Návštěva zahraničního experta – ochrana informací v transferu technologií (projekt EF-Trans)

Ve dnech 2. až 4. prosince 2011 navštívila VUT Dr. Octávia Frota. Návštěva byla umožněna díky zapojení VUT do projektu EF-Trans a byla koordinována ÚTT. Cílem spolupráce se zahraničními experty v rámci projektu EF-Trans je získat ukázky dobré praxe ze zahraničí, které mohou sloužit jako inspirace pro další rozvoj transferu technologií.

Na programu návštěvy bylo jednání s týmem ÚTT a workshopy se studenty FEKT, FSI i FCH. Na úvodním setkání, kde byla ve stručnosti naše univerzita představena, byly shrnuty výzvy a příležitosti, kterým univerzita a ÚTT čelí. V odpoledních hodinách se uskutečnil workshop se studenty FSI a FEKT. Druhý den se rozvinula živá diskuse o otázkách ochrany duševního vlastnictví, zejm. s ohledem na zajištění bezpečnosti informací a znalostí při transferu technologií. Odpoledne se konal workshop se studenty výzkumníky  Centra materiálového výzkumu Fakulty chemické. Dr. Frota zde prezentovala své zkušenosti z mezinárodní výzkumné spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany.

Poslední den návštěvy byl věnován shrnutí získaných podnětů a doporučení, mezi které patří například:

  • Věnovat zvýšenou pozornost zajištění bezpečnosti informací o vynálezech a technologiích, kterými VUT disponuje a které rozvíjí.
  • I při využívání nejmodernější techniky a sofistikovaných postupů se spoléhat na zdravý selský rozum (common sense) a ptát se, jak by ÚTT jako servisní pracoviště mohlo spolupráci výzkumníkům usnadnit a zjednodušit.
  • Více využívat zkušeností a znalostí zkušených výzkumníků při řešení problémů, ptát se nejenom na zkušenosti dobré, ale i ty špatné.
  • Při správě duševního vlastnictví a znalostí univerzity zejména v oblasti bezpečnostního a obranného průmyslu se inspirovat americkým přístupem, ztělesněným v ITAR (International Traffic in Arms Regulations).

Návštěvu považujeme za přínosnou a doufáme, že spolupráce bude pokračovat i v následujícím roce.

Dr. Octávia Frota zahájila svou kariéru výzkumem v oblasti energetických materiálů, zejm. výbušnin a pohonných prvků. Zapojila se do mezinárodního výzkumu v Evropské vesmírné agentuře (ESA) a Evropském centru kosmického výzkumu a technologie (ESTEC), byla jmenována zástupcem ředitele pro výzkum a vývoj Evropské agentury obrany (EDA). V současnosti působí jako senior poradce různých Evropských agentur v oblasti kosmického výzkumu, obrany a bezpečnosti a je členkou různých expertních panelů Evropské Komise (Generální ředitelství Výzkum).


Publikováno: 02.12.2011 12:11

Zkrácený odkaz: https://www.vut.cz/ott/f18972/d58783