Příručka oboru

Elektrotechnika, elektronika, komunikační a řídicí technika (EEKR-B)

Bakalářský studijní program

Prezenční studium

ZÁKLADNÍ INFORMACE O OBORU

Silnoproudá elektrotechnika a elektroenergetika (B-SEE)

akademický rok 2017/2018

Obsah
  1. Charakteristika a cíle oboru
  2. Profil a uplatnění absolventa
  3. Oborová rada
  4. Základní zásady a pravidla studia
  5. Návaznost studia na další typy studijních programů
  6. Studijní plány
  7. Anotace předmětů
  8. Praxe
  9. Státní závěrečná zkouška

1. Charakteristika a cíle oboru

Tříletý bakalářský studijní obor SILNOPROUDÁ ELEKTROTECHNIKA A ELEKTROENERGETIKA (SEE) na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) VUT v Brně je zaměřen na výchovu vysokoškolsky vzdělaného provozního odborníka se širokým základem znalostí teorie, navrhování, konstruování a aplikačního využití elektrotechnických součástí i celků v nejrůznějších oblastech průmyslové i spotřební elektrotechniky. Obor zahrnuje i moderní problematiku výkonové a řídicí elektroniky včetně řízení pohonů v automatizovaných výrobních systémech a řízení energetických celků pomocí počítačů.
Odbornou výuku v oboru zajišťují především Ústav výkonové elektrotechniky a elektroniky (ÚVEE) a Ústav elektroenergetiky (ÚEEN). Rozsáhlá nabídka oborových volitelných předmětů spolu se samostatným technickým projektem a bakalářskou prací umožňuje studentům zvolit si zaměření buď na elektroenergetiku, která obsahuje výrobu elektrické energie z klasických i obnovitelných zdrojů, přenos a rozvod elektrické energie včetně SmartGrids a využití světelné a tepelné techniky, nebo na silnoproudou elektrotechniku, což je buď konstrukce, stavba a výroba elektrických strojů a přístrojů a dalších elektrotechnických zařízení, případně projektování a realizace elektrických regulačních pohonů, zařízení výkonové elektroniky a komplexní průmyslová automatizace. Student získává i související poznatky z aplikované informatiky. Pro rozšíření spektra svých vědomostí si student oboru může zvolit rovněž odborné předměty ze všech ostatních oborů bakalářského studia FEKT VUT v Brně a rovněž tak předměty jazykové, ekonomické, manažersko správní či ekologické.

2. Profil a uplatnění absolventa

Absolvent bakalářského oboru SILNOPROUDÁ ELEKTROTECHNIKA A ELEKTROENERGETIKA má kvalitní znalosti v oblasti elektrických strojů, přístrojů, elektrických pohonů a výkonové elektroniky a dále znalosti z elektroenergetiky z oblastí výroby, přenosu, rozvodu a užití elektrické energie a současně i přehledové znalosti souvisejících oborů, jakými jsou elektronika, měření a regulace a využívání počítačů. Díky dostatečně širokému základu aplikačně zaměřeného oborového studia je přitom zajištěna vysoká adaptabilita absolventa na všechny konkrétní požadavky jeho budoucí praxe, a to i v jiných oblastech výkonové elektroniky a silnoproudé elektrotechniky.
Absolventi bakalářského oboru SILNOPROUDÁ ELEKTROTECHNIKA A ELEKTROENERGETIKA naleznou své uplatnění jako provozní specialisté zejména v průmyslu, ale i v obchodních a dalších společnostech, a to nejen elektrotechnických. Ve všech výše uvedených technických oblastech jsou rovněž schopni vykonávat nižší technicko-řídicí a manažerské funkce. Výrazně prakticky zaměřené vysokoškolské vzdělání umožňuje přímé nasazení absolventů do výrobní, provozní či servisní technické praxe a poskytuje dobrý základ pro případné doplnění teoretických znalostí v možném navazujícím magisterském studiu.

3. Oborová rada

Za obsahovou náplň a organizační zajištění studia každého oboru studijního programu odpovídá oborová rada, složená z významných akademických pracovníků ústavů fakulty a odborníků z praxe působících na tomto oboru. Pro uvedený obor je současné složení oborové rady následující:

prof. Ing. Petr Toman, Ph.D. - předseda
doc. Ing. Jaroslava Orságová, Ph.D. - člen interní
doc. Ing. Ondřej Vítek, Ph.D. - člen interní
prof. Ing. Pavel Jura, CSc. - člen interní
prof. Ing. Pavel Fiala, Ph.D. - člen interní
Ing. Petr Skala, Ph.D. - člen externí
Ing. Karel Dočkal - člen externí

4. Základní zásady a pravidla studia

Studijní předměty na oboru SEE jsou hodnoceny tzv. kredity. Kredit vyjadřuje přibližnou týdenní hodinovou zátěž studenta při studiu daného předmětu. Kredity za daný předmět student získá až po jeho předepsaném zakončení, tj. po udělení zápočtu, klasifikovaného zápočtu, případně vykonáním zkoušky za podmínek daných Studijním a zkušebním řádem VUT v Brně, příslušnými Směrnicemi děkana FEKT VUT a skladbou a obsahem individuálně stanovených v každém předmětu. Ve tříletém bakalářském studiu musí student získat minimálně 180 kreditů. V jednotlivých skupinách studijních předmětů je přitom na oboru SEE nutno získat:
- v povinných předmětech (včetně semestrálního projektu) 150 kreditů
- za vypracování, odevzdání a úspěšnou obhajobu bakalářské práce 5 kreditů
- ve volitelných oborových předmětech minimálně 5 kreditů
- ve volitelných mimooborových předmětech minimálně 10 kreditů
- ve všeobecně vzdělávacích předmětech minimálně 10 kreditů
při celkovém počtu minimálně 180 kreditů. Nezískání těchto minimálních počtů v jedné skupině předmětů nelze kompenzovat překročením počtu kreditů získaných v jiné skupině předmětů.

Povinné předměty (včetně semestrálního projektu) oboru SEE absolvuje student v semestrech a ročnících tak, jak jsou uvedeny ve studijních plánech. Nezakončí-li student úspěšně povinný předmět předepsaným způsobem, musí jej zapsat znovu hned v následujícím roce svého studia. Bakalářská práce navazuje na semestrální projekt, k jejímu řešení lze přistoupit až po úspěšném obhájení semestrálního projektu.
Volitelné oborové předměty jsou oborově zaměřené odborné předměty, které profilují studenta do užších oblastí jeho zájmů. Tyto předměty si pro daný akademický rok volí student sám z aktuální nabídky oboru SEE při respektování pravidel pro jejich výběr uvedených ve studijních plánech (zejména povinný zápis alespoň minimálního požadovaného počtu těchto předmětů).
Při výběru volitelných oborových předmětů se student řídí svými odbornými zájmy s ohledem na odbornou oblast oboru SEE, na kterou se chce blíže zaměřit. Student si vybírá volitelné oborové předměty z nabídky ústavu, kde zpracovává bakalářskou práci. Přitom může vycházet z obsahových charakteristik volitelných předmětů oboru SEE, případně může využít služeb studijních poradců na oborových ústavech oboru SEE, kteří mu poradí při sestavování jeho konkrétních studijních plánů. Těmito studijními poradci na ústavech oboru SEE v současné době jsou:
-¨Ing. Marcel Janda Ph.D., UVEE, Technická 12, místnost č. SA 4.30
- doc. Ing. Petr Mastný, Ph.D., UEEN, Technická 12, místnost č.SA7.26
- doc. Ing. Ilona Lázničková, Ph.D., UEEN-závěrečné práce a SZZ, Technická 12, místnost č.SA7.05
Výběr volitelných oborových předmětů v jednotlivých semestrech si student musí volit tak, aby na konci svého bakalářského studia dosáhl předepsaný (nebo vyšší) počet kreditů v předepsané skladbě.
Volitelné mimooborové předměty jsou odborné předměty vybrané z nabídek jiných bakalářských studijních oborů FEKT VUT. Jejich úkolem je rozšířit znalosti studentů i do jiných odborných oblastí než těch, které tvoří náplň oboru SEE. Tyto předměty si student volí sám tak, aby do konce studia z nich získal alespoň minimální požadovaný počet kreditů, a to opět z jejich vymezené nabídky ve studijních plánech a při respektování tam uvedených pravidel. Pro vhodný výběr volitelných mimooborových předmětů platí stejné zásady jako u volitelných oborových předmětů včetně možnosti využít i zde služeb oborových studijních poradců.
Volitelné mimooborové předměty zajišťují vybrané ústavy z ostatních oborů bakalářského studia FEKT VUT v Brně. Jejich výuka se uskutečňuje společně se studenty těchto oborů.

Volitelné všeobecně vzdělávací (VVV) předměty rozšiřují všeobecné znalosti studentů. Tyto předměty jsou rozděleny do čtyř tématických skupin:
skupina 1 sdružuje předměty všeobecného charakteru,
skupina 2 sdružuje předměty ekonomického, právního a ekologického charakteru,
skupina 3 obsahuje předměty anglického jazyka XAN4 a BAEI,
skupina 10 obsahuje předměty elektrotechnického, matematického a fyzikálního semináře.
Z každé z těchto čtyř skupin si student musí zapsat a absolvovat požadovaný počet předmětů. Celkově musí student získat za VVV předměty minimálně 10 kreditů. Předměty si student volí sám z jejich celofakultní nabídky a může je absolvovat v libovolném ročníku nebo semestru bakalářského studia (avšak v semestru, ve kterém jsou uvedeny ve studijním plánu). S výhodou však může k jejich absolvování využít časový prostor vytvořený v zimním semestru 2. ročníku a v letním semestru 3. ročníku.
Mezi VVV předměty patří i předmět Tělesná výchova s kreditovou hodnotou nula, který student může, ale nemusí absolvovat.

Neuzavře-li úspěšně student zvolený a zapsaný volitelný oborový, mimooborový či všeobecně vzdělávací předmět, může, ale nemusí si jej v dalším akademickém roce zapsat znovu. Místo něj může zvolit jiný volitelný či všeobecně vzdělávací předmět.

Vhodným výběrem volitelných předmětů na oboru SEE se může student bakalářského studia úžeji orientovat na téměř libovolnou odbornou oblast svého zájmu či své budoucí profese. Lze se tak zaměřit např. na následující odborná zaměření:
SILNOPROUDÁ ELEKTROTECHNIKA zahrnuje konstrukci a užití elektrických strojů, přístrojů nízkého a vysokého napětí, zařízení výkonové elektroniky včetně jejich řídicích a regulačních obvodů, kompletní elektrické regulační pohony a související obory, jako řízení jakosti, spolehlivost, automatizované měření elektrických strojů a pohonů.
ELEKTROENERGETIKA zahrnuje výrobu elektrické energie v tepelných, vodních a jaderných elektrárnách, přenosové a rozvodné energetické sítě a využívání elektrické energie v osvětlovací a tepelné technice. Součástí oboru je i měření a regulace v těchto systémech a metodika projektování elektrických zařízení.

5. Návaznost studia na další typy studijních programů

Absolvent bakalářského studijního programu na FEKT VUT v Brně může (po splnění podmínek přijetí) pokračovat v navazujícím magisterském studiu na libovolné vysoké škole v České republice. Na FEKT VUT v Brně lze pokračovat ve studiu v následujících oborech dvouletého navazujícího magisterského (inženýrského) studia:
• Biomedicínské a ekologické inženýrství (M1-BEI)
• Elektroenergetika (M1-EEN)
• Elektronika a sdělovací technika (M1-EST)
• Elektrotechnická výroba a management (M1-EVM)
• Kybernetika, automatizace a měření (M1-KAM)
• Mikroelektronika (M1-MEL)
• Silnoproudá elektrotechnika a výkonová elektronika (M1-SVE)
• Telekomunikační a informační technika (M1-TIT)
Na bakalářský studijní obor SEE obsahově úzce navazují magisterské (inženýrské) obory Elektroenergetika a Silnoproudá elektrotechnika a výkonová elektronika. Bližší informace o všech oborech magisterského studia lze získat z jejich informačních příruček.

6. Studijní plány

Zkr. Název Př/Dv Uk. Zajišťuje Garant Kr. Pov. Sk.
- Povinný
BSAS Signály a systémy52/0zkUAMT prof. Ing. Pavel Jura, CSc.6P  
BMVE Měření v elektrotechnice26/39zá,zkUAMT Ing. Soňa Šedivá, Ph.D.6P  
BTMB Technická mechanika39/26zá,zkUEEN doc. Ing. Ilona Lázničková, Ph.D.6P  
BVEL Výkonová elektronika39/26zá,zkUVEE doc. Dr. Ing. Miroslav Patočka6P  
BMA3 Matematika 326/14zá,zkUMAT Mgr. Irena Hlavičková, Ph.D.5P  
- Volitelný mimooborový
BEMC Elektromagnetická kompatibilita39/20zá,zkUREL Ing. Jiří Dřínovský, Ph.D.6VM  
Volitelné všeobecně vzdělávací předměty
Zkr. Název Roč. Př/Dv Uk. Zajišťuje Garant Kr. Pov. Sk.
BMAS Matematický seminář10/26UMAT RNDr. Petr Fuchs, Ph.D.2VV 10
BELS Elektrotechnický seminář10/26UTEE doc. Ing. Miloslav Steinbauer, Ph.D.2VV 10
BFYS Fyzikální seminář10/26UFYZ Ing. Jitka Brüstlová, CSc.2VV 10
XLS2 Odborná aktivita10/0FEKT prof. Ing. Stanislav Hanus, CSc.2VV  
XIBU Informační bezpečnost uživatelů1, 2, 30/2ICV doc. Ing. Petr Fiedler, Ph.D.3VV  
XLS3 Letní škola10/0FEKT doc. Ing. Petr Fiedler, Ph.D.3VV  
XCA5 CISCO akademie 5 - CCNP2, 30/52zkUTKO Ing. Anna Kubánková, Ph.D.3VV 1
XMW1 Desktop systémy Microsoft Windows226/26zkFIT Ing. Radomír Kurečka5VV  
XPOU Podvojné účetnictví2, 326/26zkUJAZ Ing. Martin Jílek4VV  
XAEI Angličtina pro elektrotechnické inžen... 2, 30/26zkUJAZ Mgr. Jaromír Haupt, Ph.D.2VV  
XAN3 Angličtina pro bakaláře - středně pok... 2, 30/26zkUJAZ Mgr. Agata Walek, Ph.D.3VV  
XAN4 Angličtina pro bakaláře - středně pok... 2, 30/26zkUJAZ Mgr. Pavel Sedláček2VV  
XCA1 CISCO akademie 1 - CCNA2, 326/52zkUTKO prof. Ing. Dan Komosný, Ph.D.3VV 1
XCA3 CISCO akademie 3 - CCNP2, 30/52zkUTKO doc. Ing. Jan Jeřábek, Ph.D.3VV 1
XEKE Ekologie v elektrotechnice2, 326/26zá,zkUBMI doc. Ing. Jiří Rozman, CSc.4VV 2
XJN3 Němčina pro pokročilé i fortgeschritt... 2, 30/26zá,zkUJAZ Mgr. Pavel Sedláček6VV  
XJR1 Ruština pro začátečníky2, 30/26zá,zkUJAZ PaedDr. Alena Baumgartnerová6VV  
XJR2 Ruština pro mírně pokročilé2, 30/26zá,zkUJAZ PaedDr. Alena Baumgartnerová6VV  
XJS1 Španělština pro začátečníky2, 30/26zá,zkUJAZ PhDr. Marcela Borecká, Ph.D.6VV  
XJS2 Španělština pro mírně pokročilé2, 30/26zá,zkUJAZ PhDr. Marcela Borecká, Ph.D.6VV  
XJN1 Němčina pro začátečníky grundkurs i2, 30/26zá,zkUJAZ Mgr. Pavel Sedláček6VV  
XJN2 Němčina pro mírně pokročilé grundkur... 2, 30/26zá,zkUJAZ Mgr. Pavel Sedláček6VV  
XPOM Podnikatelské minimum2, 326/26UMEL doc. Ing. Radovan Novotný, Ph.D.4VV 2
XLAD Laboratorní didaktika2, 313/0UJAZ Ing. Martin Jílek0VV  
XEPO Etika podnikání2, 326/0UJAZ Ing. Martin Jílek2VV  
XKPT Kultura projevu a tvorba textů2, 326/26UJAZ Ing. Martin Jílek5VV  
BFSL Finanční služby226/0UJAZ Ing. Martin Jílek2VV  
BDSY Daňový systém ČR213/13klUJAZ Ing. Martin Jílek2VV 2
BMEM Počítačové modelování elektrotechnick... 213/26klUTEE prof. Ing. Pavel Fiala, Ph.D.3VV  
XEPL EPLAN - projektování v elektrotechnic... 2, 30/52klUEEN Ing. Branislav Bátora, Ph.D.4VV  
XMW3 Síťové technologie Microsoft Windows30/52zkFIT Ing. Radomír Kurečka5VV  
XIPD Inženýrská pedagogika a didaktika352/0zkUJAZ Ing. Martin Jílek5VV  
XPSO Pedagogická psychologie352/0zkUJAZ Ing. Martin Jílek5VV  
BUBC Úvod do biologie člověka339/0klUBMI doc. Ing. Radim Kolář, Ph.D.4VV 2
- Skupiny volitelných předmětů
Sk. 101 předmět/ů z 3 předmět/ů
Zkr. Název Roč. Př/Dv Uk. Zajišťuje Garant Kr. Pov. Sk.
XAN4 Angličtina pro bakaláře - středně pok... 1, 2, 30/26zkUJAZ Mgr. Pavel Sedláček2VV 3
XAEI Angličtina pro elektrotechnické inžen... 1, 2, 30/26zkUJAZ Mgr. Jaromír Haupt, Ph.D.2VV 3
XAN3 Angličtina pro bakaláře - středně pok... 1, 2, 30/26zkUJAZ Mgr. Agata Walek, Ph.D.3VV  
XLS2 Odborná aktivita10/0FEKT prof. Ing. Stanislav Hanus, CSc.2VV  
XIBU Informační bezpečnost uživatelů1, 2, 30/2ICV doc. Ing. Petr Fiedler, Ph.D.3VV  
XLS3 Letní škola10/0FEKT doc. Ing. Petr Fiedler, Ph.D.3VV  
BPZE Vybrané partie základů elektrotechnik... 1, 2, 313/13klUTEE doc. Ing. Petr Marcoň, Ph.D.3VV  
XCA4 CISCO akademie 4 - CCNP2, 30/52zkUTKO doc. Ing. Radim Burget, Ph.D.3VV 1
XMW2 Serverové systémy Microsoft Windows226/26zkFIT Ing. Radomír Kurečka5VV  
XPOU Podvojné účetnictví2, 326/26zkUJAZ Ing. Martin Jílek4VV 1
XIPD Inženýrská pedagogika a didaktika252/0zkUJAZ Ing. Martin Jílek5VV  
XPSO Pedagogická psychologie252/0zkUJAZ Ing. Martin Jílek5VV  
XCA2 CISCO akademie 2 - CCNA2, 326/52zkUTKO Ing. Anna Kubánková, Ph.D.3VV 1
XKPT Kultura projevu a tvorba textů2, 339/13UJAZ Ing. Martin Jílek5VV 1
BRKJ Řízení a kontrola jakosti2, 326/9UETE Ing. Helena Polsterová, CSc.3VV 2
XTPR Technické právo2, 339/0ICV ThMgr. Milan Klapetek3VV 2
XLAD Laboratorní didaktika2, 313/0UJAZ Ing. Martin Jílek0VV  
XEPO Etika podnikání2, 326/0UJAZ Ing. Martin Jílek2VV 1
XELE Bezpečná elektrotechnika326/0zkUTEE Ing. Radim Kadlec, Ph.D.2VV  
XMW4 Podnikové technologie Microsoft326/26zkFIT Ing. Radomír Kurečka5VV  
XMW5 Programování v .NET a C#326/26zkFIT Ing. Radomír Kurečka5VV  
BFSL Finanční služby326/0UJAZ Ing. Martin Jílek2VV 1
BDSY Daňový systém ČR313/13klUJAZ Ing. Martin Jílek2VV  
- Skupiny volitelných předmětů
Sk. 32 předmět/ů z 2 předmět/ů
Sk. 11 předmět/ů z 9 předmět/ů
Sk. 21 předmět/ů z 6 předmět/ů

7. Anotace předmětů

Angličtina pro bakaláře - středně pokročilí 1XAN326Cjletní semestrzkUJAZ3
Mgr. Agata Walek, Ph.D.
- standardní kurz pro středně pokročilé zaměřený na obecnou i technickou angličtinu
- zahrnuje gramatickou část s komunikativními typy úloh
- začleňuje četbu, poslech, mluvení i psaní
- rozvíjí dosavadní slovní zásobu
- upevňuje a doplňuje gramatické znalosti
- zabývá se technickými texty s důrazem na jazyk
Angličtina pro bakaláře - středně pokročilí 2XAN426Cjletní semestrzkUJAZ2
Mgr. Pavel Sedláček
Standardní kurs angličtiny pro středně pokročilé studenty zaměřený na obecnou i technickou angličtinu. Kurs je založen na integrovaném přístupu. Po gramatické části, která obsahuje různé komunikativní typy úkolů osvětlujících novou gramatiku, každá lekce zahrnuje úkoly pro četbu, poslech, psaní a mluvení. Během kursu dochází k velkému nárustu slovní zásoby. Cílem práce s technickými texty je výuka jazyka, nikoliv výuka odborného obsahu textu.
Angličtina pro elektrotechnické inženýrstvíXAEI26Cjletní semestrzkUJAZ2
Mgr. Jaromír Haupt, Ph.D.
Předmět XAEI je zaměřen na rozvoj jazykových kompetencí vyžadovaných budoucím pracovním prostředím absolventů. Studenti budou seznámeni s prostředky, funkcemi a stylem odborného jazyka se zvláštním zřetelem na terminologii technických oborů. Výuka je zaměřena na vývoj a výrobní proces, popis a prezentací technologií, zařízení a jejich součástí, popis technických problémů, možných rizik (včetně situací spojených s bezpečností a riziky v pracovním procesu) a jejich řešení. Do výuky jsou zahrnuty poslechové aktivity zaměřené na technické diskuze; mluvní aktivity, během kterých si studenti procvičují jazyk, který se při výuce naučili; relevantní slovní zásoba předkládaná a procvičovaná v profesním kontextu; zajímavá témata a články. Absolvent předmětu bude schopen charakterizovat v angličtině trendy technického vývoje a směřování výroby, což odpovídá požadavkům profilu absolventa bakalářského studia. Svojí náplní předmět zároveň přispívá k lepší zaměstnatelnosti a konkurenceschopnosti absolventů na trhu práce.
Automobilová elektrotechnikaBAEB39P - 26Lzimní semestrzkUVEE6
prof. Ing. Vítězslav Hájek, CSc.
Přehled elektrických a elektronických zařízení motorových vozidel. Zdroje elektrické energie, alternátory, spouštěče. Zapalovací systémy, osvětlení a signalizační zařízení. Číslicově řízené systémy zapalování. Systémy bezpečnosti provozu vozidla. Navigační systémy. Vliv elektrických zařízení na okolí.
Bakalářská práceBBCS52VBletní semestrUEEN5
prof. Ing. Petr Toman, Ph.D.
Jádrem předmětu je samostatná technická práce, v níž student řeší problém, který si vybral z nabídky zadání. Téma bakalářské práce je pokračováním tématu Semestrálního projektu, který student zpracoval v zimním semestru. Předmět je započten po předložení rukopisu a po jeho akceptování vedoucím práce na oborovém ústavu.
Bezpečná elektrotechnikaXELE26Pletní semestrzkUTEE2
Ing. Radim Kadlec, Ph.D.
Předmět seznamuje
- s právní úpravou bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v ĆR
- se zásadami prevence rizik
- s pravidly bezpečné obsluhy a práce na elektrickém zařízení
- s pravidly bezpečného provozování elektrického zařízení
- s provedením ochrany před úrazem elektrickým proudem
- s ochranou elektrických zařízení před účinky blesku a přepětí
- s ochranou elektrických zařízení proti požáru
- s poskytováním první pomoci při úrazu elektrickým proudem

Předmět není vhodný pro studenty prvního ročníku.
CISCO akademie 1 - CCNAXCA126P - 52Lzimní semestrzkUTKO3
prof. Ing. Dan Komosný, Ph.D.
Předmět XCA1 je dělen do dvou částí. V první části předmětu je probírán kurz „Introduction to Networks” (INT), který se zabývá základy síťové komunikace. V druhé části předmětu je probírán kurz „Routing & Switching Essentials” (RS), který se zabývá základy přepínání a směrování v IP sítích. Obsahem laboratorních cvičení je plánování a realizace IP sítí menšího rozsahu.
CISCO akademie 2 - CCNAXCA226P - 52Lletní semestrzkUTKO3
Ing. Anna Kubánková, Ph.D.
Předmět XCA2 je dělen do dvou částí. V první části předmětu je probírán kurz „Scaling Networks” (ScaN), který se zabývá principy škálovatelných sítí. V druhé části předmětu je probírán kurz „Connecting Networks” (CN), který se zabývá technologiemi WAN, virtuálními privátními sítí (VPN), metodami monitorování a odstraňování problémů v IP sítích. Obsahem laboratorních cvičení je konfigurace, analýza, hledání a odstraňování problémů ve větších podnikových IT sítích.
CISCO akademie 3 - CCNPXCA352Lzimní semestrzkUTKO3
doc. Ing. Jan Jeřábek, Ph.D.
Předmět, který je součástí aktuálního a oficiálního Cisco CCNP kurikula, se věnuje praktickým způsobem problémům směrování ve velkých sítích (ISP, WAN), propojování autonomních systémů, redistribuci směrovacích informací a zabezpečenému směrování. Zabývá se také použitím protokolu IPv6 v Internetu.
CISCO akademie 4 - CCNPXCA452Lletní semestrzkUTKO3
doc. Ing. Radim Burget, Ph.D.
Předmět seznamuje studenty s konfigurací přepínačů na vrstvě L2 a L3, vytváření VLAN sítí. Obsahuje konfiguraci STP a RSTP, zabývá se zálohování zařízení a síťových zdrojů. Součástí kurzů je konfigurace přepínačů pro přenos napájení PoE, vytváření bezdrátových VLAN sítí. Předmět obsahuje techniky pro zabezpeční přepínačů.
CISCO akademie 5 - CCNPXCA552Lzimní semestrzkUTKO3
Ing. Anna Kubánková, Ph.D.
Předmět se zabývá řešením problému v sítích LAN. Konkrétně jsou řešeny problémy s VLAN sítěmí, s Trunk spoji, s VTP a STP protokolem. Na 3. vrstvě se problematika řešení probléml týká protokoů EIGRP, OSPF, BGP. Dále jsou řešeny problémy se zabezpečením sítě a ACL, NAT a DHC službou. Laboratorní cvičení vždy začíná přednáškou na dané téma a následně pak studenti ve skupinách řeší problémy v síti. Předmět je posledním předmětem z řady Cisco předmětů XCA na FEKT, VUT.
Daňový systém ČRBDSY13P - 13COZletní semestrklUJAZ2
Ing. Martin Jílek
Kurz seznamuje se strukturou daňového systému České republiky. Stručně vysvětluje principy daňové evidence včetně základních norem souvisejících s podnikáním jednotlivce. Poukazuje na instituce státní správy, které nejvíce ovlivňují podnikatelské prostředí, a postupy při komunikaci s nimi. Kurz obsahuje také řešení daňových příkladů.
Desktop systémy Microsoft WindowsXMW126P - 26Cpzimní semestrzkFIT5
Ing. Radomír Kurečka
Úvod do administrace Windows
úvod do síťových technologií TCP/IP, IPadresy,
úvod do služeb DNS, NetBIOS, DHCP.
Administrace Windows: uživatelské účty, user right management, souborové sýstémy, uživatelská práva vs. oprávnění, sdílené prostředky a tiskárny, uživatelské prostředí (profily, Group Policy), diskové kvóty, hardware a ovladače zařízení, řešení problémů systému a zálohování, instalace software
vzdálená správa a Remote Desktop,
Zabezpečení systému (hesla, EFS, připojení do domény, Windows Firewall), auditování, bezpečnostní politiky a šablon
Instalace Windows: unattended instalace z CD, ze sítě, integrace ServicePack, úvod do Windows Deployment Services, Windows Update
Ukázky skriptování administrativních úkolů.
Diagnostika a zkušebnictvíBDIZ26P - 26Lletní semestrzá,zkUETE5
Ing. Kristýna Jandová, Ph.D.
Základní pojmy a metody diagnostiky. Elektrické, mechanické a klimatické zkoušky materiálů, součástek a zařízení, základní principy, přehled metod používaných v praxi. Mikroskopické, spektroskopické a difraktometrické diagnostické metody - fyzikální principy, použití. Zkoušky destruktivní a nedestruktivní. Vyhodnocování a hodnověrnost diagnostických analýz. Diagnostika a zkušebnictví. Zásady a organizace zkušebnictví v ČR, zákony, nařízení vlády.
Distribuce elektrické energieBDEE39P - 6COZ - 4Cp - 16Lletní semestrzá,zkUEEN6
prof. Ing. Petr Toman, Ph.D.
Základní problémy distribuce elektrické energie. Řešení ustálených stavů distribučních sítí. Stanovení charakteristických hodnot zkratových proudů souměrných a nesouměrných poruch.
EPLAN - projektování v elektrotechniceXEPL52Cpzimní semestrklUEEN4
Ing. Branislav Bátora, Ph.D.
Předmět se věnuje problematice projektování se zaměřením na moderní softwarový nástroj EPLAN. Počítačová cvičení jsou zaměřené na praktické informace a zkušenosti s projektováním v elektrotechnice v prostřední softwaru EPLAN. Předmět nabídne seznámení se softwarem EPLAN, konkrétní řešení projektů, zautomatizování tvorby projektové dokumentace a zjednodušení procesů a podporou projektování se zaměřením na projekční praxi. Součástí jsou také informace o základech projektování včetně správných postupů, dimenzování prvků a technické dokumentace.
Ekologie v elektroenergeticeBEKB39P - 4COZ - 22Lletní semestrzá,zkUEEN6
doc. Ing. Antonín Matoušek, CSc.
Předmět seznamuje se základy ekologie, s technickým zařízením k omezení úniku škodlivých látek z elektráren a tepláren, s emisními a imisními limity, se způsoby likvidace odpadů a s příslušnými zákony a nařízeními.
Ekologie v elektrotechniceXEKE26P - 26Lzimní semestrzá,zkUBMI4
doc. Ing. Jiří Rozman, CSc.
Předmět se věnuje strategii trvale udržitelného rozvoje, základním zákonům ekologie, životnímu prostředí člověka. Dále chemickým a fyzikálním aspektům životního prostředí - působení a hodnocení hluku, vibrací, elektrostatických, magnetických a elektromagnetických polí, radioekologii, světlu, teplu. Vysvětluje monitorování základních parametrů životního prostředí, architekturu geografických informačních systémů. Uvádí hygienické limity fyzikálních polí. Probírá ekologické audity a posuzování vlivu na životní prostředí, nakládání s odpady a legislativu životního prostředí.
Ekonomika a ekologie elektroenergetikyBEEE39P - 8COZ - 6Cp - 12Lzimní semestrzá,zkUEEN6
Ing. Michal Ptáček, Ph.D.
Cílem předmětu je seznámit studenty se základy finanční matematiky a základy ekologie v elektroenergetice. Znalosti o finanční matematice, nákladech, odpisech a hodnocení efektivnosti investic tvoří nutný základ pro pochopení souvislostí mezi ekonomikou a elektroenergetikou. Stejně tak znalosti z teorie životního prostředí, znalosti o vlivu hluku a ionizujícího záření, znečišťování ovzduší tvoří nutný základ pro pochopení souvislostí mezi elektroenergetikou a ekologií.

Díky inovaci studijních plánů vznikl tento předmět sloučením dříve samostatných zdánlivě nesouvisejících předmětů. Z těchto historických důvodů je předmět částečně veden jako dvě oddělené problematiky, ale zároveň se uplatňují snahy jednotlivé kapitoly předmětu provázat.

V rámci předmětu je kladen důraz především na zvládnutí základů z finanční matematiky, na kterých jsou postavy veškeré další ekonomicko-energetické výpočty. Pochopení témat jako je úročení, diskontování a časová hodnota peněz, je zcela zásadní pro pochopení také pro úspěšné absolvování ekonomických předmětů v navazujícím magisterském studiu. Obdobně je důležité si osvojit základní pravidla a principy ekologického uvažování a souvislostí mezi ekologií a elektroenergetikou.

V předmětu je kladen důraz jak na numerická cvičení, ve kterých si studenti osvojí jednotlivé metodiky finančních technicko-ekologických počtů, tak na cvičení počítačová a laboratoře, ve kterých je řešeno řada praktických úloh a případových studií, které napomáhají lepšímu pochopení látky.
Ekonomika a řízeníBERB26P - 18COZ - 21Cpletní semestrzá,zkUEEN6
Ing. Jan Macháček, Ph.D.
Předmět navazuje na předměty zabývající se obecnými návrhy elektroenergetického zařízení dle technických hledisek. Absolvent tohoto předmětu by měl umět navrhnout technicko-ekonomické optimální řešení elektroenergetického zařízení.
Elektrické pohonyBEPB26P - 26Lzimní semestrzá,zkUVEE5
Ing. Dalibor Červinka, Ph.D.
Základní kurs navazuje na mechaniku, teorii elektrických strojů a výkonovou elektroniku, vytváří syntetizující pohled na požadavky a možnosti elektrických pohonů. Vysvětluje principy a metody stanovení výkonových částí a uzlů při respektování statických a dynamických vlastností DC a AC motorů ve spojení s výkonovými polovodičovými měniči. Jedním z hlavních cílů kursu je syntéza kaskádní regulační struktury elektrického pohonu se stejnosměrným motorem. Aplikační oblast pak zahrnuje veškeré pracovní mechanismy přeměňující elektrickou energii v mechanickou práci v rozličných pracovních strojích na různých výkonových úrovních.
Elektrické přístrojeBEPR39P - 26Lletní semestrzá,zkUVEE6
doc. Ing. Bohuslav Bušov, CSc.
Hlavní témata studovaná v předmětu:

Základní stavy, funkce a namáhání přístrojů nn a vn.
Zapínání elektrických obvodů. Zapínací prod. Vypínán elektrických obvodů. Zotavené napětí.
Tepelné účinky proudu.
Silové účinky proudu.
Vypínání obvodů bez el. oblouku. Elektrické výboje. Vypínání obvodů s el. obloukem.
Vypínání provozních a zkratových proudů. Elektrické kontakty.
Elektrické přístroje bezobloukové (odpojovače, uzemňovače a zkratovače) a provozní (spínače, stykače, úsečníky, odpínače).
Výkonové el. přístroje (pojistky, jističe, vypínače). Konstrukce a vlastnosti.
Přístrojové transformátory a zapouzdřené systémy s SF6. Konstrukce a vlastnosti.
Základy jištění elektrických zařízení v obvodech (pojistky, jističe, selektivita). Jištění vedení proti přetížení. Jištění vedení proti zkratu. Zkoušení elektrických přístrojů.
Elektrické strojeBESB39P - 26Lletní semestrzá,zkUVEE6
doc. Ing. Čestmír Ondrůšek, CSc.
Základní zákony a vztahy používané v teorii elektrických strojů. Magnetické obvody elektrických strojů. Základní napěťové rovnice, náhradní schémata, fázorové diagramy, zapojení jednotlivých druhů el. strojů. Energetická bilance, určení ztrát a účinnosti. Výpočet momentu. Provozní vlastnosti jednotlivých druhů el. strojů.Nesymetrické zatížení. Vliv vyš ších harmonických. Základní charakteristiky. Zvláštnosti při provozu jednotlivých druhů strojů.
Elektrické stroje 2BES213P - 39Cpletní semestrzá,zkUVEE5
doc. Ing. Ondřej Vítek, Ph.D.
Předmět představuje elektrické stroje z pohledu základních fyzikálních zákonů v kontextu s teorií elektrických strojů. Rozšiřuje znalost magnetických obvodů, vinutí, chlazení a seznamuje se zásadami návrhu těchto strojů. Studenti se seznámí s metodou konečných prvků a jejím využití při analýze a návrhu elektrických strojů.
Elektromagnetická kompatibilitaBEMC39P - 20Lzimní semestrzá,zkUREL6
Ing. Jiří Dřínovský, Ph.D.
Základní pojmy a úkoly elektromagnetické kompatibility (EMC). Zdroje, přijímače a cesty přenosu rušivých signálů. Snižování úrovně a omezení rušivých signálů. Technické prostředky ke zlepšování odolnosti elektronických zařízení vůči přírodním a umělým rušivým signálům, elektrostatickým výbojům a průmyslovému rušení. Experimentální ověřování a testování elektromagnetické kompatibility, národní a mezinárodní normy, technické prostředky. Laboratorní měření elmag. rušení a testování odolnosti elektrických přístrojů. Výuka je doplněna exkurzí v profesionální zkušebně EMC.
Elektronické součástkyBESO39P - 13COZletní semestrzá,zkUMEL5
prof. Ing. Jaroslav Boušek, CSc.
Základy fyziky polovodičů. Přechod PN. Polovodičová dioda. Bipolární tranzistor. Unipolární tranzistory. Spínací prvky tyristor, triak, diak, tranzistor IGBT. Optoelektronické prvky. Vakuové a mikrovlnné součástky.
Elektronické součástky - praktikumBESOP26Lletní semestrklUMEL2
prof. Ing. Jaroslav Boušek, CSc.
Přechod PN. Polovodičová dioda. Bipolární tranzistor. Unipolární tranzistory. Spínací prvky, tyristor.
Elektrotechnický seminářBELS13COZ - 13Lzimní semestrUTEE2
doc. Ing. Miloslav Steinbauer, Ph.D.
Předmět má vyrovnávací charakter, umožní absolventům gymnázií neelektrotechnických sš porozumět náročnějším oblastem předmětu Elektrotechnika 1 a získat praktické dovednosti při realizaci laboratorních experimentů.
Tématy předmětu jsou základy měření v laboratořích, dále pak způsoby výroby a přenosu elektrické energie. Studenti si také procvičí praktické aplikace speciálních i univerzálních metod analýzy rezistorových obvodů, se kterými se setkávají v předmětu BEL1.
Elektrotechnika 1BEL126P - 13Cp - 13Lzimní semestrzá,zkUTEE5
doc. Ing. Petr Drexler, Ph.D.
Předmět se věnuje základům elektrotechniky a zejména teorii elektrických obvodů. V úvodu předmětu jsou probírány univerzální i speciální metody analýzy lineárních obvodů ve stacionárním ustáleném stavu. V další části se studenti seznámí s popisem a klasifikací časově proměnných veličin. Následuje úvod to teorie analýzy nelineárních obvodů pomocí grafických i numerických metod. Další část předmětu se věnuje magnetickým obvodům, jejich popisu a základním metodám řešení, včetně obvodů s permanentními magnety. Důležitou součástí předmětů jsou laboratorní cvičení a výpočetní cvičení, ve kterých se studenti procvičí v aplikaci získaných teoretických poznatků. Součástí předmětu je i seznámení s bezpečnostními předpisy nutnými pro laboratorní výuku.
Elektrotechnika 2BEL226P - 19Cp - 20Lletní semestrzá,zkUTEE6
doc. Ing. Jiří Sedláček, CSc.
Předmět se věnuje základům elektrotechniky a rozšiřuje znalosti získané v předmětu BEL1. V úvodu předmětu jsou probírány univerzální i speciální metody analýzy lineárních obvodů v harmonickém ustáleném stavu včetně vícefázových obvodů. V další části se studenti seznámí s vlastnostmi základních pasivních dvojbranů a rezonančních obvodů. Následuje seznámení s klasickou a operátorovou metodou řešení přechodných dějů v lineárních obvodech, studenti se naučí určovat odezvu obvodu na standardní signály a signály obecného tvaru. Poslední částí předmětu je teorie homogenních vedení.
Etika podnikáníXEPO26Pletní semestrUJAZ2
Ing. Martin Jílek
Etika - základní pojmy, hospodářská etika, firemní ektika. Firemní komunikace. Praní špinavých peněz, korupce, lobbing a jiné negativní ekonomické projevy ve společnosti. Právní prostředí v České republice - základní pojmy, některé problémové oblasti práva. Modelové situace v rámci nácviku komunikačních dovedností. Etiketa - nejčastější situace. Kulturní a ekonomické odlišnosti v Evropě, popř. v jiných zemích světa.
Finanční službyBFSL26Pletní semestrUJAZ2
Ing. Martin Jílek
Kurz seznamuje s nejpoužívanějšími instrumenty v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, a to se zaměřením jak na individuální, tak korporátní klientelu. Dále také budou krátce zmíněny další finanční instituce v rámci ČR a jejich hlavní funkce, např. factoringové a leasingové společnosti, podílové a penzijní fondy, stavební spořitelny. Studenti tak získají základní dovednosti v oblasti rozhodování při výběru zdrojů financování nebo naopak při investování dočasně volných prostředků. Také se zorientují v systému pojistných produktů tak, aby byli schopni vhodně předcházet rizikům.
Fyzika 1BFY126P - 7COZ - 6Cp - 26Lzimní semestrzá,zkUFYZ6
RNDr. Pavel Dobis, CSc.
Předmět se nejdříve věnuje základům mechaniky částic, které jsou pak využity při zkoumání vlivu sil, které na částice působí ve fyzikálních polích. Podstatná část předmětu je věnována elektrickému a magnetickému poli, jejich vzniku, zákonům a společné podstatě vedoucí k pojmu elektromagnetické pole a Maxwellovým rovnicím.
Fyzika 2BFY239P - 7COZ - 6Cp - 13Lletní semestrzá,zkUFYZ6
doc. RNDr. Milada Bartlová, Ph.D.
Předmět Fyzika 2 navazuje na předmět Fyzika 1. V rámci tohoto předmětu si studenti rozšíří znalosti z teorie kmitů a seznámí se se základními vlastnostmi vlnění a jeho popisem. Na obecnou teorii vln navazuje část věnující se elektromagnetickému vlnění a optice. Dále budou studenti seznámeni se základními pojmy a vztahy z termodynamiky. Závěrečné přednášky jsou věnovány základům kvantové mechaniky a jejím aplikacím v teorii laserů a pásové teorii pevných látek.
Teoretická cvičení se tematicky shodují s přednáškami a jsou zaměřena na rozvíjení schopnosti aplikace teoretických znalostí na řešení konkrétních fyzikálních úloh. V laboratorních cvičeních si studenti prakticky ověří některé fyzikální zákonitosti probírané v rámci přednášek.
Znalosti z předmětu Fyzika 2 budou studentům sloužit při studiu řady odborných předmětů, se kterými se setkají během dalšího studia.
Fyzikální seminářBFYS26COZzimní semestrUFYZ2
Ing. Jitka Brüstlová, CSc.
Předmět nejdříve opakuje na středoškolské úrovni základy mechaniky částic, které jsou pak využity při zkoumání vlivu sil, které na částice působí v jednoduchých elektrických a magnetických polích. Podstatná část předmětu je věnována elektrickému a magnetickému poli a porovnání jejich zjednodušeného středoškolského popisu s popisem, se kterým se postupně seznamují ve Fyzice 1.
Informatika v silnoproudé elektrotechniceBISE26Cpletní semestrUVEE2
Ing. Marcel Janda, Ph.D.
Předmět je zaměřen na používání moderních software, které pomáhají v dnešní době konstruktérům s řešením problému při návrhu a optimalizace konstrukce elektrických strojů a přístrojů. Konkrétně je zaměřen na vytváření konstrukčních 3D modelů a výkresové dokumentace v programu Autodesk Inventor. V druhé části je předmět zaměřen na sestavování a řešení diferenciálních rovnic v programu MATLAB Simulink. Samotné rovnice jsou sestavovány na základě elektrických obvodů obsahujících základní R,L a C členy.
Informační bezpečnost uživatelůXIBU2COZletní semestrICV3
doc. Ing. Petr Fiedler, Ph.D.
Předmět bude obsahovat zejména tyto oblasti:
• Internet a legislativa (autorský zákon, využívání legálního softwaru, problematika stahování, ochrana osobních údajů)
• Bezpečné chování na síti (eliminace phishingu, boj proti hoaxu a spamu, používání antivirů a firewallů)
• Elektronický podpis, bezpečná identita, správa hesel
Inspekční a revizní činnostBIRC26P - 4COZ - 4Cp - 10Lletní semestrzá,zkUVEE5
doc. Ing. František Veselka, CSc.
Význam a možnosti inspekční a revizní činnosti v silnoproudé elektrotechnice. Postupy při revizích a inspekcích. Bezpečnost práce. Platné zákony, předpisy a normy v ČR. Mezinárodní předpisy a normy. Nezbytná kvalifikace a osvědčení. Měřicí metody a přístroje používané při inspekční a revizní činnosti..
Inženýrská pedagogika a didaktikaXIPD52Pzimní semestrzkUJAZ5
Ing. Martin Jílek
IPD se zabývá v souladu se základy obecné pedagogiky všemi návaznými oblastmi studia a specifikací vlivů technických obsahů a jejich ovlivnění výukovými metodami. Jsou specifikovány cíle výuky a učení ve vyučování odborným předmětům s respektováním jejich hierarchie. Struktura přednášek zohledňuje odbornosti účastníků studia.
Jaderně energetická zařízeníBJEZ26P - 15COZ - 24Lletní semestrzá,zkUEEN6
doc. Ing. Karel Katovský, Ph.D.
Předmět je určen pro studenty, kteří se chtějí věnovat práci v oblasti jaderné energetiky. Náplní předmětu jsou typy průmyslově využívaných jaderných reaktorů, provoz jaderného reaktoru a strojního zařízení jaderných elektráren, charakteristiky jaderně energetického zařízení a problematika bezpečnosti provozu jaderné elektrárny.
Kultura projevu a tvorba textůXKPT39P - 13COZletní semestrUJAZ5
Ing. Martin Jílek
Kurz nabízí teoretické seznámení se zásadami efektivní společenské komunikace a prezentace, zájemcům z řad studentů poskytne i praktické informace z oblasti tvorby učebních textů.
Laboratorní didaktikaXLAD13Pletní semestrUJAZ0
Ing. Martin Jílek
- Uplatňování audiovizuálních informací ve výuce
- Specifika didaktické a výpočetní techniky
- Pedagogické funkce didaktické techniky
- Zpětná projekce a její výhody-projekční plochy
- Internet, webové stránky
- Prezentační programy, metodika vytváření počítačových prezentací
- Multimédia ve výuce
- Digitální fotografování - podpora výuky
- Tvorba didaktických náplní, možnosti lektora
Letní školaXLS3letní semestrFEKT3
doc. Ing. Petr Fiedler, Ph.D.
Matematický seminářBMAS26COZzimní semestrUMAT2
RNDr. Petr Fuchs, Ph.D.
Rovnice, nerovnice, vektory, elementární funkce, derivace, integrály, posloupnosti, řady.
Matematika 1BMA152P - 14Cpzimní semestrzá,zkUMAT7
doc. RNDr. Edita Kolářová, Ph.D.
Základní matematické pojmy. Funkce, inverzní funkce, posloupnosti. Vektorové prostory, základní pojmy, lineární kombinace vektorů,lineární závislost,nezávislost vektorů, báze, dimenze vektorového prostoru. Matice a determinanty. Soustavy lineárních rovnic a jejich řešení. Diferenciální počet funkcí jedné proměnné, limita, spojitost, derivace funkce. Derivace vyšších řádů, l´Hospitalovo pravidlo, průběh funkce. Integrální počet funkcí jedné proměnné, primitivní funkce, neurčitý integrál. Metody přímé integrace. Metoda per partes, substituční metoda, integrace některých elementárních funkcí. Určitý integrál a jeho aplikace. Nevlastní integrál. Nekonečné číselné řady, kritéria konvergence. Mocninné řady, Taylorova věta, Taylorova řada.
Matematika 2BMA239P - 14Cpletní semestrzá,zkUMAT6
prof. RNDr. Jan Chvalina, DrSc.
Funkce více proměnných, parciální derivace, gradient. Obyčejné diferenciální rovnice, základní pojmy, analytické metody řešení, příklady užití diferenciálních rovnic. Diferenciální počet v komplexním oboru, derivace funkce, Cauchy-Riemannovy podmínky, holomorfní funkce. Integrální počet v komplexním oboru, Cauchyova věta, Cauchyův vzorec, Laurentova řada, singulární body, residuová věta. Laplaceova transformace, pojem konvoluce, praktické aplikace. Fourierova transformace, souvislost s Laplaceovou transformací, ukázky použití. Z-transformace, diskrétní systémy, diferenční rovnice.
Matematika 3BMA326P - 14Cpzimní semestrzá,zkUMAT5
Mgr. Irena Hlavičková, Ph.D.
Obsahem předmětu jsou základy dvou matematických disciplín: pravděpodobnosti a numerických metod.
Po seznámení se základními pojmy je v pravděpodobnosti hlavní pozornost zaměřena na náhodné veličiny diskrétního a spojitého typu. Závěr kurzu pravděpodobnosti je věnován testování statistických hypotéz.
V části numerické metody se probírá řešení nelineárních rovnic a soustav lineárních rovnic, aproximace funkcí pomocí interpolačního polynomu, splajnu a metodou nejmenších čtverců, numerické derivování a integrování a nakonec numerické řešení diferenciálních rovnic.
Materiály a technická dokumentaceBMTD26P - 9COZ - 12Cp - 18Lzimní semestrzá,zkUETE6
doc. Ing. Jiří Vaněk, Ph.D.
Materiály pro elektrotechniku a elektroniku, klasifikace. Elektricky vodivé a odporové materiály. Supravodivost. Feromagnetické a ferimagnetické materiály. Dielektrické a izolační materiály. Polovodičové materiály. Materiály pro optoelektroniku.
Normalizace dokumentů (ISO, EN, IEC, ETS, ČSN). Výkresy součástí a sestavení. Schémata v elektrotechnice. Dokumentace pro DPS. Diagramy. Textové dokumenty. Informační databáze. Počítačové podpory pro tvorbu dokumentace.
Mikroprocesorová technika v pohonechBMTP26P - 39Lletní semestrzá,zkUVEE6
Ing. Ivo Pazdera, Ph.D.
Posluchači jsou seznámeni s aplikacemi mikropočítačové techniky při měření a řízení procesů. Předpokládají se základní znalosti číslicové techniky a zakladní úrovně anglického jazyka. Posluchači si rozšíří znalosti číslicových obvodů a jejich využití. Samostatně pracují s vývojovými systémy pro mikropočítače řady Freescale DSP56F800E a programují je v jazyce C a případně v assembleru, využívají měřicí techniku pro analýzu mikroproceosrových obvodů.
Náplň předmětu je zaměřena na aplikace jednočipových mikropočítačů, měření elektrických a neelektrických veličin a číslicové řízení.
Mikrosenzory a mikromechanické systémyBMMS26P - 26Lzimní semestrzá,zkUMEL5
prof. Ing. Jaromír Hubálek, Ph.D.
Základy mikroelektronických technologií pro mikrosenzoriku a mikrosystémy. Úvod do problematiky mikrosenzorů a mikroelektromechanických systémů. Základy mikroelektronických technologií. Mikromechanické systémy. Základy jevů v polovodičích a jejich využití v senzorice. Odporové senzory (tlaku, teploty, pozice, ...). Kapacitní senzory. Hallovy senzory. Piezoelektrické senzory. Senzory s CCD prvky. Generátorové senzory světelného záření. Chemické senzory a biosenzory (vodivostní, pH senzory, ...). Speciální druhy senzorů. Nové trendy v mikrosenzorice a v MEMS.
Měření fyzikálních veličinBMFV26P - 39Lletní semestrzá,zkUAMT6
doc. Ing. Petr Beneš, Ph.D.
Kurz poskytuje studentům přehled používaných základních principů snímačů, jejich parametrů a konstrukcí. Zabývá se instrumentací, koncepcí a postupy měření fyzikálních (neelektrických) veličin. Na příkladech z průmyslové praxe prezentuje zejména specifika těchto měření a odlišností oproti obvyklým elektronickým měřením elektrických veličin. Pozornost je věnována i snímačům a metodám měření využívajících optických signálů a sběru, zpracování a vyhodnocení naměřených výsledků.
Měření v elektrotechniceBMVE26P - 39Lzimní semestrzá,zkUAMT6
Ing. Soňa Šedivá, Ph.D.
Předmět se věnuje problematice měření elektrických a částečně i neelektrických veličin v elektrotechnice. Důraz je kladen srovnání úrovně zanlostí v této oblasti, praktickou práci s měřicími přístroji a postupy pro zpracování naměřených dat. Týká se těchto oblastí:
Klasifikace přístrojů pro měření elektrických veličin. Zásady správného měření. Analogová měřicí ústrojí. Přístroje pro měření aktivních el.veličin. Záznamníky a analogové osciloskopy. Číslicové osciloskopy a spektrální analyzátory. Měření časového intervalu , frekvence a fáze. Přístroje pro měření proudu, výkonu. Přístroje pro měření pasivních el. veličin. Měření charakteristik součástek, obvodů a soustav. Zobrazování charakteristik. Zkoušeče polovodičových součástek. Generátory měřicích signálů a jejich vlastnosti. Automatizae měření. Měření magnetických a jiných veličin.
Navrhování elektrických pohonůBNEP39P - 12Cpletní semestrzá,zkUVEE6
Ing. Dalibor Červinka, Ph.D.
Elektrický pohon jako systém, interakce pohonu a okolí, volba koncepce a dimenzování pohonů, ochrany a jištění. Tvorba projekční dokumentace. Základy spolehlivosti pohonů a výpočet ukazatelů spolehlivosti. Navrhování pohonů odolných proti rušení.
Němčina pro mírně pokročilé grundkurs IIXJN226Cjzimní semestrzá,zkUJAZ6
Mgr. Pavel Sedláček
Kurs navazuje na předchozí studium na střední škole,příp. na absolvovaný kurz JN1 (Němčina pro začátečníky)
Probíraná mluvnice je účinně využívána v poslechových a komunikativních aktivitách, zaměřených na běžné každodenní situace.
Němčina pro pokročilé i fortgeschrittene IXJN326Cjzimní semestrzá,zkUJAZ6
Mgr. Pavel Sedláček
Kurs navazuje na předchozí studium na střední škole,příp. na absolvovaný kurz JN2 (Němčina pro mírně pokročilé)
Probíraná mluvnice je účinně využívána v poslechových a komunikativních aktivitách, zaměřených na běžné každodenní situace.
Němčina pro začátečníky grundkurs iXJN126Cjzimní semestrzá,zkUJAZ6
Mgr. Pavel Sedláček
Cílovou skupinou kurzu jsou studenti-začátečníci.Kurz zahrnuje úvod do studia jazyka s důrazem na poslech a gramatiku.Výuka je směrována na rychlé a přímé osvojení komunikativních návyků v každodenních situacích.
Ochrany a jištění zařízeníBOJZ39P - 6COZ - 4Cp - 16Lletní semestrzá,zkUEEN6
Ing. Martin Paar, Ph.D.
Ochrany a jištění elektroenergetických zařízení při poruchových stavech. Ochrany vedení, přípojnic, transformátorů, generátorů a motorů. Integrované systémy číslicových ochran.
Odborná aktivitaXLS2letní semestrFEKT2
prof. Ing. Stanislav Hanus, CSc.
Odborná praxeBXBS160PXletní semestrUVEE0
Ing. Marcel Janda, Ph.D.
Odborná praxe v celkové délce trvání 2 týdnů (80 odpracovaných hodin) absolvovaná v podnicích a firmách elektrotechnického a elektronického průmyslu. Student má možnost zvolit tuzemskou i zahraničí firmu. Praxi si zařizuje student sám. Praxi je třeba konat mimo dobu pravidelné výuky (zejména v letním prázdninovém období) od začátku do konce bakalářského studia na FEKT VUT.
Optoelektronika a optické komunikaceBOOK39P - 26Lzimní semestrzá,zkUMEL7
doc. Ing. František Urban, CSc.
Základy optických a optoelektronických prvků pro přenos a zpracování signálu. Generace světla, emise a absorpce. Základy laserové techniky, zesilování světla, plynové a pevnolátkové lasery, konstrukce, vlastnosti, použití. Principy a vlastnosti polovodičových elektro-optických součástek, nekoherentní zdroje záření, polovodičové lasery, optické detektory. Principy šíření světla v izotropních a anizotropních látkách, atmosférický přenos záření. Planární a vláknové vlnovody.
Principy optických přenosů analogových a digitálních signálů. Základní parametry optické vláknové trasy a optických atmosférických přenosových systémů. Ekonomická a technická kritéria aplikací optoelektronických komunikačních systémů a jejich přínosy v jednotlivých oblastech použití.
Komunikace v počítačových sítích. Technické principy fotoniky ve zpracování dat a v senzorové technice.
Pedagogická psychologieXPSO52Pzimní semestrzkUJAZ5
Ing. Martin Jílek
Předmět představuje úvod do studia psychologických disciplín. Zaměřuje se na psychologickou metodologii, psychologii osobnosti, sociální psychologii, vývojovou psychologii, obecnou psychologii, základy neurofyziologie lidského mozku, stěžejní psychologické směry a na pedagogickou psychologii. Součástí přednášek je psychologické testování, diskuse a rozprava nad případovými studiemi.

Podnikatelské minimumXPOM26P - 26COZzimní semestrUMEL4
doc. Ing. Radovan Novotný, Ph.D.
Předmět se zabývá následujícími čtyřmi problémovými okruhy:
1.Sledování elementárních ekonomických operací v podniku, dopad operací do účetních výkazů (rozvaha, výsledovka). Druhy nákladů (fixní, variabilní), nákladové modely pro hromadnou výrobu.
2.Právní rámec podnikání v ČR, podnikání fyzických a právnických osob dle živnostenského zákona a obchodního zákoníku, typy právnické osoby podle českého práva.
3.Daňový systém ČR, základní informace o jednotlivých druzích daní (u každé daně je popsán poplatník daně, předmět zdanění a základ daně, aktuální daňové sazby, výpočet výše daně, popis způsobu výběru daně). Zdravotní pojištění a pojištění sociálního zabezpečení.
4.Časová hodnota peněz (úročení a budoucí hodnota, odúročení a současná hodnota budoucích příjmů, výnosnost a vliv faktoru rizika).
Podnikové technologie MicrosoftXMW426P - 26Cpletní semestrzkFIT5
Ing. Radomír Kurečka
Exchange Server. ISA Server. Software Management Server. Microsoft Operations Manager.
Podvojné účetnictvíXPOU26P - 26COZletní semestrzkUJAZ4
Ing. Martin Jílek
Kurz je jednosemestrový a posluchači se postupně seznámí s rozvahou, jejím rozepsáním do účtů, ovládnou princip podvojného účtování, naučí se sestavit výsledovku a účetní závěrku.
Počítače a programování 1BPC1S26P - 26Cpzimní semestrklUVEE5
prof. RNDr. Vladimír Aubrecht, CSc.
Fakultní počítačová síť, informační systémy na FEKT, operační systém UNIX, základy počítačové typografie, analýza a grafická prezentace dat, základy algoritmizace, programování v prostředí MATLAB, elektronické informační zdroje.
Počítače a programování 2BPC2S26P - 26Cpletní semestrklUEEN5
Ing. Stanislav Sumec, Ph.D.
Předmět je zaměřen na získání základních znalostí programovacího jazyka C a C++. Studenti se učí algoritmizaci zadané úlohy, návrhu vhodných datových struktur, realizaci programu v C/C++. Jsou prezentovány vybrané algoritmy pro zpracování numerických a textových dat. Studenti budou seznámeni se standardními knihovnami, prací se soubory, dynamickými strukturami. Další část předmětu se zabývá objektovým programováním v C++. Je představen koncept tříd, dědičnosti, přetěžování operátorů. Praktické zkušenosti získají studenti při realizaci úkolů v prostředí Microsoft Visual Studio.
Počítačová animace a vizualizaceBPAV65Cpletní semestrklUVEE6
Ing. Marcel Janda, Ph.D.
Digitální zpracování obrazu (vektorová grafika, bitmapy, grafické formáty).
Třídimenzionální grafika, parametrické modelování, optimalizace návrhu.
Multimediální vizualizace, animace a prezentace(3D Studio MAX)
Počítačová vizualizace a animace elektrických strojů a přístrojů v 3D grafice.
Praktické využití animačních technik při modelování spínacího oblouku ve VN vypínačích.
Počítačová podpora konstruováníBPPK65Cpletní semestrklUVEE6
Ing. Marcel Janda, Ph.D.
Úvod do problematiky CAD/CAM. Opakování postupu vytváření a skladby výkresové dokumentace Technické vybavení systémů, programové prostředky. Normalizace v oblasti CAD. Projektování a konstruování s výpočetní technikou. Realizace CAD v oblasti projektování el.strojů a přístrojů. Postup zavádění CAD do praxe. Efektivita počítačové podpory. Praktická cvičení v AutoCAD, programování v AutoLISPu, navrhování a konstruování komponent el.strojů a přístrojů. Animace a vizualizace (3D Studio MAX).
Počítačové metody v silnoproudé elektrotechniceBPSE26P - 39Cpzimní semestrzá,zkUVEE6
doc. Ing. Radek Vlach, Ph.D.
Kurs je zaměřen především na demonstrační ukázky využití počitačů v oblasti elektrických strojů, přístrojů, pohonů a výkonové elektroniky.
Počítačové modelování a simulaceBPMS65Cpletní semestrklUEEN6
doc. Ing. Petr Baxant, Ph.D.
Předmět se zabývá problematikou počítačového modelování a simulací s důrazem na využití v energetice. Cílem je zvládnutí hlavních počítačových programů pro podporu simulací. V rámci výuky se studenti postupně dozví hlavní metody tvorby počítačových modelů a způsoby provádění simulací s těmito modely. Důraz je kladen za vysvětlení obecně platných teorií jako jsou např. fyzikální domény, vztahy mezi rozdílovými a průtokovými veličinami, zevšeobecněné zákony elektrotechniky. Výuka probíhá prakticky na počítačích a studenti se přímo učí danou teorii aplikovat v praktických příkladech.
Počítačové modelování elektrotechnických zařízení a komponentůBMEM13P - 26Cpzimní semestrklUTEE3
prof. Ing. Pavel Fiala, Ph.D.
Předmět se věnuje rozšíření základních poznatků z teoretické elektrotechniky, teorie elektromagnetického pole a numerického modelování při aplikaci vybraných numerických metod. Metoda konečných prvků a její možnosti pro řešení úloh elektromagnetického pole s příklady aplikací analýzy návrhů zařízení a komponentů cestou interpretace elektromagnetických polí zejména statických, stacionárních, kvazistacionárních a kvazistatických. Výuka je výrazně podpořena využitím zejména programových prostředků systému ANSYS (Multiphysic, Workbench, Maxwell). Prostředkem výuky je zvládnutí ANSYSu jako nástroje, je vysvětlován a procvičován přístup k programování a využití silných stránek systému, názorně demonstrována filozofie systému, ukázána a na příkladech procvičována návaznost na další CAD/CAE/CAM parametrického systému SOLIDWORKS a budována tak provázanost se znalostmi a dovednostmi z předmětu BTMP.
Počítačová cvičení jsou připravena pro řešení vybraných úloh z široké oblasti elektrotechniky a elektroniky v prostředí ANSYS v návaznosti na 3D parametrický modelář - SOLIDWORKS.

Programovatelné automatyBPGA26P - 39Lletní semestrzá,zkUAMT6
Ing. Radek Štohl, Ph.D.
Programovatelné automaty v řízení technologických procesů.
Řídící systém výrobního podniku.
Reléové řídící systémy, programovatelné automaty .
Ovládací a dohlížecí systém SCADA
Systémy pro řízení podniku (ERP), informační systém MES, funkční oblasti MES - systému operativního řízení výroby
Celý řídící a informační systém výrobního podniku
Obecné vlastnosti programovatelných automatů, obecný přehled, provedení programovatelných automatů, hardwarová konfigurace PLC Siemens S7-300, adresování signálových modulů, kategorie programovatelných automatů.
Propojení programovatelných automatů v sítích, Mulmulti-Point Interface (MPI), úrovně komunikace, procesní úroveň, úroveň řídících buněk, úroveň řízení výroby.
Základy programování, konfigurace modulů, paměťové oblasti v CPU.
Programovací jazyk STL, zpracování programu, provozní režimy, bloky programu, adresace proměnných, proměnné a konstanty.
Základní funkce, logické funkce, paměťové funkce, funkce načítání a přenosu, operace s akumulátory, časovače, čítače, operace porovnávání, aritmetické funkce, převodní operace.
Zpracování analogových signálů v PLC, reprezentace analogových hodnot, standardizace analogových hodnot , použití analogových modulů v regulační smyčce.
Programování technologických procesů, kritéria řídících systémů s PLC, standardizace programů PLC .
Sekvenční programování PLC pomocí funkčních a datových bloků, funkční algoritmy (popisy), grafická forma sekvenčního programování, SIMATIC S7-GRAPH, sekvencer.
Modulová struktura programů v PLC, hierarchie modulů, Programové funkce modulového systému.
Komunikace PLC s ovládacími a vizualizačními systémy, komunikace PLC a SCADA, hardware a software pro podporu komunikace, ovladače.
Řídící systémy na bázi PC, řídící systémy Slot PLC, řídící systémy Soft PLC, SoftPLC versus PLC.

Laboratorní cvičení se dělí na dvě části. V první části se studenti seznámí s PLC Allan-Bradley od Rockwell Automation. V druhé části budou cvičení probíhat na automatech SIMATIC od firmy Siemens. Programuje se PLC řízení různých modelů technologických procesů a zařízení a to v logickém i sekvenčním způsobu programování.
Programování v .NET a C#XMW526P - 26Cpletní semestrzkFIT5
Ing. Radomír Kurečka
Úvod do platformy .NET – práce s pamětí, CLR, typová bezpečnost, assembly, Základy jazyka C# - syntaxe, primitivní datové typy, operátory, namespace,OOP v C# - třída, dědičnost, interface, struktura, modifikátory přístupu, generika, Pokročilé konstrukce v C# - delegáty, eventy, zachytávání vyjímek, lambdy, Base class library - IDisposable, kolekce, IO streamy, LINQ, Návrhové vzory, Desktop GUI - WinForms, WPF, MVVM, UX design, WEB - ASP.NET, MVC, ORM, SOLID - principy, IoC kontejnery, WCF a interoperabilita, Paralelní a asynchronní programovaní - Async await, PLINQ, Parallel task library, Testování v C# - MSTest, nUnit, TDD, UX
Projektování silových a datových rozvodůBPSD26P - 6COZ - 21Cp - 12Lzimní semestrzá,zkUEEN6
Ing. Branislav Bátora, Ph.D.
Cílem předmětu je seznámit studenty s problematikou projektování silových a datových rozvodů podle platných norem, s obecnými pojmy souvisejícími s projektováním zejména pak s návrhem a vypracováním projektu, plánováním rozpočtu, seznámení s tvorbou výkresové dokumentace a počítačovou podporou projektování.

Předmět je orientován převážně na problematiku systémových „inteligentních“ instalací a elektroinstalací v inteligentních budovách, programování řídicích a ovládacích systémů včetně problematiky vizualizace.

V rámci předmětu je kladen důraz především na laboratorní a počítačová cvičení, ve kterých se studenti setkají s moderním programovým a přístrojovým vybavením a kde si prakticky vyzkouší práci s moderními a aktuálními technologiemi. Zejména pak v laboratorních cvičeních si studenti prakticky odzkouší zapojení a oživení systémové elektroinstalace několika druhů včetně odzkoušení reálného chodu instalace.

Další doplňující informace a hlavně materiály je možné čerpat z http://www.ueen.feec.vutbr.cz/cz.old/mpsd/. Pozor! Stránky již nejsou aktualizované, takže osnova a popisný text je neplatný! Aktuální informace hledejte vždy v kartě předmětu nebo na e-Learningu, popřípadě budou podány přímo ve výuce.
Projektování v elektroenergeticeBPEE26P - 9COZ - 30Cpzimní semestrzá,zkUEEN6
prof. Ing. Petr Toman, Ph.D.
Legislativa projektování, kvalifikace pracovníků v elektrotechnice, tvorba a použití projektové dokumentace elektrických a energetických zařízení, orientace v technických podkladech, normách a předpisech, oceňování a výměry prací a materiálu, použití výpočetní techniky při projektování, dimenzování a jištění elektrických sítí, ochrana proti nebezpečnému dotyku, konstrukční materiály používané v elektrotechnice a návaznost na projektování.
Rozvodná zařízeníBRZB26P - 15COZ - 9Cp - 15Lzimní semestrzá,zkUEEN6
doc. Ing. Jaroslava Orságová, Ph.D.
První část předmětu se věnuje rozvodným zařízením v elektrických stanicích se zaměřením na jejich schémata, provedení a vlastnosti, ale také vybavení odboček a provozní manipulace. Praktické zkušenosti zde získají studenti zpracováním projektů, kde se řeší příklady dimenzování přípojnic v rozvodně nebo kontrola vodiče venkovního vedení. V druhé části předmětu se probírají ochrany elektrických zařízení. Tady je praktickou zkušeností práce v laboratořích, kde se studenti seznamují s vybranými typy elektrických ochran vedení. V závěru se předmět zabývá také úvodem do techniky vysokého napětí, která souvisí s elektrickou pevností rozvodných zařízení.
Ruština pro mírně pokročiléXJR226Cjzimní semestrzá,zkUJAZ6
PaedDr. Alena Baumgartnerová
Tento kurz navazuje na kurz JR1, případně je určen pro mírně pokročilé studenty,a opakuje učivo v těsné souvislosti s uváděním a procvičováním nových jazykových jevů a s rozvíjením dovedností poslechu, čtení, ústního a písemného projevu - to vše spolu s všestranným zvyšováním náročnosti.
Ruština pro začátečníkyXJR126Cjzimní semestrzá,zkUJAZ6
PaedDr. Alena Baumgartnerová
Kurs je určen pro začátečníky v ruském jazyce.
Výuka je založena na rozvíjení komunikativní kompetence,a to zejména v poslechu s porozuměním a v hovoru ve spojení s dovednostmi čtení a psaní.
Vzhledem ke specifičnosti počáteční fáze výuky se klade(zejména v úvodních lekcích)velký důraz na zvukovou a grafickou stránku jazyka.
Jazykové učivo je úzce spjato s poznatky mimojazykovými,v nichž zaujímají důležité místo hlavně údaje ze soudobých i starších ruských reálií.
Semestrální práceBBPS39Azimní semestrklUVEE3
doc. Dr. Ing. Miroslav Patočka
Úvodní část samostatné technické práce studenta řešící jím vybraný problém z nabídky zadání na oborových ústavech oboru SEE. Téma je zadáno ve shodě s platnými studijními předpisy.
Serverové systémy Microsoft WindowsXMW226P - 26Cpletní semestrzkFIT5
Ing. Radomír Kurečka
Hlubší problematika TCP/IP, routing, NAT, Windows Firewall.
Active Directory: účty uživatelů a počítačů, organizační jednotky, uživatelské skupiny, Group Policy a správa uživatelských prostředí, zabezpečení a delegování správy, skriptování administrativních úkolů, vzdálené instalace software Remote Installation Services, Windows Deployment service
Zálohování a obnova systému Záchrana systému po kolapsu, řešení problémů, hardware.
Internet Information Services. Úvod do problematiky bezpečnosti a kryptografie, EFS. Úvod do problematiky IPSec a VPN (PPTP a L2TP).
Signály a systémyBSAS52Pzimní semestrzkUAMT6
prof. Ing. Pavel Jura, CSc.
Úvod, motivace, rozdělení signálů. Signály se spojitým časem, Fourierova transformace, frekvenční spektrum signálu. Lineární spojité systémy, vnější popis systémů. Stabilita spojitých systémů. Signály s diskrétním časem, vzorkování. Diskrétní Fourierova transformace, spektrum signálu. Pojem diskrétního lineárního systému, vnější popis diskétních systémů. Stabilita diskrétních systémů. Diskretizace spojitých systémů.
Strojní zařízení elektrárenBSZE39P - 10COZ - 16Cpzimní semestrzá,zkUEEN6
doc. Ing. Karel Katovský, Ph.D.
Studenti se seznámí se strojními zařízeními, s nimiž se pracuje v elektroenergetice. K nejdůležitějším částem energetických zařízení patří energetické stroje, které mění primární formy energie na další využitelné formy; to jsou např. parní kotle, parní turbíny, vodní turbíny atp. Další skupinu energetických strojů tvoří transformátory, které mění parametry stejného druhu energie; např. tepelné výměníky atd. Hlavní pozornost je věnována provozním a energetickým charakteristikám těchto zařízení, organizaci jejich provozu a údržby, otázkám jejich efektivního využití. Obsah předmětu navazuje na znalosti získané v předmětu Technická mechanika. Předmět je prerekvizitou pro předměty Jaderně energetická zařízení, Výroba elektrické energie, Užití elektrické energie a Semestrální projekt.
Síťové technologie Microsoft WindowsXMW352Cpzimní semestrzkFIT5
Ing. Radomír Kurečka
NAT, routing a Windows Firewall, multicasting. Služby a protokoly SMTP, NNTP a POP3. PKI: certifikační autorita, EFS, šifrování emailu, certifikáty pro IIS. IPSec a VPN (PPTP a L2TP), RADIUS (IAS). Softwareové instalace (Service Pack, Office + Office Resource Kit). Active Directory: sites, services, replikace, Global Catalog, typy doménových skupin, struktura databáze a LDAP, directory partitions a jejich replikace, integrace DNS a NetBIOS. SQL Server: instalace, systémové a uživatelské databáze, typy objektů (tabulky, view, stored procedure, funkce), primární a cizí klíče, SQL Query Analyzer, Enterprise Manager, Network Libraries, MSDE, zabezpečení: uživatelé a loginy, vnitřní struktura databáze (transakce a logy, locky, databázové soubory, zálohování a obnova databází, systémové tabulky), replikace databází, monitorování serveru, DTS.
Technická mechanikaBTMB39P - 26COZzimní semestrzá,zkUEEN6
doc. Ing. Ilona Lázničková, Ph.D.
Předmět je zaměřen na tři části mechaniky: mechaniku poddajných těles, mechaniku tekutin a termomechaniku. V mechanice poddajných těles je věnována pozornost základním případům prostých namáhání, pevnostním výpočtům součástí a kombinovaným případům namáhání. V mechanice tekutin si student rozšíří znalosti z oblasti statiky a dynamiky tekutin (např. rovnice kontinuity, Bernoulliho rovnice). Poslední část předmětu je věnována termomechanice, především zákonům termodynamiky, tepelným dějům, základním tepelným oběhům, sdílení tepla a výměníkům tepla.
V numerických cvičeních je uvedená problematika řešena na konkrétních příkladech.
Tento předmět tvoří důležitý základ pro další předměty, především Strojní zařízení elektráren a Výroba elektrické energie (např. i-s diagram páry).
Technické právoXTPR39Pletní semestrICV3
ThMgr. Milan Klapetek
Občanské právo jako soubor osobních, osobnostních a majetkových práv a povinností. Pojem, struktura a formy dané základními zásadami, vztahy a právy včetně aplikace občanského práva hmotného a procesního.
Trestní právo, jeho struktura, základní zásady jakož i vlastní trestněprávní instituty.
Teorie řízeníBTRB26P - 24Cp - 15Lletní semestrzá,zkUVEE6
Ing. Petr Huták, Ph.D.
Matematické modely dynamických systémů, přenosové funkce, frekvenční a přechodové charakteristiky, analýza stability a přesnosti regulačních soustav. Stavové zpětnovazební řízení. Diskrétní teorie řízení lineárních soustav. Navrhování zpětnovazebních soustav s analogovými a číslicovými regulátory.
Užití elektrické energieBUEE39P - 6COZ - 20Lzimní semestrzá,zkUEEN6
prof. Ing. Jiří Drápela, Ph.D.
Užití elektrické energie je uskutečňováno v bezpočtu technologických procesů a je bezprostředně spjato s její spotřebou. V předmětu jsou probírány základní typy elektrických spotřebičů, s rozdělením na elektronické spotřebiče, světelné zdroje, elektrotepelná zařízení a pohony, s orientací na jejich typickou konstrukci, vlastnosti a charakteristiky odběru z napájecí soustavy. Z oboru užití elektrické energie je předmět zaměřen na dvě základní oblasti a to na elektrotepelné ohřevy a osvětlování. V části předmětu věnované elektrotepelné technice jsou zopakovány definice tepla, tepelné bilance a sdílení tepla s aplikací v elektrotepelné technice. V dalším jsou studenti seznámeni se základními typy elektrických ohřevů a jejich využitím v průmyslu a domácnostech. Z oblasti elektrického světla je probírána fyzikální podstata světla, vlnové a kvantové vlastnosti elektromagnetického záření, elektrické zdroje světla, svítidla, fotometrické veličiny a jednotky. Dále výchozí podmínky pro návrh osvětlovacích soustav, včetně vlastního postupu návrhu, a následného provozu a údržby osvětlovacích soustav.
Vybrané partie z matematiky I.BVPA39Pletní semestrzkUMAT5
doc. RNDr. Zdeněk Šmarda, CSc.
Obsahem předmětu jsou základy výpočtu lokálních, vázaných a absolutních extémů funkcí více proměnných, dvojného a trojného integrálu , křivkového a plošného integrálu včetně aplikací. Po seznámení se základními pojmy je hlavní pozornost zaměřena na výpočty vícerozměrných integrálů na elementárních oblastech, užití tranformací do polárních, válcových a sférických souřadnic, výpočty potenciálu vektorových polí a aplikace integrálních vět.
Vybrané partie z matematiky II.BVPM39Pzimní semestrzkUMAT5
doc. RNDr. Zdeněk Šmarda, CSc.
Obsahem předmětu jsou základy výpočtu nevlastního vícerozměrného integrálu a základy řešení lineárních diferenciálních rovnic užitím delta funkce a váhové funkce.
Po seznámení se základními pojmy je hlavní pozornost zaměřena na výpočty nevlastních vícerozměrných integrálů na neohraničených množinách a z neohraničených funkcí.
V části lineárních diferenciálních rovnic se probírají metody řešení lineárních diferenciálních rovnic a soustav lineárních rovnic a to eliminační metoda, metoda vlastních čísel a vektorů, metoda variace konstant, metoda neurčitých koeficientů včetně stability řešení.
Vybrané partie základů elektrotechniky v angličtiněBPZE13P - 13COZletní semestrklUTEE3
doc. Ing. Petr Marcoň, Ph.D.
Předmět se věnuje výkladu vybraných partií základů elektrotechniky v anglickém jazyce. Jsou probrány způsoby analýzy lineárních obvodů ve stacionárním i harmonickém ustáleném stavu, včetně trojfázové soustavy. Předmět se dále věnuje nelineárním a magnetickým obvodům a také teorii homogenního přenosového vedení. Přednášky jsou vedeny v angličtině.
Vysoké napětí a elektrické přístrojeBVNP26P - 6COZ - 20Lzimní semestrzá,zkUEEN5
prof. Ing. Petr Toman, Ph.D.
Vyšetřování elektrického pole, elektrické výboje, zkušební zdroje, měření vysokých napětí a velkých proudů, přepětí a koordinace izolace v elektrizační soustavě. Funkce přístrojů v elektrických obvodech, spínání, spínací přístroje a jejich funkční vlastnosti.
Výkonová elektronikaBVEL39P - 14COZ - 12Lzimní semestrzá,zkUVEE6
doc. Dr. Ing. Miroslav Patočka
Definice výkonového měniče, princip bezeztrátovosti. Základní čtyři typy měničů: stř/ss, stř/stř, ss/ss, ss/stř. Kaskáda více měničů, ss. meziobvod. Statické tepelné jevy. Chlazení polovodičů. Požadovaný tepelný odpor chladiče. Činný výkon; jeho výpočet ve zvláštních případech. EMC v nf. oblasti, účiník.
Výkonové spínací součástky, přehled: neřiditelné (D), polořiditelné (Ty, Tr), celořiditelné (BT, MOS-FET, IGBT, GTO). Mezní, statické, dynamické parametry.
Vybrané kapitoly z teorie polovodičů. Struktura čipu výkonových prvků: dioda rychlá, pomalá, tyristor symetrický, nesymetrický, bipolární tranzistor, MOS-FET, IGBT, GTO. Podrobná analýza zapínacího a vypínacího děje v tranzistorech. Výpočet přepínacích ztrát.
Usměrňovače: stř/ss. Třídění: neřízené, řízené, polořízené, uzlové/můstkové, m-fázové, q-pulsní, s/bez nulové diody. Síťové stejnosměrné napaječe tranzistorových měničů. Střídavé měniče napětí, stř/stř: 1-fáz, 3-fáz. IO pro fázové řízení triaků. Stejnosměrné tranzistorové pulsní měniče ss/ss. Analýza měniče pracujícího v I. Q. Střídače jednofázové, trojfázové, ss/stř. Řízení ss. pulsních měničů a střídačů: PWM pro stejnosměrné měniče, sinusová PWM pro střídače 1-fáz, 3-fáz. Magnetické jevy ve výkonové elektronice. Transformátor. Obvodový model transformátoru napětí, proudu. Stejnosměrné pulsní měniče s transformátorem: Pouze přehled, jednočinný propustný měnič.
Výroba elektrické energieBVEE39P - 12COZ - 14Lletní semestrzá,zkUEEN6
doc. Ing. Petr Mastný, Ph.D.
Předmět seznamuje studenty s problematikou přeměny různých forem energie z přírodních zdrojů na energii elektrickou. V průběhu kurzu se studenti seznámí s jednotlivými druhy energie v přírodě a především s technologickými procesy její přeměny na elektrickou energii v elektrárnách tepelných, jaderných a vodních.
Úvod do biologie člověkaBUBC39Pzimní semestrklUBMI4
doc. Ing. Radim Kolář, Ph.D.
Předmět prezentuje průřez anatomií a fyziologií člověka, základy mezioborové komunikace inženýra s lékařem, seznámení se základní odbornou terminologií a funkcí jednotlivých systémů a orgánů. Dále je uveden přehled buněčné úrovně živých systémů, přehled složení, stavby a funkce krve, krevního oběhu, dýchání, obranného systému, vylučování, endokrinního systému a nervové soustavy.
Řídicí elektronikaBREB39P - 26Lzimní semestrzá,zkUVEE6
doc. Dr. Ing. Miroslav Patočka
Řídicí obvody analogové a digitální.
Tranzistory bipolární a unipolární v lineárním režimu, ve spínacím režimu. Vnitřní struktura operačních zesilovačů, praktická zapojení s OZ. Logické obvody kombinační a sekvenční, vnitřní struktura obvodů TTL, CMOS. Paměti. Praktické zásady úspěšného obvodového návrhu. A/D a D/A převodníky. Speciální obvody. Snímače elektrických a neelektrických veličin.
Řízení a kontrola jakostiBRKJ26P - 9Cpletní semestrUETE3
Ing. Helena Polsterová, CSc.
Předmět se věnuje základním pojmům z oblasti jakosti, výstavby systémů jakosti v oraganizacích, významu systému jakosti v ekonomice podniku.jakosti výrobků a služeb. Studenti jsou seznámeni s úlohou norem ISO, EN, ČSN v systémech řízení a přehledem moderních přístupů zabezpečování jakosti. Dále se předmět věnuje problematice metrologie a zkušebnictví.
Španělština pro mírně pokročiléXJS226Cjzimní semestrzá,zkUJAZ6
PhDr. Marcela Borecká, Ph.D.
Kurs navazuje na XJS1,studenti si v něm rozšiřují komunikativní schopnosti,slovní zásobu a znalost gramatiky,studenti provádějí nácvik poslechu s využitím náročnějších originálních španělských audio i video materiálů. V LS si studenti osvojí základy technické španělštiny a zdokonalí a upevní si tyto znalosti na originálních krátkých odborných textech.Kurs je dvousemestrální.
Španělština pro začátečníkyXJS126Cjzimní semestrzá,zkUJAZ6
PhDr. Marcela Borecká, Ph.D.
Nový komunikativní kurs španělštiny pro začátečníky bude zahrnovat nácvik výslovnosti, základy gramatiky, konverzaci v každodenních situacích,čtení a poslech. Pro výuku budou m.j. zapůjčeny originální španělské učebnice, bude použito audio i video.Kurs je dvousemestrální a navazuje na něho kurs JS2 - Španělština pro mírně pokročilé.

8. Praxe

V bakalářském studijním programu je zahrnuta odborná praxe studenta v celkovém rozsahu 4 týdnů. Praxe může být absolvována v podnicích a firmách elektrotechnického a elektronického průmyslu, v rezortu spojů a dalších elektronických a komunikačních služeb, a to v tuzemsku i v zahraničí. Praxi si zařizuje student sám a je třeba ji konat mimo dobu pravidelné výuky (zejména v letním prázdninovém období) od začátku do konce bakalářského studia. Firmy pro vykonání odborné praxe jsou voleny podle studijních oborů.

9. Státní závěrečná zkouška

Státní závěrečná zkouška se skládá z částí
o prezentace a obhajoba zpracované bakalářské práce před komisí pro státní závěrečné zkoušky,
o ústní zkoušky, která sdružuje vybraná témata povinných odborných předmětů oboru SEE,
o ústní zkoušky, která je tvořena vybranými oblastmi z ostatních povinných předmětů oboru SEE a student si je sestavuje sám.
Všechny části státní závěrečné zkoušky se konají ve stejném termínu.
Ke státní závěrečné zkoušce může přistoupit student, který převzal zadání bakalářské práce a odevzdal ji v řádném termínu uvedeném v časovém plánu akademického roku a který získal potřebný počet kreditů v předepsané skladbě nutný pro uzavření bakalářského studia.
Termíny a způsob zveřejnění témat výběru bakalářských prací stanoví oborová rada studijního oboru SEE.
Organizace a průběh státní závěrečné zkoušky jsou dány doplňující směrnicí děkana ke státním závěrečným zkouškám a příslušnými pokyny oborové rady SEE.