ve znaleckých posudcích.
3. Relevantní znalecké obory – typologie znaleckých posudků – typ znaleckého posudku (TZP) – typologicky jednotná část znaleckého posudku – historický průzkum a jeho význam pro znaleckou činnost.
4. Les – biologický organismus – co je to les – vývoj vztahu člověk a les (příklad na části regionu Šumava) – přístup „LESVVD“ – FEld systémový přístup k řešení „FEldSFD“.
5. Rozmanitost lesa a znaky porostů – závislost na přírodních podmínkách – lesní ekosystém: stupně integrace - bilance - toky energie - ekosystém les. Základní lesnické disciplíny v holistickém pojetí lesa. Hlavní teorie odumírání a poškozování lesních porostů a půd - obnova lesa (zákonné podmínky lesní těžby).
6. Dřeviny (soubor převážně stromových taxonů) významný komponent lesa a trvalé rozptýlené zeleně (TRZ) v městské i venkovní (volné) krajině: charakteristika – stromové taxony (požadavky na znalost, základní identifikace, rozlišovací znaky) – nomenklatorika – morfologie – fyziologie (proměnlivost, biologické a ekologické nároky) – dřeviny v antropogenních ekosystémech – základy stanovištního průzkumu.
7. Bezpečnostní diagnostika: symptomy, vady a odchylky v růstu a stavbě dřeva ovlivňující stabilitu – stromový jedinec, identifikace a hodnocení rizik jeho selhání – chronická rizika v lesním hospodářství z hledisek lidského faktoru (BOZP) a lesního ekosystému, resp. dřevin (jejich poškození) z pohledu ekotechnického.
8. Metoda kontaktního ohodnocování rostlinstva „CFA“: subsystém „A“ životní prostředí stromového jedince (porostu) – subsystém „B“ vizuální diagnostika stromů (speciální metodiky vizuálního hodnocení, redukční koeficient RKFA, přístrojové vybavení) – subsystém „C“ funkční diagnostika stromů. Dendroskopie.
9. Ohodnocování-oceňování dřevin a jejich porostů na nelesních pozemcích: oceňování okrasných rostlin (dřevin) – vyhlášky, metodiky AOPK ČR: cena zjištěná, cena obvyklá – památné stromy – zjištění věku dřevin rostoucích mimo les (původ generativní, vegetativní).
10. Ohodnocování – oceňování lesa: přírodní zdroje a jejich hodnota – zvláštnosti při stanovení hodnoty lesa lesa – teorie oceňování lesa – základní vstupy pro oceňování – aplikované oceňování lesa (lesní, nelesní pozemky), cena zjištěná a obvyklá – problematika určování výše škody/újmy způsobené na produkčních funkcích lesa – nelesní porosty.
11. Oceňování mimoprodukčních funkcí lesa – hodnocení a oceňování biotopů – újmy na celospolečenských funkcích lesů ve smyslu ekologické újmy - újma vzniklá omezením lesního hospodářství (vč. lesů zařazených do soustavy Natura 2000), škody vybranými zvláště chráněnými živočichy etc.
12. Struktura a náležitosti znaleckého posudku - forma a obsah – vyúčtování – další náležitosti znalecké činnosti - právní aspekty výkonu znalecké činnosti – základní legislativní předpisy v předmětu - Kriminalita páchaná na subsystému les a dřeviny: specifika kriminality na lesích – trestní zákon, trestní zákoník – ohledání místa deliktu – trestní oznámení.
13. Předmět FEld a vazby na EU – z pohledu potřeb znalce. Mezinárodní oceňovací s

Učební cíle

Studijním cílem je získání vybraných odborných znalostí potřebných pro objektivní posuzování vztahů a souvislostí soustavy: les-dřeviny-člověk (znaleckými objekty jsou převážně lesní ekosystémy, resp. stromové taxony) z hlediska soudně-znaleckého. Důležitou součástí je využití technologií a techniky (přístrojů) - ke zjištění a ohodnocení vlastností ekosystémů - geobiocenologických složek prostředí, s důrazem na les a dřeviny.

Základní literatura

ALEXANDR P. a kol. Forenzní ekotechnika: les a dřeviny. Akademické nakladatelství CERM s.r.o., Brno, 2010
FÉR, F., ALEXANDR, P. Rozlišovací znaky dřevin (stromových taxonů), edice Ekotechnica iuridica, ročník I., svazek 1, 2005
BRADÁČ, A., KLEDUS M., KREJČÍŘ P. Soudní znalectví. Akademické nakladatelství CERM s.r.o. Brno, 2010
ALEXANDR P. Základy Forenzní ekotechniky: les a dřeviny. Skripta, akademické nakladatelství CERM, s. r. o., 2011 (CS)
ALEXANDR, P., ČERMÁK, J. Využití metody „Kontaktního ohodnocování rostlinstva (Contact Flora Assessment, CFA)“, na příkladech závěrů znaleckých posudků řešených na území NP a CHKO Šumava. Sborník XX. mezinárodní vědecké konference soudního inženýrství, pořádá ÚSI VUT v Brně, AZO, o. s., EVU-NS v ČR, o. s., Brno 21-22. 1. 2011 (CS)

Doporučená literatura

ČERMÁK, J., NADEZHDINA N., TRCALA M., SIMON J. Open field-applicable instrumental methods for structural and functional assessment of whole trees and stands. iForest – Biogeoscience and Forestry. 2014 (CS)
JANÍČEK, P. Systémová metodologie - brána do řešení problémů. Akademické nakladatelství CERM, s. r. o. Brno, 2014 (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program DSoIP doktorský

    obor SOI , 2. ročník, zimní semestr, povinně volitelný

  • Program DSoIK doktorský

    obor SOI , 2. ročník, zimní semestr, povinně volitelný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

39 hod., povinná

Vyučující / Lektor