Detail oboru

Konstrukční a procesní inženýrství

FSIZkratka: D-KPIAk. rok: 2016/2017Zaměření: Technika prostředí

Program: Stroje a zařízení

Délka studia: 4 roky

Akreditace od: 1.1.1999Akreditace do: 31.12.2020

Garant

Vypsaná témata doktorského studijního programu

  1. Časový tepelně bilanční model ocelárny

    Předmětem vývoje komplexní model celého procesu ocelárny tj. od elektrické pece přes sekundární metalurgii až po plynulé odlévání tj. po stránce toku materiálu. S cílem simulovat a optimalizovat celý proces. Předpokládá se použití software MATLAB/Simulink a SimEvent.

    Školitel: Štětina Josef, prof. Ing., Ph.D.

  2. Dynamické chování primární zóny tuhnutí při plynulém odlévání oceli

    Předmětem práce bude komplexní 3D model řešící tuhnutí oceli v krystalizátoru/formě zahrnující přenos tepla vedením, konvekcí a radiací a přenos hmoty. Předpokládá se využití software COMSOL Multiphysics a OpenFOAM.

    Školitel: Štětina Josef, prof. Ing., Ph.D.

  3. Inteligentní mobilní měřicí systém pro techniku prostředí

    Téma je změřeno na vývoj moderního měřicího systému postaveného na hardware a software firmy National Instrument. Zejména se jedná o využítí možnosti realtimových operačních systémů a techniky FPGA.

    Školitel: Štětina Josef, prof. Ing., Ph.D.

  4. Modelování úloh přenosu tepla a hmoty s fázovými změnami využívající paralelizaci algoritmů

    Téma je změřeno na použití numerických algoritmů primárně určených pro řešení úloh přenosu tepla s fázovými přeměnami s využitím vysoké paralelizace kódu. Pro řešení by se měli plně využít možnosti speciálních grafických procesorových jednotek TESLA nebo karet Intel Xeon Phi. Předpokládá se použití MATLABu a jazyka C++ a komerčního programu COMSOL.

    Školitel: Štětina Josef, prof. Ing., Ph.D.

  5. Nové technologie pro řízenou akumulaci tepla a chladu

    Cílem je se zabývat vývojem a ověřením technologií pro řízenou akumulaci tepla a chladu zejména v materiálech se změnou fáze případně kombinací více technologií. Pro ověření technologií vyvinout matematické a fyzikální (experimentální) modely, jejich výsledky budou využity pro návrh a optimalizaci řídicích algoritmů pro řízení zásobníků.

    Školitel: Štětina Josef, prof. Ing., Ph.D.

  6. Tlakové vířivé trysky s obtokem, pokročilá řešení v realistických podmínkách

    Experimentální studie tlakových vířivých trysek s obtokem (TVTsO) pro aplikace ve spalovací turbině, analýza vlivu řešení obtoku na vnitřní proudění v TVTsO a na stabilitu spreje a úhel kužele spreje, studie vlivu okolního proudění a podmínek blízkých spalovací komoře (teplota a tlak, reaktivní spreje), jiné možnosti řešení regulace, pokročilé experimenty s TVT s využitím vizualizací s VR kamerou, PIV a Dopplerovských metod, dle možností i podpora CFD.

    Školitel: Jedelský Jan, prof. Ing., Ph.D.

  7. Využití principů kombinace modelů při predikci tepelného komfortu

    Různé modely pro predikci tepelného komfortu člověka jsou závislé na prostředí, pro které byly vytvořeny a jsou často nespolehlivé. Kombinací různých modelů a jejich „průměrování“ je možno tyto problémy odstranit. Cílem bude vyvinout postup a metodiku vedoucí ke kombinaci modelů pro predikci tepelného stavu člověka.

    Školitel: Jícha Miroslav, prof. Ing., CSc.

  8. Vývoj algoritmů pro řešení úloh přenosu tepla a hmoty s fázovými a strukturálními změnami využívající možností GPU

    Téma je změřeno na vývoj numerických algoritmů primárně určených pro řešení úloh přenosu tepla s fázovými přeměnami s využitím vysoké paralelizace kódu. Pro řešení by se měli plně využít možnosti speciálních grafických procesorových jednotek TESLA. Předpokládá se použití MATLABu a jazyka C++. Algoritmy mohou být orientovány na sítové metody (např. metoda kontrolních objemů) nebo i bezsítové metody.

    Školitel: Štětina Josef, prof. Ing., Ph.D.

  9. Vývoj metody stanovení tepelného komfortu člověka na základě jeho vnějších termo-fyziologických projevů.

    Na základě snímání člověka vnějšími senzory a zařízeními (např: IR kamera, teplota pokožky, vlhkost pokožky, srdeční tep, akcelerometry, senzory ekvivalentní teploty atd.) zjistit/predikovat tepelný stav a komfort člověka. Zároveň prozkoumat/proměřit i vlivy okolního prostředí a jeho změnu na vnímání tepelného komfortu a změny fyziologických projevů těla. Jako výstup navrhnout ze zjištěných závislostí a principů kombinaci senzorů/čidel, které by byly schopny kontinuálně vyhodnocovat tepelný komfort sledované osoby. (např. senzory integrované v sedačce automobilu, na vrchní hraně monitoru, v pobytové místnosti atd.).

    Školitel: Jícha Miroslav, prof. Ing., CSc.


Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

Studijní plán oboru není zatím pro tento rok vygenerován.