Detail oboru

Konstrukční a procesní inženýrství

FSIZkratka: D-KPIAk. rok: 2016/2017Zaměření: Řízení strojů a procesů

Program: Stroje a zařízení

Délka studia: 4 roky

Akreditace od: 1.1.1999Akreditace do: 31.12.2020

Garant

Vypsaná témata doktorského studijního programu

  1. Inteligentní prediktivní regulátory

    Prediktivní řízení (MPC) je účinná metoda v návrhu regulátorů pro řízení mnoha druhů procesů. Přičemž lineární MPC jsou často nevhodné pro řízení nelineárních systémů a nelineární MPC jsou obecně výpočetně nákladné. Práce se bude snažit nalézt inteligentní a optimální návrh MPC regulátoru pro řízení vybraných nelineárních a komplexních systémů. Výzkum a aplikace v oblastech pokročilé teorie řízení, výpočetní inteligence, simulace a praktické (real-time) realizace, budou úkolem této práce.

    Školitel: Matoušek Radomil, prof. Ing., Ph.D.

  2. Metodika pro vyhodnocení aktuálního provozního stavu na zařízeních jaderných elektráren v ČR

    Organizace MAAE (Mezinárodní agentura pro atomovou energii) vyhlásila základní principy a požadavky, které podporují zvážení informací o riziku a analýzy rizika společně s deterministickými a stochastickými rozbory. Toto hodnocení bývá prováděno pomocí IRIDM (Integrated Risk Informed Decision Making) procesu, který je zaměřený na systematickou integraci hlavních úvah ovlivňujících jadernou bezpečnost. V rámci disertační práce bude vytvořena metodika, která bude reflektovat specifické vlastnosti českých jaderných elektráren a která bude brát v potaz deterministické a stochastické výstupy jednotlivých kontrolních systémů a z nich bude vytvářet optimalizované a ucelené hodnocení provozního stavu jednotlivých zařízení. Nakonec bude implementován systém využívající tuto metodiku pro vybrané zařízení na JE Temelín a dojde k ověření výsledků hodnocení na základě navržené metodiky se současným stavem.

    Školitel: Šťastný Jiří, prof. RNDr. Ing., CSc.

  3. Návrh a implementace adaptivního řízení inteligentních budov

    Dizertační práce se bude zabývat vývojem a praktickým ověřením technologií adaptivního řízení inteligentních budov, využívající analýzu vícerozměrných signálů získávaných při provozu těchto systémů. Adaptační algoritmy budou založené na principech zpracování neurčitých informací s využitím Petriho sítí a na bázi znalostí vytvořených pomocí IF - THEN pravidel. Tyto nástroje budou využité pro sestavení simulačních modelů a pro návrh adaptivního řízení inteligentního domu. Cílem je návrh a implementace inovativní metodiky pro analýzu a rozpoznávání struktur v časově závislých datech pro řízení inteligentních budov.

    Školitel: Šťastný Jiří, prof. RNDr. Ing., CSc.

  4. Návrh adaptivního řízení s využitím frameworku ROS

    V oblasti mobilní robotiky byl zaznamenán v poslední době značný rozvoj v souvislosti s příchodem moderních, výkonných a hlavně miniaturních počítačů a kontrolérů. K rozvoji mobilních robotických zařízení též přispěl vývoj senzorických systémů, které jsou stále přesnější, rychlejší a menší. Úlohy mobilních robotů mohou být různé. V některých skladech společnosti Amazon je například využíván systém autonomních mobilních robotů. Ty dle potřeby přivezou a zase odvezou vozík s požadovaným zbožím. Dále jsou mobilní roboty používány například na mapování vnitřních nebo venkovních prostor, jako servisní roboti, nebo jako součásti jiných zařízení, například parkovací asistent v automobilech. Navrhovaný projekt je zaměřen na mapování vnitřních prostor a klade si za cíl navrhnout a implementovat algoritmy adaptivního řízení mobilních robotů. Součástí projektu bude návrh systému pro získávání dat na vytvoření 3D modelu mapovaných prostor. Při návrhu algoritmu a pro řízení robota bude využit framework ROS.

    Školitel: Šťastný Jiří, prof. RNDr. Ing., CSc.


Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

Studijní plán oboru není zatím pro tento rok vygenerován.