Detail předmětu

Předmět v anglickém jazyce 2

FP-Rpaj2KAk. rok: 2017/2018

Pojetí konkurence v současném prostředí. Koncepce konkurenceschopnosti vycházející ze strategického řízení. Strukturální a funkční konkurenční výhody. Úspěchuschopnost, manažerský model konkurenceschopnosti a hodnocení konkurenčních strategií alternativními způsoby. Hodnocení současného podnikatelského prostředí. Vybrané aspekty globalizace. Mezinárodní management a strategie. Internacionalizace firmy a strategie internacionalizace. Mezinárodní Joint Venture a aliance.

Jazyk výuky

angličtina

Počet kreditů

3

Zajišťuje ústav

Výsledky učení předmětu

Studenti se seznámí s možnými přístupy k definování konkurence, konkurenční výhody a konkurenceschopnosti. Seznámí se se základními pojetími konkurenceschopnosti vycházejícími z různých modelů strategického řízení. Budou umět vymezit některé netradiční teoretické postupy při hodnocení konkurenceschopnosti firmy a naučí se jak je uplatňovat v praxi. Budou obeznámeni s vybranými aspekty rozvoje konkurenceschopnosti v současném podnikatelském prostředí a v procesu internacionalizace, s důrazem na činnost managementu firmy. Budou umět definovat internacionalizační proces a strategie, které lze v tomto procesu používat. Osvojí si znalost teorií internacionalizace firmy. Seznámí se se specifiky mezinárodního managementu a marketingu.

Prerekvizity

Předmět předpokládá znalost základních prvků managementu a postupů v nich uplatňovaných. Studenti musí rovněž znát základní marketingové pojmy a postupy uplatňované při řízení firmy.

Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody

Přednášky mají charakter konzultací vybraných témat a řešení jednotlivých zadání.

Způsob a kritéria hodnocení

Při hodnocení je důraz kladený na komplexní hodnocení. Zkouška probíhá buď formou obhajoby a diskuze předem připraveného projektu nebo formou diskuze k tématům odpovídajícím zaměření projektu (zadání otázek, zadání krátké případové studie, vyhodnocení poskytnutých informací apod.).
Zkouška může probíhat buď týmově (3-8 členů) nebo individuálně. Studenti si mohou zvolit, která forma jim vyhovuje. Termíny budou vypisovány pro individuální a týmové zkoušení zvlášť.
Problematika diskutovaná v rámci zkoušky bude zaměřena na oblast návrhu rozvoje existující případně nové značky. Pro návrh rozvoje je vyžadována znalost přístupů diskutovaných v předmětu RPAJ1.
Detailní specifikace témat ke zkoušce bude řešena v rámci soustředění a podklady budou vystaveny v e-learningu.
Termíny zkoušek budou v průběhu zkouškového.
Studenti musí u zkoušky prokázat znalost témat odpovídajících projektu, znalost odpovídající teorie a schopnost aplikovat tyto přístupu v kontextu položených otázek.
Tým je hodnocen jako celek a pro individuální úpravu hodnocení jsou zohledněny odpovědi členů týmu na položené otázky. Součástí hodnocení může být i vzájemné hodnocení členů týmu (v případě předem připraveného projektu), které může snížit bodové hodnocení členů týmu, kteří neodvedli odpovídající výkon – hodnotící tabulka bude v e-learningu.
Výsledná klasifikace odpovídá ECTS.

Osnovy výuky

1. Konkurence
2. Konkurenceschopnost firmy v pojetí I/O modelu strategického managementu
3. Konkurenceschopnost firmy v pojetí RBV modelu strategického managementu
4. Funkční a strukturální konkurenční výhody
5. Manažerský model konkurenceschopnosti a koncepce úspěchuschopnosti
6. Hodnocení konkureční strategií s využitím koncepce úspěchuschopnosti
7. Manažerské aspekty rozvoje konkurenceschopnosti
8. Hodnocení konkurenčního prostředí
9. Problémy globalizace
10. Mezinárodní management
11. Internacionální strategie
12. Internacionalizace firmy a strategie zapojení do internacionalizačních procesů
13. Mezinárodní Joint Venture a aliance

Učební cíle

Primárním cílem předmětu je vymezit pojetí konkurenceschopnosti v kontextu současného podnikatelského prostředí s důrazem na internacionalizační aktivity firem. Obsah předmětu je proto založen na integraci teoretických a praktických znalostí týkajících se rozvoje konkurenceschopnosti firem a jejich internacionalizace.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Účast na přednáškách je kontrolovaná formou prezence. Podmínkou absolvování předmětu je alespoň 50% účast na přednáškách. V případě závažných důvodů (zdravotní, studijní pobyt v zahraničí apod.) lze neúčast po dohodě s garantem nahradit zpracováním písemného projektu dle pokynů garanta.

Základní literatura

HITT, M.A. - IRELAND, R.D. - HOSKISSON, R.E. Strategic Management - Competitiveness and Globalization: Concepts. 6th ed. South-Western College Pub, 2004. 544 p. ISBN 0324275307 (EN)
GRIFFIN, R.W. - PUSTAY, M.W. International Business - A Managerial Perspective. 3rd ed. Prentice Hall, 2002. 652 p. ISBN 0-13-042576-1 (EN)
BEAMISH, P.W. - MORRISON, A. - ROSENZWEIG, P.M. International Management - Text and Cases. 3rd ed. Irwin, 1997. 604 p. ISBN 0-07-114900-7 (EN)
RUGMAN, A.M. - HODGETS, R.M. International Business. 3rd ed. Prentice Hall, 2003. 628 p. ISBN 0-273-67374-2 (EN)

Doporučená literatura

COLLIS, D.J. - MONTGOMERY, C.A. Corporate strategy - Resources and the Scope of the Firm. 1st ed. McGraw-Hill, 1997. 764 p. ISBN 0-256-17894-1 (EN)
VODÁČEK, L. - VODÁČKOVÁ, O. Strategické aliance se zahraničními partnery. 1. vyd. Praha: Management Press, 2002.137 s. ISBN 80-7261-058-9 (CS)
VODÁČEK, L. - VODÁČKOVÁ, O. Malé a střední podniky: konkurence a strategické aliance v Evropské unii. 1. vyd. Praha: Management Press, 2004.192 s. ISBN 80-7261-099-6 (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program MGR-KS magisterský navazující

    obor MGR-ŘEP-KS , 2. ročník, letní semestr, povinně volitelný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

10 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Konzultace v kombinovaném studiu

6 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor