diplomová práce

Červená královna

Hlavní dokument 10.16 MB

FAVUdiplomová práceStudent: MgA. Martin KrálíkAk. rok: 2015/2016

Vedoucí: prof. akad. soch. Michal Gabriel

Oponent: Mgr. Jan Zálešák, Ph.D.

Červená královna je šachová figurka z příběhu Alenky v říši divů, která neustále běží, aby se udržela na místě, protože svět kolem ní je pořád v pohybu. Proto je symbolem evoluční teorie, o nutnosti inovace a věčném útěku před konkurenty.
Závod červené královny je ztvárněn do podoby miniaturní civilizace, nebo spíše jednoho rostoucího superorganismu, který stále osciluje mezi digitálním a hmotným světem.
Hlavní vědomí tohoto uskupení je černý majestátně působící server, který svým výpočetním výkonem a energií zásobuje všechny k němu připojené tiskárny. Ty jsou navržené přímo pro tento účel, jako abstrakce robotického průmyslu, s důrazem na funkčně estetickou formu,  v oranžovožluté barvě těžkých pracovních strojů.
Nejpodstatnější a zároveň nejpočetnější částí tohoto systému jsou však entity které tiskárny zhmotňují. Jsou vytvořeny podle předobrazu živého tvora z tohoto světa, však generované počítačem na základě jedinečného kódu, jenž je výsledkem výpočtu evoluční rekombinace, kterou zpracovává server v závislosti na reakcích vnějších pozorovatelů na již vytvořené objekty. Smyslem každé entity je tedy upoutat pozornost. Čím více, tím větší má šanci na pokračování svého kódu v budoucích generacích.

Jazyk

čeština

Stav

obhájeno (práce byla úspěšně obhájena)

Fakulta

Obor studia

Výtvarná tvorba (AS1)

Hodnocení vedoucího
prof. akad. soch. Michal Gabriel

výsledná známka: A


Soubor vložený vedoucím Velikost
Posudek vedoucího práce [.pdf] 48.19 kB

Hodnocení oponenta
Mgr. Jan Zálešák, Ph.D.

výsledná známka: B


Soubor vložený oponentem Velikost
Posudek oponenta [.pdf] 92.41 kB

Klíčová slova

Červená královna, evoluce, Alenka v říši divů, bílý králík, Matrix, 3D tisk, Průmysl 4.0, elektronický organismus, živoucí stroje, plumbing, závod červené královny, centrálně řízený systém