Detail předmětu

Mechanika hornin

FAST-BF05Ak. rok: 2020/2021

Posouzení horninového prostředí (budovaného skalními a poloskalními horninami) jako prostředí spolupůsobícího se stavební konstrukcí. Fyzikální, mechanické a technologické vlastnosti hornin a horninového prostředí a jejich ověřování laboratorními a polními zkouškami. Stav napjatosti horninového masívu. Speciální polní měření, instrumentace a monitoring. Stability skalních a poloskalních svahů a stěn. Kotvení do hornin.

Jazyk výuky

čeština

Počet kreditů

2

Zajišťuje ústav

Ústav geotechniky (GTN)

Výsledky učení předmětu

Student zvládne cíl předmětu, tzn. základní posouzení prostředí skalní a poloskalní horniny spolupůsobícího se stavební konstrukcí. Bude seznámen s fyzikálními, mechanickými a technologickými vlastnostmi hornin a horninového prostředí a jejich ověřováním laboratorními a polními zkouškami. Bude schopen základního posouzení stability skalních svahů a stěn a návrhu kotvení do hornin.

Prerekvizity

Student musí mít základní znalosti nejméně z: Geologie, mechaniky zemin, stavebních látek, základů stavební mechaniky a pružnosti a plasticity.

Osnovy výuky

1. Fyzikální, mechanické a technologické vlastnosti horninové matérie stanovované v laboratoři I
2. Fyzikální, mechanické a technologické vlastnosti horninové matérie stanovované v laboratoři II
3. Polní zkoušky mechaniky hornin I
4. Polní zkoušky mechaniky hornin II. Stav napjatosti horninového masívu a jeho ověřování
5. Speciální polní měření, instrumentace a monitoring
6. Stability skalních a poloskalních svahů a stěn
7. Kotvení do hornin

Učební cíle

Student má zvládnout základní posouzení horninového prostředí (skalní a poloskalní horniny) spolupůsobícího se stavební konstrukcí. Bude seznámen s fyzikálními, mechanickými a technologickými vlastnostmi hornin a horninového prostředí a jejich ověřováním laboratorními a polními zkouškami. Bude seznámen s problematikou stavu napjatosti horninového masívu. Zvládne navrhování speciálních polních zkoušek, měření, instrumentace a monitoringu. Bude schopen základního posouzení stability skalních svahů a stěn a návrhu kotvení do hornin.

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky

Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění stanoví každoročně aktualizovaná vyhláška garanta předmětu.

Základní literatura

GOODMAN, Richard E.: Introduction to Rock Mechanics. John Wiley & Sons, New York, 1989. ISBN 0-471-81200-5. (EN)
PAULI, Jiří, HOLOUŠOVÁ, Taťána: Mechanika hornin. Laboratorní zkoušky hornin. ES ČVUT Praha, 1991. (CS)
MALGOT, Josef, KLEPSATEL, František, TRÁVNÍČEK, Ivan: Mechanika hornín a inžinierska geológia. Alfa, Bratislava, 1992. ISBN 80-05-00940-2. (CS)
HORÁK, Vladislav, PASEKA, Antonín, POSPÍŠIL, Pavel: Inženýrská geologie a mechanika hornin. 2005. [http://geotech.fce.vutbr.cz/text.html] (CS)

Doporučená literatura

HOEK, Evert: Practical Rock Engineering. 2000. [http://www.rockscience.com/education/hoeks_corner] (EN)

Typ (způsob) výuky

 

Přednáška

13 hod., nepovinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Fyzikální, mechanické a technologické vlastnosti horninové matérie stanovované v laboratoři I 2. Fyzikální, mechanické a technologické vlastnosti horninové matérie stanovované v laboratoři II 3. Polní zkoušky mechaniky hornin I 4. Polní zkoušky mechaniky hornin II. Stav napjatosti horninového masívu a jeho ověřování 5. Speciální polní měření, instrumentace a monitoring 6. Stability skalních a poloskalních svahů a stěn 7. Kotvení do hornin

Cvičení

13 hod., povinná

Vyučující / Lektor

Osnova

1. Seznámení s disciplínou, videosnímky - "polní zkoušky mechaniky hornin" a "laboratoř mechaniky hornin" 2. Práce v laboratoři mechaniky hornin. Stanovení vlastností horninového tělíska 3. Polní zatěžovací zkouška. Vyhodnocení 4. Polní smyková zkouška. Vyhodnocení 5. Stabilita skalní stěny 6. Kotvení do skalní horniny 7. Kontrola práce a zápočet