diplomová práce
Návrh chlazení elektrických strojů pro výrobní stroje a systémy
Text práce 3.02 MB Příloha 662.95 kBAutor práce: Ing. Tereza Vaněrková
Ak. rok: 2020/2021
Vedoucí: Ing. Rostislav Huzlík, Ph.D.
Oponent: doc. Ing. Radek Vlach, Ph.D.
Abstrakt:Cílem této práce je návrh vodního chlazení malého synchronního motoru s výkonem do 10kW. Tepelné ztráty motoru byly vypočítány analyticky. Následně byly v Ansysu vytvořeny tepelné modely motoru pro výchozí vodní chlazení a pro dva nové návrhy. Společné okrajové podmínky byly definovány z analytického výpočtu. Výsledky analýz byly porovnány pro rozložení teplot na povrchu statoru a v jednotlivých částech stroje. V porovnání se přihlíží také na ekonomickou nákladnost výroby a provozu Pro návrh chlazení byla vytvořena výkresová dokumentace sestavy motoru, statoru a vybraných dílů a zjednodušený technologický postup výroby statoru.
Synchronní motor; sdílení tepla; chlazení motorů; chlazení vodou; tepelné ztráty; ANSYS; rozložení teplot; nákladnost výroby; ekonomika provozu;
Termín obhajoby
1.10.2020
Výsledek obhajoby
obhájeno (práce byla úspěšně obhájena)
Klasifikace
A
Průběh obhajoby
Studentka seznámila členy komise se svou závěrečnou prací na téma: „Návrh chlazení elektrických strojů pro výrobní stroje a systémy“ Studentka bez váhání odpověděla na otázky oponenta. Proč jste v práci neuvedla součinitel přestupu tepla? Kolik je teplota tavení hliníku? Z čeho jsou zhotoveny trubky ve statoru? Jakou tloušťku má stěna vlnovce? Kolik je teplota tavení oceli? Nemáte strach, že se trubka při zalévání zdeformuje? Jaký má představený motor výkon? Co se děje při přetížení motoru? Jak by vypadalo konstrukční uspořádání motoru pro pohon kuličkového šroubu obráběcího stroje? Určete, jaký moment motoru by byl potřeba pro zadané parametry kuličkového šroubu? Kolik je zhruba účinnost nakreslené mechanické soustavy? Studentka bez zaváhání odpověděla na všechny otázky komise.
Jazyk práce
čeština
Fakulta
Ústav
Studijní program
Strojní inženýrství (M2I-K)
Studijní obor
Výrobní stroje, systémy a roboty (M-VSR)
Složení komise
prof. Dr. Ing. Jiří Marek, Ph.D., DBA (předseda)
doc. Ing. Radek Knoflíček, Dr. (místopředseda)
Ing. Rostislav Huzlík, Ph.D. (člen)
Ing. Jan Vetiška, Ph.D. (člen)
Ing. Vladimír Dokoupil, CSc. (člen)
Posudek vedoucího
Ing. Rostislav Huzlík, Ph.D.
Známka navržená vedoucím: A
Posudek oponenta
doc. Ing. Radek Vlach, Ph.D.
Známka navržená oponentem: A