Detail předmětu

Konstrukce pozemního stavitelství

FA-KPSAk. rok: 2017/2018

Předmět Konstrukce pozemního stavitelství rozvíjí poznatky z předmětů Pozemní stavitelství I - IV získané v rámci bakalářského studijního programu. Je zaměřen na soudobé konstrukce a technologie, které se týkají nových materiálů a materiálů klasických podpořených aktuálními technickými možnostmi. V novém světle budou představeny konstrukce pozemních staveb vytvořené z keramiky, železového betonu, kovů, dřeva, skla a plastů. Rozvinuty budou také poznatky o způsobech ochrany konstrukcí před účinky požáru a jejich zabezpečení proti škůdcům. Nedílnou součástí předmětu bude také seznámení se s nejnovějšími výsledky hodnocení energetické kvality stavebního a architektonického díla.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

2

Zajišťuje ústav

Ústav stavitelství (US)

Výsledky učení předmětu

Student v rámci předmětu Konstrukce pozemního stavitelství získá znalosti o konstrukcích zahrnutých do oblasti nejnovějších konstrukcí a seznámí se s trendy směřování konstrukcí v oblasti pozemního stavitelství. Dosavadní poznatky rozvine o vazby a vztahy , které se stávají nepostradatelnými pro jeho odborný růst. Získá také dostatečné pemzum znalostí, které se stanou podporou pro odůvodněný a správný architektonický návrh.

Prerekvizity

V předmětu Konstrukce pozemního stavitelství se očekává, absolvování předmětů Pozemní stavitelství I a IV. Pro zdárný průběh výuky je považováno za vhodné, aby posluchač průběžně sledoval časopiseckou a knižní literaturou se zaměřením na stavitelství a architekturu. Vítána je orientace v zahraničních studijních materiálech.

Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody

Z hlediska metodického je použitou formou třináct přednášek s důrazem na samostudium. K samostudiu bude vhodně použitá tuzemská a zahraniční literatura, a to jak ve formě knižních, tak i časopiseckých publikací. Důraz bude kladen na recentní literární zdroje.

Způsob a kritéria hodnocení

Po absolvování předmětu bude následovat zkouška. Zkouška může mít charakter ústní zkouška a také zkoušky kombinované nebo písemné. Bude vždy odpovědností garanta předmětu, kterou formu pro příslušný akademický rok zvolí. Zvolený typ uvede v podmínkách pro absolvování předmětu.

Osnovy výuky

Předmět je členěn do třináctitýdenního semestru v následující sestavě.
1. Konstrukce pozemních staveb ve struktuře udržitelného stavitelství.
2. Environmentální hodnocení konstrukcí pozemních staveb.
3. Dřevo jako prvek energeticky úsporných staveb.
4. Dřevěné konstrukce jako materiál pro budování výškových staveb a staveb velkého rozpětí.
5. Ocelové konstrukce výškových staveb.
6. Způsoby ochrany ocelových konstrukcí z hlediska požární ochrany.
7. Použití keramiky v energeticky úsporných stavbách.
8. Sklo jsko materiál nosných konstrukcí.
9. Sklo jako inteligentní materiál pro budování obvodových plášťů budov.
10. Výškové stavby a stavby s velkým rozpětím budované ze železového betonu.
11. Použití předpjatého betonu v konstrukcích pozemních staveb.
12. Textilní materiál pro konstrukce zastřešení.
13. Použití umělých hmot vpro obvodové pláště budov.

Učební cíle

Cílem předmětu je rozvinout poznatkovou základnu získanou v technických disciplinách, pěstovaných již v bakalářském studijním programu. Jedná se především o podporu vzdělání v oblasti stavebních konstrukcí pozemních staveb, prezentovaných v souvislostech s nejnovějšími výstupy vědy a techniky. Zaměření výuky se bude týkat těch částí stavební materiálů, hmot, konstrukcí a technologií, které jsou v současnosti aktuální nebo se zatím nacházejí v prototypech nebo průmyslových vzorech.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Předmět je postaven tak, že jím student prochází v rámci přednášek. Obsah přednášky společně s odkazem na studovanou literaturu mu poskytnou dostatečný rozsah znalostí, aby mohl úspěšně složit semestrální zkoušku.

Základní literatura

Časopis Detail (EN)
STRAKA, B. Některé problémy navrhování prostorových konstrukcí z materiálů na bázi dřeva. In Drevo v stavebných konštrukciách. Kočovce: Stavebná fakulta Technickej univerzity v Košiciach, s. 365 ( s.) (CS)
CHYBÍK, J. Přírodní stavební materiály. Stavitel. Stavitel. Praha: Grada Publishing, a.s., 2009. 268 s. ISBN: 978-80-247-2532- 1. (CS)
NAGY, E. Nízkoenergetický a energeticky pasivní dům. (SK)

Doporučená literatura

ZWERGER, K. Wood and Wood Joints (EN)
CHYBÍK, J. Environmentální stavitelství jako příspěvek k tvorbě životního prostředí. Ateliér otvorových výplní, izolací a vybavení staveb, 2010, roč. 14, č. 5, s. 22-24. ISSN: 1212- 4370. (CS)
STRÁSKÝ, J. Membránové střechy z předpjatého betonu. ASB, 2007, roč. IV, č. 7, s. 100-104. ISSN: 1214- 7486. (CS)

Zařazení předmětu ve studijních plánech

  • Program ARCHURB magisterský navazující

    obor ARCHURB , 2. ročník, zimní semestr, povinný

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

26 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor