Detail oboru

Strojírenská technologie

FSIZkratka: D-STGAk. rok: 2016/2017

Program: Strojírenská technologie

Délka studia: 4 roky

Akreditace od: 1.1.1999Akreditace do: 31.12.2020

Profil

Ve studiu strojírenské technologie je možné se specializovat na oblast technologie obrábění a její optimalizaci, technologiei tváření a svařování, a slévárenství , řízení výroby, aplikace modelování na strojích a počítačové simulace.

Garant

Vypsaná témata doktorského studijního programu

  1. Mezní deformace uhlíkových ocelí při objemovém tváření za studena

    Na vybraných nízkouhlíkových ocelích, které jsou používány pro objemové tváření spojovacích dílců a strojních součástí, posoudit jejich plastictu a strukturní změny při vysokých a mezních deformacích s vlivem rychlostí deformace. Vytvořit konstitutivní rovnice pro křivky napětí-deformace s omezením podmínkami limitních deformací.

    Školitel: Forejt Milan, prof. Ing., CSc.

  2. Optimalizace obráběcích technologií pro letecké hliníkové slitiny

    Optimalizace obráběcích technologií pro letecké hliníkové slitiny, spočívající ve studiu vlivů řezných nástrojů, technologických podmínek a kvality opracování na integritu povrchu.

    Školitel: Píška Miroslav, prof. Ing., CSc.

  3. Optimalizace obráběcích technologií pro speciální aplikace

    Optimalizace obráběcích technologií pro speciální aplikace, zahrnující vybrané technologie zpracování materiálů s vysokými požadavky na jejich kvalitu a užitné vlastnosti.

    Školitel: Píška Miroslav, prof. Ing., CSc.

  4. Optimalizace obráběcích technologií pro speciální aplikace

    Optimalizace obráběcích technologií pro speciální aplikace, zahrnující vybrané technologie zpracování materiálů s vysokými požadavky na jejich kvalitu a užitné vlastnosti.

    Školitel: Píška Miroslav, prof. Ing., CSc.

  5. Optimalizace povlakovaných řezných nástrojů pro obrábění titanových slitin

    Obrábění titanových slitin představuje doposud vážný problém. Některých významných zlepšení může být dosaženo s využitím pokročilých PVD povlaků, gradientních substrátů, geometrie atechnologie obrábění,zahrnující hodnocení kvality a integrity opracovaných ploch.

    Školitel: Píška Miroslav, prof. Ing., CSc.

  6. Optimalizace řezného nástroje pro obrábění titanových slitin

    Obrábění titanových slitin dodnes představuje vážný problém. Určitých významných zlepšení může být dosaženo s využitím pokročilých PVD povlaků, volbou gradientního substrátu, geometrie a technologie obrábění,zahrnující hodnocení kvality a integrity opracovaných ploch.

    Školitel: Píška Miroslav, prof. Ing., CSc.

  7. Progresivní technologie pětiosého obrábění na obráběcích centrech

    Moderní technologie pětiosého souvislého obrábění jsou velmi častými a žádanými operacem na moderních CNC strojích. Tato operace patří k nejsložitějším z hlediska struktury programu, výběru nástojů i měření kvality opracování. 5-osé obrábění se používá v leteckém průmyslu řadu let, ale v posledních letech nabývá jeho význam pro výrobu forem a nástrojů. Hlavní výhodou 5-osého obrábění je schopnost šetřit výrobní čas obráběním komplexních tvarů s na jedno ustavení obrobku i automnatický chod stroje. Další výhodou je použití krátkých nástrojů, které umožňují výkonné obrábění a vysokou kvalitu obrobeného povrchu.

    Školitel: Píška Miroslav, prof. Ing., CSc.

  8. Studium vlivu rychlostních a teplotních parametrů na tvařitelnost hlinikových slitin

    Na vybraných slitinách Al používaných při výrobě dílců pro letecký a automobilní průmysl posoudit nerovnoměrnost rozložení deformací a strukturních změn a posoudit vliv zvýšených teplot a rychlostí deformace na jejich tvařitelnost. Vytvořit konstitutivní rovnice pro křivky napětí-deformace jako materiálové modely vhodné do výpočtových modelů současných programů.

    Školitel: Forejt Milan, prof. Ing., CSc.

  9. Využití moderních technologií pro výrobu tvarově složitých ploch

    Výzkum a vývoj návrhu technologie výroby speciálních skořepinových komponent, které by mohly být využitelné jako kostní náhrady. Cílem výzkumu je návrh technologie výroby prototypů s podporou reverzního inženýrství, Rapid Prototyping a CAD/CAM, potenciálně aplikovaná v ortopedii a chirurgii pro speciální operace a zranění. Význačným přínosem tohoto výzkumu může být dosažení nižšího zásahu do těla pacienta, redukce řezu kostí, výrazné zachování vlastní kostní hmoty pacienta, zkrácení operace i finančních nákladů.

    Školitel: Sedlák Josef, doc. Ing., Ph.D.

  10. Využití plazmy k vytvoření modifikovaného povrchu na ocelovém plechu

    Současný stav poznání u hůře tvařitelných nových povlaků na kovovém, resp. nekovovém základu plně nevyužívá možnosti variant možného složení plazmatu, které vedou k dalšímu rozšíření limitů tvařitelnosti při operacích plošného tváření např. ohybem a tažením.Cílem výzkumu na Ústavu strojírenské technologie bude stanovení procesních parametrů plazmových tryskových systémů pro úpravu povrchu tenkých plechů pro vybrané technologie plošného tváření s cílem zvýšení kvality povrchu dílců po ohýbání, tažení a dosažení vyšších limitů tvařitelnosti, zvláště u komplikovanějších tvarů dílců s povlaky. Nabízí se spolupráce i jinou univerzitní laboratoří, jednak ve výzkumu a verifikaci nových poznatků. Dosavadní publikované poznatky z výzkumu u nás a v zahraničí jsou velmi omezené ve vztahu k plechům a nebo jsou obecně pojaty k makromolekulárním látkám. Téma navazuje na program Centra kompetence TAČR. centrum výzkumum povrchových úprav č. TE 02000011 z roku 2014.

    Školitel: Dvořák Milan, doc. Ing., CSc.

  11. Výzkum a výroba pokročilých implantátů a jejich implementačních technologií

    Výzkum a prototypová výroba pokročilých implantátů, zejména na bázi 3D tisku z kovových prášků a jejich implementačních technologií, s možností počítačově podpory obráběcích technologií.

    Školitel: Píška Miroslav, prof. Ing., CSc.


Struktura předmětů s uvedením ECTS kreditů (studijní plán)

Studijní plán oboru není zatím pro tento rok vygenerován.